Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Britský úřad pokutoval evropskou divizi Fenderu

Server BBC v minulém týdnu uvedl, že pobočce Fender Europe byla britským Úřadem pro hospodářskou soutěž a trhy (CMA – Competition and Markets Authority) uložena pokuta ve výši 25 tisíc liber. Důvodem postihu je nezákonné jednání jednoho z firemních manažerů, který při inspekci CMA, prováděné v kancelářích společnosti v East Grinsteadu (hrabství West Sussex), před inspektory ukryl deset pracovních zápisníků.

Ve zprávě CMA se uvádí, že zaměstnanec Fenderu sdělil vyšetřovatelům, že všechny staré materiály před časem zlikvidoval, ale po třech týdnech vyšlo najevo něco úplně jiného. Manažer během zátahu v centrále přikázal svému podřízenému, aby zápisníky nenápadně vynesl z areálu a uložil je ve svém domě.

Tato informace se po čase dostala k vedení Fenderu, které následně všechny ukryté listiny předalo inspektorům a zmíněný pracovník byl na hodinu propuštěn. Obsah notesů byl shledán jako relevantní pro další vyšetřování a vzhledem k vstřícnému postoji byla firmě snížena pokuta, původně dosahující částky 30 tisíc liber.

Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy poskytl k případu, týkajícího se zatajení dokumentace, následující vyjádření: „Tato pokuta vysílá firmám velmi jasný signál, že v době, kdy CMA provádí vyšetřování, musí plně dodržovat své zákonné povinnosti. Skrytí dokumentů je vážnou záležitostí a rozhodnutí pokutovat Fender Europe závažnost celé situace odráží. Když společnosti zatajují důkazy nebo nelegálně brání našemu vyšetřování, je pro CMA obtížnější chránit spotřebitele.“


Jako reakci vydala divize Fender Europe oficiální prohlášení: „Je pro nás zklámáním, že jsme pokutováni za jednání jediného bývalého zaměstnance ve Spojeném království, který navíc jednal bez vědomí vedení společnosti. Takové chování samozřejmě neschvalujeme a jsme potěšeni, že úřad pro hospodářskou soutěž a trhy uznal, že poté, co se Fender dozvěděl o provinění jednotlivce, okamžitě zahájil šetření a celou dokumentaci odevzdal CMA.“

Případ má souvislost s loňskou kauzou, kdy byly značky Fender, Roland, Korg, Casio a Yamaha vyšetřovány v souvislosti s kartelovou dohodou, čímž měly znevýhodnit některé konkurenty a tím i spotřebitele především na německém a anglickém trhu.

Pro marketingově mimořádně úspěšného celosvětového velkovýrobce, jako je koncern Fender Musical Instruments, představuje uložená pokuta nicotnou částku. Značka jen ve Velké Británii dosáhla v roce 2017 čistého zisku cca 1.2 milionu liber, ale ještě zásadnější sumu by možná musela zaplatit v případě, kdyby se kartelová dohoda Fenderu, Rolandu, Korgu, Casia a Yamahy prokázala.

Podle britských zákonů může být každá společnost, u které se zjistí, že se podílela na stanovení cen, pokutována až do výše 10% svého globálního obratu. Navíc citelný zásah by nedostaly jen kasy zmíněných společností (nehledě na turbulentní výkyvy na akciovém trhu), ale také jejich dlouho budovaná image.

Tagy Fender Europe

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY