Přejít k hlavnímu obsahu
Při poslechu máte pocit, že kapela spolu hraje živě, komunikuje mezi sebou úsměvy a užívá si hru. | Foto: Tony Nelson
Při poslechu máte pocit, že kapela spolu hraje živě, komunikuje mezi sebou úsměvy a užívá si hru. | Foto: Tony Nelson
Petr Adamík - Pá, 03.09.2021 - 12:00

Brian Setzer ještě nezapomněl, jak se dělá pořádný rockabilly rachot

V roce 2019 doktoři diagnostikovali Brianovi Setzerovi tinnitus, tedy stav, kdy se osoba potýká s nepříjemnými zvuky a zvoněním v uších. Kytarista obratem zrušil své vánoční turné Christmas Rocks! a následné propuknutí pandemie vzalo šance na jakékoliv koncertování po celý následující rok. Dle umělcových slov to bylo parádně načasované, jinak by si již nutného odpočinku zřejmě nedopřál. Navzdory svému handicapu ale na „rachot“ nezapomněl a v klidu, bez časového presu, natočil po sedmi letech další sólové album.

Přesně před čtyřiceti lety vydal se Stray Cats debutové album, s nímž tehdy zvedli zájem o rockabilly a vrátili tento skomírající žánr zpět do hitparád. Už z přebalu jeho aktuální desky Gotta Get The Rumble, na němž je zachycen na motocyklu značky Triumph, oblečen v kožené bundě s patřičným účesem, je jasné, že nezapomíná na své kořeny. V jedenácti rockabilly kouscích, tu a tam okořeněných různými hudebními žánry, servíruje své kytarové umění.

Rychlá auta, motorky, ženy, charakteristický zvuk kytar Gretsch, o nic z toho není album ošizeno. Checkered Flag je dokonalou rockabilly skladbou, která na úvod navnadí na další minuty. Setzer si ale občas dovolí přimíchat i zajímavé prvky odjinud, tak jako když do surfového riffu v Smash Up On Highway One nabídne trochu atmosféry Blízkého východu. Při Stack My Money si nelze nevzpomenout na Stray Cats, podobný pocit se dostavuje i u Rockabilly Riot, Off Your Rocker nebo One Bad Habit. Setzerův styl se nijak rapidně nemění, ale jeho hra i po letech stále baví. Obzvláště pak když do ní dokáže nenásilně zakomponovat jazzové momenty (The Wrong Side Of The Tracks se smyčci) nebo když v Rockabilly Banjo vystřihne poctu country legendě Glenu Campbellovi. Ostatně produkce se na albu ujal Julian Raymond, který s Campbellem spolupracoval na jeho pozdních nahrávkách. 

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Setzer, který je zvyklý točit pěkně postaru, nebyl z pandemického natáčení na dálku příliš odvařený. On v Minneapolisu, bubeník Victor Indrizzo v Nashvillu a basák Dave Roe, který mj. hrával i pro Johnnyho Cashe, své party pořídil v Memphisu. Na výsledku to ale vůbec není znát, a to, že se vlastně ani nepotkali, vás ani nenapadne. Naopak při poslechu máte pocit, že kapela spolu hraje živě, komunikuje mezi sebou úsměvy a užívá si hru. Rockabilly může být někdy jednotvárná nuda, ale ne když to umíte jako Brian Setzer, který z rukávu stále sype skvělé rock'n'rollové riffy a sóla.

Brian Setzer - Gotta Have The Rumble

Brian Setzer  Gotta Have The Rumble

Surfdog Records, 2021, 37 min.

70 %

Tagy Brian Setzer Brian Setzer – Gotta Have the Rumble Recenze alb
Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY