Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Boss GP-10: kříženec multiefektu a syntezátoru

Firma Boss, tradiční výrobce efektových krabiček a procesorů, předvedla na veletrhu ve Frankfurtu multiefekt nesoucí označení GP-10. Horká novinka v sobě kombinuje vlastnosti klasického kytarového multiefektu a syntezátoru, a to pravděpodobně za docela příznivou cenu (oficiální ceny pro ČR ještě nebyly stanoveny). Boss GP-10 přináší kromě možnosti tvorby originálních zvuků díky sloučení modelingového a syntezátorového signálu také okamžitý přístup ke změně ladění (podladění, Drop, Open, 12-ti str. kytara atd.) a se zapojeným převodníkem lze na kytaru hrát i přes softwareové synthy.

Na žlutě lakovaném hlavním panelu GP-10 je okolo dvouřádkového displeje rozmístěno sedm tlačítek pro vstup do systému, ukládaní presetů, procházení jednotlivých parametrů, změnu ladění a aktivaci efektové jednotky. Dva potenciometry slouží jako data kolečko a celková výstupní hlasitost. O přepínaní presetů se starají dva dvoučinné footswitche - spodní částí přepínačů se posunujeme mezi presety a horními spínači aktivujeme funkce CTL1 a CTL2, kterými můžeme přepínat např. kanály na zesilovači a ušetřit tak místo v pedalboardu, jenž by zabral samostatný footswitch. Ovládací prvky doplňuje v tomto případě téměř nezbytný expression pedál.

Čelní panel Bosse je osazen vstupem pro adapter, On/Off spínačem, konektorem USB, stereo výstupem/vstupem pro funkce CTL nebo zapojení dalšího expression pedálu. Dva stereo konektory mini jack využijeme pro připojení externího zvukového zařízení (přehrávač, aut. bubeník, sekvencer atd.) a pro sluchátka. Následuje čtveřice klasických jack konektorů - výstupy (R/L) a kytarový vstup a výstup. Vzhledem k rozšířeným možnostem tohoto procesoru samozřejmě nechybí 13-ti pinový DIN konektor pro MIDI snímač Roland GK-3.

Boss GP-10 je schopen simulovat 12 typů el. kytar, 9 akustik a 3 baskytary. Procesor obsahuje 3 typy syntezátorů včetně emulace slavného analogového kytarového syntezátoru Roland GR-300 a zajímavá je možnost nastavení několika druhů ladění (otevřené, Drop, Nashvill atd.). Už téměř standardem u Bosse je možnost editace a ukládání presetů v počítači (Windows i Mac), výběr velkého množství typů zesilovačů (modeling COSM), overdrivů a distortionů, chorusy, delaye, wahy, reverby, noise suppressor a řada dalších efektů, jenž jsou převzaty z vlajkové lodi Bossových podlahových multiefektů GT 100.

Podle Bosse je model GP-10 v současné době finančně nejdostupnějším zařízením svého druhu na trhu - v USA se předběžná cena pohybuje okolo 400 dolarů za verzi bez snímače GK-3 a multikabelů, varianta "all in one" bude asi o 100 dolarů dražší. Novinka by se do Evropy měla dostat v průběhu července, takže i někteří zdejší zvukoví kouzelníci a experimentátoři by mohli mít docela hezké léto.


Základní specifikace:

Modeling:

El. kytary: 12 typů
Ak. kytary: 9 typů
Baskytary: 3 typy
Kyt. syntezátory: 3 typy
Poly FX: 5 typů

Ladění:

OPEN: D, E, G, A
DROP: D to A
D-MODAL
NASHVILLE
SHIFT: -12 / +12 půltónů
12-str. kytara

Efekty:

Preamp: 30 typů
FX: 16 typů
OD/DS: 21 typů
Wah: 6 typů
Chorus: 3 typy
Delay: 10 typů
Reverb: 7 typů
EQ: 1 typ
Noise Suppressor: 1 typ

Presety: 99

AD/DA: 24 bit
Sampl. frekvence: 44.1 kHz

Rozměry: 251 mm x 207 mm x 93 mm
Hmotnost: 1.9 kg

Tagy boss

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY