Přejít k hlavnímu obsahu
Martin Hošna - St, 31.03.2021 - 12:00

Bolest a úzkost na prvotině Brixtn

Přestože se o kapele Brixtn mluví jako o partě mladých kluků, debut Cizí byty je po hudební a producentské stránce velice vyzrálý počin.  Aby taky ne. Matěj a Štěpán Jelenové spolu s Hemi Murínem mají za sebou zkušenosti v dalších projektech (Donaha), aktivně fungují od roku 2017 a současný lockdown možná napomohl tomu, aby si našli společný čas v domácím studiu u kompu a konečně vydali oficiální prvotinu Cizí byty.

„Paradoxně nám dost pomohla koncertní pauza způsobená současnou situací, protože jsme byli pořád zavření doma ve studiu a měli hodně času na dokončení alba,“ stojí v oficiálním prohlášení kapely Brixtn.

Koncept desky je jednoduchý. Brixtn dumají nad vlastními pochybami a chybami, s nadhledem se do sebe pouští, sebekritikou nešetří a hlasitě váhají nad vlastními rozhodnutími, které většinou končili pobýváním po „cizích bytech“.  

Tam se pravděpodobně vařil temný elektropop říznutý chytlavými melodickými linkami, které nemálo šplhají do horních vrstev mainstreamu, přitom si ale uchovávají autentickou bolest a úzkost. Na samé hranici komerce se tu střídá radiové klišé s nečekanými lyrickými hloubkami, a to v doprovodu dunivých arénových rytmů a vizuálních efektů. Každá skladba v sobě ukrývá potenciální hit. Opakující se refrény (Zbitej znova, znova, znova, znova, znova) a mohutné sbory (U tebe, u tebe, u tebe, u tebe, u tebe už nebudem spát) mají dystopickou atmosféru, která nenechá posluchači ani na chvíli vydechnout. Rockovou laťku nasadí Brixtn ve skladbě Pohledy, doteky a hra, v duchu Maroon 5 zlehčí poprockovou kytarou celkový obraz nahrávky ve Zhulenej příživník. Brixtn sází ale hlavně na elektropop, který má v Děvce překvapivě minimalistický charakter.    

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Debut má pečlivě ošetřenou produkci, kterou by mu mohla závidět leckterá letitá kapela. Brixtn album nahrávali a mixovali ve svém domácím studiu, o mastering se ale postaralo londýnské studio Fluidmastering. Skákání mezi hudebními žánry funguje přirozeně a kapela je silná v kramflecích i v dubstepu nebo pop rocku. Hlavní zbraní Brixtn jsou texty. A ty vyznívají hluboce a upřímně zároveň.

Brixtn – Cizí byty

Brixtn – Cizí byty

Championship Music, 2021, 28:17

65 %

Tagy Recenze alb Brixtn

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY