Přejít k hlavnímu obsahu
Cesta, kterou začala Billie na debutu, má slibné pokračování. | Foto: Archiv umělce
Cesta, kterou začala Billie na debutu, má slibné pokračování. | Foto: Archiv umělce
Martin Hošna -

Billie Eilish svůj temný splín jen tak neopustí

Nenechme se zmást. Přestože cover alba Happier Than Ever je na první pohled optimističtější sondou do nitra Billie Eilish, opak je pravdou. Současná jednička popové a mainstreamové scény natočila temnou, zpovědní desku, barevnější než předchozí debut, který ji katapultoval na výsluní hudebního showbyznysu.

Billie Eilish se stala přes noc hvězdou první kategorie. Prvotina When We All Fall Asleep, Where Do We Go?, která předefinovala zvuk současného popu, jí přinesla sedm sošek Grammy a nevídanou slávu, o kterou možná ani nestála. Jestliže spleť táhnoucích se melodických šepotů odhalovala běsy mladičké teenagerky, nyní si stejná konjuktura beatů a melancholicko-vzteklého vokálu vyřizuje účty se slávou, která přišla raketově a dřív, než měla.

Odpověď na otázku, jestli je Billie nyní šťastnější či ne, zní po celou délku alba. Otvírák Getting Older podrobně popisuje, jak si slávou zpackala život. V my future má o budoucnosti jasno: znepokojivé strachy a zmatky ji budou provázet i nadále. Billie Bossa Nova se rozjíždí s hořlavou intenzitou a s komickou samba variací. NDA pojednává o ďábelském pronásledování paparazzi, Male Fantasy je tvrdou kritikou chlapského světa plného porna a nadvlády. Your Power je už za hranou; téma mužských posměšků a vykořisťování na úkor druhých jen ukazuje, že Billie nerozmazluje svoje publikum a nechrání ho před svým temným splínem.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Stejně jako u předešlé desky je i u Happier Than Ever zvukovým architektem Billiin bratr Finneas. Jeho syntezátor řídí ledové elektro beaty, bláznivý trap pohání písně neuroticky vpřed. V instrumentaci vládne minimalismus. Elektronická bicí i smyčce posouvají hlavní vokál do arénového soundu, jejich zkreslené exploze s mluveným slovem tepou v generickém hiphopovém rytmu, který ne a ne přestat. Cesta, kterou začala Billie na debutu, má slibné pokračování.

¨cover

Billie Eilish – Happier Then Ever

Darkroom, 56:15

90 %

Tagy Billie Eilish Happier Than Ever

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY