Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Po, 05.10.2020 - 10:00

Bicí automaty Roland TR-06 Drumatix, TR-6S a TR-606 SRC

Roland oznámil premiéru trojice bicích automatů, tvořených hardwarovými modely TR-06 Drumatix / TR-6S Rhythm Performer a softwarovou verzí TR-606 SRC. První jmenovaná varianta představuje modelingovou repliku známého analogového automatu TR-606 z roku 1981, TR-6S se orientuje na zvuky z firemní kolekce 606, 707, 808, 909 a plug-in TR-606 Software Rhythm Composer umožňuje používat rejstříky stejnojmenného vintage nástroje přímo v DAW aplikaci.

TR-06 Drumatix kombinuje technologii Roland ACB (Analog Circuit Behavior) pro generování zvuku s krokovým sekvencerem, který slibuje veškerou funkčnost originálu a přidává některé modernější prvky. Mezi doplňky patří funkce jako pravděpodobnost spouštění nebo krokové smyčky pro moderně koncipované efekty, integrován je master bus kompresor, globální delay, modulace, reverb, filtrace a zkreslení.

Trigger vstup umožňuje synchronizaci s jinými sekvencery a pětice trigger výstupů (AC, BD, SD, LT, HT) je připravena pro ovládání modulárních syntezátorů a dalších zařízení. Konektivitu doplňuje stereofonní linkový výstup, zdířka sluchátek, Mix In, port USB Micro-B a DIN konektory MIDI In/Out. Paměť pojme 128 presetů rozdělených do 8 bank a napájení je řešeno přes USB nebo pomocí čtveřice tužkových AA baterií.

Šestistopý TR-6S Rhythm Performer, založený na rozměrnějším modelu TR-8S, nabízí kromě palety zvuků převzatých ze starších sérií Rolandu také FM syntezátor a možnost načítání uživatelských vzorků. Všechny tyto zdroje zvuku lze také kombinovat a vytvářet tak vlastní jedinečné bicí kity. Sekvencer s 16 kroky na jednu variaci doplňuje obsáhlá efektová sekce, včetně položek Scatter, Transient, Crusher, L/H Boost či Isolator.

Stejně jako TR-06 je i TR-6S o rozměrech 224 x 132 x 60 mm a hmotnosti 705 g napájen přes USB port nebo čtyřmi AA bateriemi, vestavěn je slot pro SDHC karty, samozřejmostí je MIDI In/Out, stereo výstup obstarává dvojice jackových konektorů a na čelní straně najdeme pohodlně přístupný minijackový vstup sluchátek.

Úložiště vyhrazené samplům pojme data s celkovým časovým objemem cca 600 s (44.1 kHz, mono), maximální délka jednoho zvukového souboru, který lze importovat, je přibližně 180 s (při 44.1 kHz) a podporovány jsou formáty WAV v kvalitě 8, 16 , 24 , 32 , 32 float / max. 96 kHz a AIFF 8, 16 , 24 , 32 , 32 float / 44.1, 48, 96 kHz (mono, stereo)

Plug-in TR-606 Software Rhythm Composer ve stylu staršího a v současnosti poměrně obtížně dostupného automatu TR-606 disponuje přehledným grafickým rozhraním, výhodou jsou rozšířené editační možnosti patternů sekvenceru, saturační efekty nebo parametry Tuning a Decay pro každý nástroj, který má svůj vlastní „poslední krok“ a náhodné nastavení navyšující flexibilitu při tvorbě groovů. Plug-in nabízí i bezproblémovou integraci s hardwarovými verzemi TR-8S Rhythm Performer nebo Roland Boutique TR-06.

Oficiální ceny Rolandů TR-06 Drumatix a TR-6S, které se na českém trhu objeví v průběhu listopadu, byly nastaveny shodně na cca 10700 Kč, plug-in TR-606 Software Rhythm Composer je už v rámci předplatného zahrnut do Roland Cloudu, pořízení doživotní licence samostatné verze vyjde na 149 dolarů. Součástí dodávky hardwarových nástrojů jsou baterie a v případě TR-06 i dokovací stanice DK-01.

Tagy Roland Roland TR-06 Drumatix Roland TR-6S Roland TR-606 SRC
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY