Přejít k hlavnímu obsahu
footswitch Bespeco VM26
footswitch Bespeco VM26
Adam Veselý -

Bespeco: oživte zvuk spolehlivě a bez utrácení

Na příslušenství pro nástroje všeho druhu od italské značky Bespeco – kytarové a klávesové futrály, kabely, stojany, i pedály – u nás narazíte už běžně. Jaké jsou? Na paškál jsem si protentokrát vzal kabely NCP300 a RCW300, footswitch VM26 a pedál VM16L.

Začnu kabelem NCP 300, ten mě totiž zaujal nejvíce – musím uznat, že takhle bytelný kabel jsem už dlouho neviděl. Kabel typu "BOFORSM" se zdá být dostatečně odstíněný a mechanicky odolný, tuhý je tak akorát. O kvalitě konektorů renomované firmy Neutrik netřeba pochybovat; jeden z jacků je navíc zahnutý, což třeba mně osobně vyhovuje – při hraní na svůj stratocaster mám ve zvyku mít kabel protažený za popruhem. Co se zvuku týče, kabel exceloval za všech okolností – zvuk nijak nezkresloval, žádné pásmo se neztrácelo. Tento kabel mohu rozhodně doporučit každému, kdo shání pořádný high-end kabel, který neprzní zvuk a nerozpadne se po dvou koncertech.

Dále mě zaujal expression pedál VM16L. Jde o jednoduchý volume/expression pedál ke klávesám, který vyniká hlavně odolnou konstrukcí a příjemným chodem. Zkoušel jsem ho s několika nástroji různých výrobců a fungoval vždy bez problémů. S pedálem jsem se celkem vyřádil – přiřazoval jsem mu ovládání všemožných parametrů a zkoumal, jaký to bude mít dopad na zvuk. Dvoumetrový kabel musí stačit každému. Chcete-li trochu oživit zvuk svých kláves, rozhodně doporučuji tuhle krabičku vyzkoušet. Stojí něco přes 600 korun.

VM26 je klasický footswitch, který lze využít třeba pro zapínání efektů nebo přepínání rychlosti simulované Leslie bedny. Po vložení devítivoltové baterie navíc bude sepnutí signalizováno červenou LED diodou. Footswitch však samozřejmě pracuje i bez napájení. Robustní je dost, za tu cenu rozhodně dobrá koupě.

RCW300 je třímetrový kabel, tentokrát však dvoužilový. Vlastně jsou to dva spojené mono kabely s klasickými velkými jacky. Využit jej tedy lze například ke klávesám se dvěma výstupy (levý a pravý kanál), zkoušel jsem s ním připojit i elektrické bicí. Konektory sice nejsou Neutrik a vodiče jsou znatelně tenčí a méně stíněné než u výše zmíněného kabelu, ale použití k hifi či na domácí hraní to určitě nijak nebrání.

Závěrem zbývá říci, že veškeré příslušenství funguje opravdu spolehlivě a během testování jsem nenarazil na jediný problém. Máte-li hlouběji do kapsy, nebo pokud se vám zkrátka nechce za podobné věci utrácet horentní sumy, Bespeco je optimální volba.

Tagy bespeco

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY