Přejít k hlavnímu obsahu
Jedním z inspirativních nových jmen na BESEDĚ je kapela NADA kolem kytaristy, zpěváka a skladatele Prokopa Tomáška | Foto: Jiří Hroník
Jedním z inspirativních nových jmen na BESEDĚ je kapela NADA kolem kytaristy, zpěváka a skladatele Prokopa Tomáška | Foto: Jiří Hroník
redakce - St, 20.04.2022 - 13:00

BESEDA přiveze Irenu a Vojtěcha Havlovy, Olivera Torra, Nadu i Buchty

Jedenáctku dalších hudebníků pořadatelé festivalu BESEDA zařadili do programu letošního ročníku. Vedle britských headlinerů Black Country, New Road a Wu-Lu, belgických Neptunian Maximalism nebo Lenky Dusilové v Tasově ve dnech 5. a 6. srpna zahraje také Irena a Vojtěch Havlovi, Oliver Torr, mladé hudebnice Hellwana a Anna Vaverková, kapely Lambda, NADA, NĀV či Laokoon. Výrazné zastoupení mezi celkem šedesáti programovými položkami budou mít i ostatní bloky – mj. v podobě speciální festivalové edice populárního podcastu Buchty Radia Wave a obsedantně hudebního pořadu Reflektor Radia 1.

Nejzkušenějším zástupcem z už třetí zveřejněné programové várky hudebníků jsou Irena a Vojtěch Havlovi. Hrají spolu už od poloviny 80. let, zcestovali celý svět a svými nahrávkami ovlivnili i Sufjana Stevense a Aarona Dessnera z The National. Za aktuální album Melodies In The Sand byli nominováni v Cenách Anděl. „Postoj Havlových k tvorbě je pro nás zosobněním otevřeného a originálního přístupu. Stejného přístupu, který se snažíme ctít i při sestavování programu Besedy,“ říká ředitel festivalu Pavel Uretšlégr s tím, že hudební program není i přes aktuálně skoro čtyři desítky oznámených jmen stále uzavřen a několik posledních volných položek ještě bude doplněno.

Výrazný hlas z nastupující generace mladých hudebníků má písničkářka Anna Vaverková, která svou tvorbou akcentuje témata feminismu a genderových stereotypů. Podobným směrem proti sexismu kráčí také rapperka Hellwana, jejíž singl Das Leben bodoval v Cenách Apollo. Cenu Vinyla za loňskou desku roku Fragility of Context zase získal elektronický producent Oliver Torr, pro něhož tvorba alba byla regulérní terapií. Silný otisk zkušeností ze života do svého díla otisklo také také rapové duo lobbyboy&saab900turbo, které tvoří výtvarnice a performerka Kateřina Konvalinová a sochařka Erika Velická. „Starý chlapi mi od dvanácti sahali pod kalhotky a já mám pořád poslouchat, že to holky jsou děvky, rapuje Velická ve skladbě s názvem Dva. Právě drsné a syrové životní výpovědi jsou tím, co řadí lobbyboy&saab900turbo mezi největší objevy domácí rapové scény,“ dodává hlavní dramaturgyně Besedy Kač Fišer.

Nové album Vere Modus v Tasově představí stoner/postrocková čtveřice Lambda, originální black metal odehrají NĀV, jazz přecházející od hloubavého do tanečního transu přiveze kapela Sépie z hor, řízný punk bez kompromisů Kurvy Češi. V pestrém programu bez žánrových hranic se svým experimentálním rapem vystoupí také dvojice Laokoon a talent zkušených bluesových a rockových muzikantů do intenzivního show přetaví čerstvé trio NADA sdružené kolem kytaristy, zpěváka a skladatele Prokopa Tomáška, jenž na Besedě už v minulosti exceloval jako frontman kapely Abigail Ybarra.

Další umělci vystoupí v rámci ostatních programových bloků, Soutěže písničkářů a tzv. Apollónovy návštěvy. Populární podcast Buchty na festival přivezou Zuzana Fuksová a Ivana Veselková z Radia Wave. Zdeněk Lichnovský s Vojtěchem Tkáčem z Radia 1 na Besedě odehrají speciální edici pořadu Reflektor. V plánu jsou také přednášky na aktuální témata, autorská čtení a divadlo.

Buchty | Foto: Adam Křen

Devětadvacátý ročník Besedy (dříve Besedy u Bigbítu) proběhne 5. a 6. srpna 2022 v Tasově u Veselí nad Moravou. Na třech scénách se představí šedesátka účinkujících. Do Tasova se dále chystá japonský producent Scotch Rolex, který dorazí s ugandskou rapperkou MC Yellah, zavedení umělci jako Lenka Dusilová & Květy, Amelie Siba, DVA nebo Kittchen, ale také objevy české a slovenské nezávislé scény Vellocet Roll, něco něco, February, Pacino, Sam Handwich, Raw Deal, 52 Hertz Whale, Elýščítat, Tittingur nebo Isama Zing. Chybět nebude ani Horňácký mužský sbor z Velké nad Veličkou či maďarští Freakin' Disco. Své zástupce na festival doveze i Startér Radia Wave. Předprodej probíhá v sítích Goout.

Tagy Beseda u Bigbítu

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY