Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Behringer Octave Divider: další klon klasického Mu-Tronu

Starší exempláře analogového oktaveru Mu-Tron Octave Divider, který firma Musitronic uvedla na trh v sedmdesátých letech, jsou stále v hledáčku mnoha muzikantů a sběratelů. Ceny těchto kousků se většinou pohybují v rozmezí 300 až 800 dolarů, což rozhodně neplatí pro nedávno představený pedál Behringer Octave Divider, jímž původně německá značka dává po zvukové i designové stránce jasně najevo, jakým modelem efektu se při vývoji pedálu inspirovala.

Krabička, určená pro kytaru, basu, klávesy a další nástroje, nabízí hřejivý muzikální sound s několika osvědčenými rejstříky rozšiřujícími možnosti standardního oktávového modu. Behringer převzal od staršího Mu-Tronu nejen konstrukci obvodu, ale také styl jednotlivých ovládacích funkcí, jejichž značení je stejné jako u originálu.

Na hlavním panelu najdeme potenciometr Mix pro plynulé nastavení poměru čistého a efektovaného sub-octave signálu, tónovou clonu a trojici kolébkových přepínačů. Červenému síťovému spínači Power s přiřazenou stavovou diodou sekunduje funkce Stabilize, zlepšující trakci jednotónového vstupního signálu. Třetí přepínač Ringer ovlivňuje množství vyšších harmonických složek či navázané vícehlasé režimy, generované pomocí integrovaného ring modulatoru.

Levý footswitch Effect On aktivuje hlavní oktávový okruh, zatímco po zmáčknutí pravého nášlapného switch Bass On dijde v oktávové sekci ke kompletnímu odpojení čisté signálové cesty a na výstup míří pouze sub-oktávová větev. Díky tomu lze pohodlně volit mezi klasickým nebo výhradně efektovaným zapojením a vytvářet tak basové linky.

Behringer Octave Divider je napájen DC adapterem s napěťovým rozsahem 9 – 12 V a konektivitu zajišťuje, podobně jako u předlohy, jackový vstup, výstup a konektor Aux. Oficiální evropská cena retro oktaveru o rozměrech 99 x 174 x 63 mm a hmotnosti 850 g se pohybuje okolo 90 eur.

Tagy Behringer Behringer Octave Divider

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY