Přejít k hlavnímu obsahu
I v pokročilém věku v sobě pořád mají mladistvý elán a vztek, ale zároveň je z jejich muziky znát několik let praxe a zkušeností. | Foto: archiv kapely
I v pokročilém věku v sobě pořád mají mladistvý elán a vztek, ale zároveň je z jejich muziky znát několik let praxe a zkušeností. | Foto: archiv kapely
Petr Adamík - Pá, 19.08.2022 - 12:00

Beach Rats přináší svěží a přitom nostalgický závan amerického punku

V New Jersey, v pobřežním městečku Asbury Park se nám začaly dít zajímavé věci. Když se kytarista Pete Steinkopf a baskytarista Bryan Keinlen z Bouncing Souls spojí s dalším kytarovým borcem Brianem Bakerem (známý především pro svou účast v punkových legendách Minor Threat a Bad Religion), zpěvákem Arim Katzem z Lifetime a bubeníkem Dannym Windasem na bicí, dostanete tak nějak automaticky naději, že to bude stát za to. Splňuje album Rat Beat tato očekávání?

Ano, bezpochyby. Už jejich pětipísňové EP z roku 2018 nabídlo zábavný, přímočarý hardcore punk starého střihu, a tohoto se pětice drží i na své nové, dlouhohrající (no, tenhle pojem je poněkud zavádějící) desce, vydané u proslulého labelu Epitaph Records.

Beach Rats ve dvaceti dvou minutách nabízí autentický punk a hardcore v americkém stylu. Duch 80. let, respektive kapel jako Minor Threat, Black Flag či Negative Approach, na vás stříká z každé skladby. Bikes Out! nahodí zběsilé tempo, v němž se směle pokračuje v Heavy Conversation nebo v titulní Rat Beat. V Dress For Sick Sesh se jede dokonce ještě rychleji.

Není to ale žádná jednotvárná, bezhlavě kupředu se hrnoucí nuda. Je neuvěřitelné, kolik změn dokážou tyhle „plážové krysy“ vměstnat do ani ne dvou minutových písní. Zrychlení, zpomalení, klidnější pasáže, melodický vokál? Není problém.

Druhou polovinu desky načíná nejdelší skladba (2:51!) Clorox Boys, na jejíž, ve srovnaní se zbytkem písní pomalejší tempo nás připraví už druhá půle předcházející skladby Saturday. S Wordz se ale už zase řítíme nezadržitelnou rychlostí z kopce. Tihle chlápci okolo padesátky mají teda sakra hodně energie.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

I v pokročilém věku v sobě Beach Rats pořád mají mladistvý elán a vztek, ale zároveň je z jejich muziky znát několik let praxe a zkušeností. Kapela přináší svěží a přitom nostalgický závan amerického punku. Deska Rat Beat jako by vypadla z časů, kdy se v Americe proháněli mladí sígři na skejtech a kapely hrávaly guerillové koncerty na dvorcích za barákem nebo v opuštěných skladištích.

Beach Rats - Rat Beat

Beach Rats – Rat Beat

Epitaph Records, 22 min.

70 %

Tagy Beach Rats Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY