Přejít k hlavnímu obsahu
mbx -

Basový drtikol Markbass MB7 Distorsore

Italský výrobce basových aparátů a všeho souvisejícího kolem, Markbass, má skvělé jméno mezi fusion/jazz baskytaristy. Vždyť do jejich stáje firemních hráčů patří jména takových virtuózů jako jsou Jeff Berlin, Mark Egan, Victor Bailey, Alain Caron, ale i nově nastupující střelci jako Hadrien Feraud, Evan Marien či Franck Hermanny. Plně chápu jejich oblibu výrobků Markbass – jejich aparáty jsou moderní, odlehčené konstrukce a moderního designu, výkonné a doručují tolik žádaný high-end plnotučný basový zvuk. Ale co my, rockeři? Najdeme u nich nějakou pořádnou špínu?

Jasně, že ano. Jedná se o Markbass MB7 Distorsore, krabičku určenou pro všechny milovníky špinavých basových zvuků. Oproti svému předchůdci (bez číselného označení a pouze pod jménem Distorsore) se efekt zmenšil, přišel o lampu, ale zase naopak se rozrostl o sedmi-pásmový ekvalizér s efektním a zároveň praktickým LED diodovým osvícením.

Ovládání je řešeno velice jednoduše – úplně vlevo máte táhlo DRIVE, kterým ovládáte míru zkreslení a úplně vpravo táhlo LEVEL, které má na starosti celkovou výstupní hlasitost. No, a mezi tím je sedm táhel grafického ekvalizéru s ovládáním frekvenčních pásem 40Hz, 80Hz, 250Hz, 400Hz, 1,2kHz, 2kHz a 4kHz. Pro méně znalé zvukařské hantýrky – ve směru zleva doprava ovládáte poměr basů, středů a výšek. Intuitivní ovládání, podpořené efektním LED osvícení každého táhla, vás inspiruje k hledání toho pravého špinavého zvuku. Jedna poznámka – z této krabičky čistý zvuk nedostanete. I když totiž stáhnete DRIVE na minimum, krabička pořád produkuje příjemný "vintage" špinavý zvuk. Pokud DRIVE osolíte a podpoříte ho náležitým opepřením na středech a výškách dostanete opravdu masívní, fuzzi podobný, hrubý zvuk zkreslení. Naopak při potlačení středů a výšek a podpoření basového spektra se dostáváte k "synth" klávesovým zvukům.

Efekt produkuje opravdu masívní, tučný, zkreslený basový tón, který může náležitě podpořit vaše basové linky. Ideální pro hraní v rockovém/bluesovém triu, kdy zkreslená basa může nahradit druhou kytaru a zahustit rytmickou sekci při sólových eskapádách vašeho jediného kytaristy. Pokud jste metalově zaměřený baskytarista, tak krabička pro vás moc nebude. Dostanete sice masívní zkreslení, ale pokud budete hrát hodně rychlé noty, tak MB7 je neumí od sebe moc dobře oddělit a vše se spojí do jedné velké zvukové koule. Pokud ale uberete na rychlosti, tak se vám krabička odmění šťavnatým, inspirativním a hutným zvukem, který jenom tak někde nenajdete.

U pedálů této cenové kategorie je samozřejmostí true-bypass – analogové obvody, které při pasívním režimu neovlivňují kvalitu vašeho průchozího signálu.


Technické specifikace:
Vstup: mono 6,3mm jack
Vstupní impedance: 1.5 Mohm/6Vpp
Výstup: mono 6,3mm jack
Výstupní impedance: 100 ohm/6Vpp
Drive: +50 dB (maximum gain)
Output level: 0 to max
7-pásmový grafický EQ (+/- 16dB): 40, 80, 250, 400, 1200, 2000, 4000 Hz
Napájení: DC +9/+12VDC nebo standardní 9V baterka
Váha: 405g

Tagy Markbass MB7 Distorsore

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY