Přejít k hlavnímu obsahu
Moje inspirace Robertem Trujillo v dobách působení v kapele Krucipüsk byla dost evidentní. | Foto: Radek RMVS
Moje inspirace Robertem Trujillo v dobách působení v kapele Krucipüsk byla dost evidentní. | Foto: Radek RMVS
mbx - Čt, 11.08.2022 - 08:00

Baskytarová posilovna #68: Láska je kurva – basový tutorial

Dnešní basový tutoriál bude na jednu z nejznámějších skladeb kapely Krucipüsk, Láska je kurva, která se objevila na ikonickém albu Druide (2004). Měl jsem tu čest a také štěstí být členem kapely mezi roky 2008-2011, kdy jsme spolu natočili album Ámen. Ostatně během pandemické doby jsem na toto téma napsal rozsáhlý blog, kde popisuji svoje vzpomínky na konkurz a další zážitky z působení v kapele. Splnil se mi tím jeden z mých muzikantských snů.

Ale pojďme zpátky k tématu basové linky ve skladbě Láska je kurva. V první řadě budete potřebovat baskytaru naladit do drop D (D, A, D, G). Stačí vám k tomu podladit spodní strunu E o tón níže do D. A je to!

Nyní si můžeme ve stručnosti představit strukturu skladby. Začínáme instrumentálním refrénem, který tak bereme spíše jako intro skladby. Poté se nám pravidelně střídá první sloka se zpěvem, první refrén, druhá zpěvová sloka a druhý refrén.

Nyní nadchází čas pro breakdown neboli middle 8. To je ta část písničky, kde se najednou prolomí ustálené kolečko sloka-refrén a dáme posluchači možnost si pěkně zablbnout a zároveň ho připravíme na záverečnou refrénovou opakovačku.

Velmi přímočará a nekomplikovaná struktura fungovala vždy skvěle naživo a skladba byla jedním z vrcholů koncertu. Dokonce jsme ji jednou hráli v reggae verzi, abychom posluchače kreativně překvapili. Bohužel jsme to provedlo na Masters of Rock a mám takový pocit, že publikum tuto naši improvizaci nevzalo s povděkem. Přeci jenom čekali na osvědčený zvuk riffů a typickou energickou zpěvovou linku v refrénu. Ale když něco hrajete po tisící, tak se holt sem tam nějakému tomu experimentu neubráníte.

Akordy refrénu jsou D, C, G a zpátky do D, kdy basová linky pulzuje v osminovém dělení. Ve druhé polovině refrénu basa kopíruje kytarový riff, abyste se nenudili.

Sloka je hraná ve vyšších polohách na baskytaře (14. políčko na A struně – tón H a 12. políčko na A struně – tón A) pro zvýraznění kontrastu a dynamický propad, kdy má zpěv najednou ohromný prostor pro vyjádření. Zaposlouchejte se do skvělého textu Tomáše Hajíčka.  

V breakdown sekci je vtipná sekvence riffu, kdy hrajete 1, 2, 3 tónovou sekvenci na prázdné struně D s variací riffu na konci fráze – na koncertech vždy se skvělou reakcí publika, které automaticky vytvořilo mosh pit. 

Užijte si léto a dejte si play-a-long s dnešní skladbou!

Tagy Krucipüsk transkripce tutorial lekce na YouTube baskytarova posilovna

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & ČR.    http://baskytarovaposilovna.cz  
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY