Baroni AFK150: kapesní zesilovač
Kytaristické touhy se mění podobně překotně jako hudební styly. Kde jsou ty časy, kdy každý sekerník snil o hradbách Marshallů. Dnes jsou naopak v kurzu miniaturní rozměry i za cenu zvukových kompromisů. Jak se s tímto zadáním popasoval kapesní 150W hybridní zesilovač s lampovým preampem Baroni AFK150?
Není se co divit, že při dnešním nekonečném cestování,muzikanti hledají cesty, jak si svůj náročný nomádský život trochu ulehčit a zároveň ekonomicky optimalizovat. I proto se relativně nedávno objevila celá řada výrobků, jež se střídavými úspěchy naplňují nelehká kritéria: zjednodušeně řečeno přinést velký zvuk v malém balení. Tomuto speciálnímu segmentu jsem se intenzivně věnoval v seriálu Klenoty pedalboardů, a jak říkají kolegové vědci, „na současné úrovni poznání“ je pro mě akceptovatelným řešením malý lampový preamp ve spojení s IR loaderem místo reprobedny.
Proto jsem uvítal možnost otestovat „desktop / cab top“ zesilovač Baroni AFK150, dvoukanálový lampový preamp s americky čistým blackface soundem a zkresleným britským kanálem na základě mně důvěrně známého preampu Gurus DoubleDecker mkII. Takže jsem Mr. Baroniho neprodleně zapojil do kvalitního IR impulsu a prošel si jeho pestrou paletu zvuků.
Kvalitní zvuk v jedné krabici
Odměnou mi byl dynamický zvuk s teplejší saturací a dostatečnou odezvou v basech, o což se stará modravě svítící skutečná lampa. Reakce na hru snesou srovnání s velkou lampovou hlavou a je to úplně jiný level než klasické zkreslovací krabičky. Tam také vnímám největší výhodu AFK150 – přináší kytaristovi pocit reálného aparátu, na který ho baví hrát. Konstruktér Ugo Baroni vyždímal z jedné lampy ECC82 pomocí vysokého napětí maximum. Přestože obecně je přijímaný fakt, že na pořádný zkreslený zvuk jsou potřeba lampy minimálně dvě, nepřipadal jsem si ošizený. Baroni AFK150 vám poskytne kvalitní zvuk v jedné krabici, bez nutnosti připojovat další články řetězce.
Podsvícený skleněný čelní panel (typický pro značky Baroni/Gurus) je tentokrát netradičně doplněný odnímatelnými dřevěnými bočnicemi. Kromě klasické pozice ležmo také na stole tak máte možnost zvolit i pohodlnější šikmý úhel, známý spíše ze studiového vybavení. Vypadá to sice jako taková blbůstka, dvě dřevěné destičky, ale musím říct, že i na mě to zapůsobilo a ve spojení s luxusním sklem to vytváří dojem solidní kvality odlišný od běžných kytarových krabiček. A o pozitivní dojmy kytaristy jde především!
Vše, co kytarista potřebuje k životu
Plná ekvalizace (basy/ středy/ výšky) nezávislá pro oba kanály, obligátní gain a hlasitost, jejichž kombinací lze vhodně nastavit především čistý kanál. Ten je totiž tak dynamický, že jsem při změnách gainu musel hlasitostí reagovat na přebuzování signálu. Kanály lze přepínat i pomocí externího běžného switche.
Dále je ve výbavě přepínatelná efektová smyčka (paralelní nebo sériová), ground lift proti případným zemním smyčkám a také (naštěstí) vypínatelný speaker simulátor. Jsem známý svojí nechutí k hardwarovým speaker simulátorům, protože zvláště pro zkreslený zvuk je to vyloženě nouzové řešení (jak je ostatně slyšet i v mojí ukázce výše).
Takže Baroni AFK150 má v podstatě všechno, co kytarista potřebuje k životu. Ale pozor, oproti preampům je tady součástí koncový zesilovač, jehož hlasitost jsem nemohl otestovat doma. Proto jsem vzal AFK150 do kapsy a vyrazil do nahrávacího studia Walhs Records.
Výhody jednoznačně převažují nad kosmetickými detaily
Dokážu si představit situaci, že cestující kytarista nakráčí na pódium s kytarou a z gigbagu vytáhne AFK150, zapojí se do erární bedny a s kvalitním zvukem jede. To jsou přesně situace pro využití integrovaného solid state class D koncového zesilovače, který umí až 150W. Hlasitý byl dostatečně: při zkoušení jsme ho měli přibližně na čtvrtině rozsahu a už to slušně „řvalo“.
Plnotučná celolampová hlava bude sice v této klasické situaci pořád o něco přesvědčivější, ale srovnání s klasickými zkreslovacími krabičkami dopadlo jednoznačně úspěšně. V tomto módu začnou fungovat i potenciometry Presence na jemné doladění středového pásma a Master Volume.
Někdo zmiňoval absenci hlavního vypínače, ale ten podle mě uspokojivě supluje Stand By switch. Pro rozšíření možností mohl skutečně být ve volném prostoru vlevo dole druhý footswitch (například na vypínání smyčky), jak komentovali další recenzenti. Vzhledem k celkové koncepci už je to spíš hledání pih na kráse, podobně jako to, že podsvícené minipotenciometry nejde jednoduše nafotit ani natočit na video.
Kdo hledá kvalitní zvuk s lampovou příchutí v kompaktním balení, tak je u Baroni AFK150 na správné adrese.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.