Přejít k hlavnímu obsahu
Mike Portnoy, zdroj: Wikipedie
Mike Portnoy, zdroj: Wikipedie
Leon -

„Apollonian Monster“: pódiová souprava Mika Portnoye

Bývalý člen progmetalových soustružníků Dream Theater Mike Portnoy patří k nejvíce oceňovaným rockovým bubeníkům a po Neilu Pertovi z Rush je druhým nejmladším hráčem uvedeným do Síně slávy magazínu Modern Drummer. Od roku 2010, kdy se s Dream Theater v nepříliš dobrém rozešel, působil v řadě kapel a nahrával např. s Paulem Gilbertem, heavy metalovými Adrenaline Mob nebo Nealem Morsem.

V drtivé většině se jednalo o tzv. all-star bandy a výjimkou není ani kvintet Sons Of Apollo, kde se setkal se spoluhráčem z Winery Dogs basistou Billym Sheehanem (Mr. Big, Steve Vai, D. Lee Roth), klávesistou Derekem Sheridianem (A. Cooper, Dream Theater, Kiss atd.), kytaristou Ronem „Bumblefootem“ Thalem (Art of Anarchy, Guns N' Roses) a frontmanem Jeffem Scottem Sotou (TSO, Journey, Y. Malmsteen atd.).

Kapela vydala v roce 2017 kladně přijaté album Psychotic Symphony a poté s tímto materiálem vyrazila na americké turné. Loni absolvovali Sons Of Apollo první evropskou šňůru, včetně červnové zastávky v nabitém pražském klubu Futurum, a k podzimní části této koncertní série se také vztahuje popis Portnoyovy speciální pódiové soupravy.

Základní kit + doplňky

Portnoy je už 35 let firemním hráčem japonské Tamy, což se samozřejmě odrazilo i ve výběru kitu pro koncertní turné Sons Of Apollo. Po akrylátovém setu „Mirage Monster“ a sadě „Siamese Monster“ tentokrát zvolil kit s bubingovými korpusy z prémiové série Starclassic a celá souprava dostala označení „Apollonian Monster“.

Kit se zrcadlovou povrchovou úpravou tvoří dvojice basových bubnů 22"x18" s čirými blánami Remo Powerstroke Pro, tři na racku uchycené tomy s průměry 8", 10", 12" (kratší korpusy) a stejný počet floor tomů 14", 16", 18" s horními blánami Remo Colortone Smoke / Emperor Ebony a spodním obutím Remo Colortone Smoke.

Signovaný snare Tama Melody Master MP1455BU z 9 vrstev bubingy o síle 8 mm a rozměrech 14"x5.5" má mechaniku umožňující nastavení pnutí rezonančních strun ve třech modech (A/B/Off), což nabízí mnohem širší zvukovou flexibilitu. Bubínek osazený blánami Remo Colortone Powerstroke 77 / Ambassador (horní / spodní) vychází z předchozí podpisové edice „Dream Theater“, od které se liší pozměněnou grafikou.

Set je doplněn napevno uchycenou tamburínou Latin Percussion Cyclops MT, perkusemi Tito Puento Timbalito od identického výrobce, nechybí rozměrný gong-drum a čtveřice maloprůměrových tomů Tama Octoban, které Portnoy lehce podlaďuje. Oblíbenými paličkami jsou signované ProMark Mike Portnoy 420X z hickorového dřeva v černém provedení a úpravou Active Grip reagující na zahřátí.


Činely

Už více než čtvrtstoletí dává Portnoy přednost činelům kanadské firmy Sabian, založené v roce 1981 Robertem Zildjianem. Jednotlivé verze činelů tradiční značky, která má od letošního ledna nové logo, se v soupravě poměrně často mění, ale základ tvoří následující modely:

Ride: 22" HH Rock
Crash: 18" AAX, V-Crash, HHX, HHX O-zone, 19" Artisan, AAX, 20" AAX, V-Crash nebo HHX
Hi-hat: 14" AAX Stage + 12" a 13" HHX Groove (12" uzavřená, 13" otevřená)
China: HHX 18" + 19" nebo 20"
Splash: AAX Max 7", 9", 11"
Tyto modely kombinuje se sadami Max Stax combo Medium 10", Low 12"/14" a malým činelem 8" HH Radia Cup navrženým podle specifikací Terryho Bozzia.

Hardware

Stejně jako v případě kitu je i kompletní hardware z produkce firmy Tama.

Pedály: 2x single-verze Speed Cobra HP910LN s duálním řetězovým převodem

Stojany a držáky: 2x HH915D Speed Cobra pro hi-hat, HS800W Roadpro Series pro snare, činelové stojany HC83BW Roadpro Boom nebo HC103BW Star Boom, 2x kombinovaná varianta (tom/činel) HTC87W, krátký ramenový X-Hat se systémem Fast Clamp pro splashe, 2x duální držák tomů pro uchycení do basového bubnu, propojka k připevnění klasického hi-hat stojanu k basovému bubnu, centrální rampa Power Tower

Příslušenství: sedačky Hydraulix Round Rider nebo Round Rider XL HT850BC

Tagy gear Mike Portnoy tama sabian

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY