Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Po, 08.03.2021 - 00:01

Americká a mexická kolekce Fender 75th Anniversary

Fender letos slaví 75. výročí existence nástrojovou sérií 75 Anniversary, zahrnující modifikované Stratocastery, Telecastery plus baskytary typu Precision a Jazz Bass. Kromě modelů 75th Anniversary Commemorative, vyráběných v americké centrále značky, připravil Fender také finančně dostupnější mexickou edici 75th Anniversary, o jejíž produkci se stará pobočka v Ensenadě.

Nástroje v provedení Commemorative disponují jasanovým tělem, javorovým krkem a zlatým hardwarem. Stratocaster má ergonomicky tvarový spoj, krk nabízí profil Deep-C, do javorového hmatníku o radiusu 9.5 palců je usazeno, 22 pražců medium jumbo a kostěný ořech a elektroniku tvoří trojice singlů Custom Shop Fat '60s s tradičním ovládáním.

Zvoleno bylo dvoupivotové vibrato s kameny z ohýbaného plechu a sustain blokem ze za studena válcované oceli, ladění zajišťují uzamykatelné strojky s kratšími hřídelemi a perleťovými rondely. Telecaster se odlišuje dvojicí jednocívkových snímačů Custom Shop Twisted Tele a klasickou kobylkou s vaničkovou základnou osazenou třemi válečkovými kameny z bronzu.

Precision Commemorative se vyznačuje krkem s profilem 1963 "C", radius javorového hmatníku i síla 20 pražců jsou identické jako u výše zmíněných kytar, kostěný ořech má šířku 41.3 mm, zvuk přenáší půlený single coil Custom Shop '62 Precision Bass ovládaný hlasitostí a clonou, na hlavici najdeme mechaniky Pure Vintage '70s a kobylka Saddle HiMass Vintage umožňuje ukotvit struny skrz tělo nebo způsobem top-load.

U Jazz Bass Commemorative byl použit palisandrový hmatník (šířka 0. pražce 38.1 mm), krk dostal subtilnější profil Slim-C převzatý z originálních vintage kousků, typický sound produkují dva singly Custom Shop '60s SC JB doplněné samostatnými hlasitostmi a společnou tónovou clonou. Oba modely s menzurou 34 palců kryje finální uretanový lak a finiš krku je v saténovém provedení.

Zástupci mexické kolekce 75th Anniversary sdílí olšový korpus, krky s profilem Modern-C, javorové hmatníky o radiusu 9.5 palců, pražce medium jumbo, ořechy ze syntetické kosti a polyesterový lak. Pro Stratocaster s 21 pražci byly vybrány snímače Vintage-Style '60s SC Strat, dvoupivotové vibrato a firemní strojky Standard. Telecaster se nese v podobném stylu, samozřejmě s výjimkou v podobě dvou singlů Vintage-Style '50s SC Tele a kobylky s rovnou základnou a kameny z ocelových bloků.

Precision 75th Anniversary, vybavený snímačem Vintage-Style '50s Split SC PB, standardní kobylkou, strojky typu Open-Gear a 20 pražci, má opět ořech široký 41.3 mm, zatímco u Jazz Basse se dvěma snímačiVintage-Style '60s a odpovídajícím ovládáním tato hodnota činí nepřekvapivých 38.1 mm. Hardware celé mexické řady má niklochromový povrch.

Oficiální ceny se pohybují v následujících relacích: Fender Stratocaster a Telecaster 75th Anniversary Commemorative – shodně cca 48000 Kč,  Precision a Jazz Bass 75th Anniversary Commemorative – shodně cca 52000 Kč, kytary z mexické edice Fender 75th Anniversary vyjdou na českém trhu přibližně na 23000 Kč a basy jsou k dispozici s cenovkou cca 27000 Kč.

Americké nástroje v transparentním odstínu 2-Color Bourbon Burst, kombinovaným s pickguardem v barvě Mint Green, doputují k uživateli s certifikací a pevným pouzdrem Inca Silver s polstrováním Lake Placid Blue. Ke kytarám a basám z Ensenady, které dostaly stříbrnou metalízu Diamond Anniversary a třívrstvý černý pickguard, je dodáván kvalitní gig bag.

Tagy Fender Fender 75th Anniversary
Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY