Přejít k hlavnímu obsahu
Alexisonfire začínají svoji novou éru velkolepě. Hudbou, která elektrizuje, pulzuje, s bajkami o vlastním pronikavém strachu a zmučené duši. | Foto: Archiv umělce
Alexisonfire začínají svoji novou éru velkolepě. Hudbou, která elektrizuje, pulzuje, s bajkami o vlastním pronikavém strachu a zmučené duši. | Foto: Archiv umělce
Martin Hošna - Po, 18.07.2022 - 12:00

Alexisonfire jsou zpět v plné síle

Po třinácti letech se kanadští Alexisonfire vrací s deskou, která vrací legendu na výsluní post hardcoru. Album Otherness je sebevědomý počin a zároveň triumfální návrat kapely, která šikovně skloubila underground s mainstreamem, aniž by se zaprodala.

S Alexisonfire to nevypadalo vůbec růžově. Členové skupiny se pustili do jiných projektů, s nimiž zažívají nemalý úspěch: zpěvák Dallas Green jako písničkář City and Colour, bubeník Jordan Hastings se připojil k Billy Talent. Proto je deska Otherness překvapením hlavně pro ty, kdo kapelu v mysli již uzamkli jako pionýry moderního stylu, kteří si zasluhují respekt a jejich památka jen tak nevybledne.

Písničky na Otherness mají ale stále neskutečnou sílu. Chemie mezi vzletnými a poetickými texty Dallase Greena a zuřivým řevem George Pettita funguje stále skvěle, zatímco groovy kytara Wadea McNeila a rytmika Chrise Sttela (basa) a Jordana Hastingse (bicí) stále determinuje charakteristický zvuk AOF.

Líbivý a pulzující riff v otvíráku Commited To The Con skvěle koresponduje s vokální, lahodně drsnou zvukovou stěnou. Ohromující skladba Sweet Dreams Of Otherness je ukázkou novodobé psychedelie, zatímco balada Sans Soleil je emotivní hymnou o překonání vlastní sebenenávisti.

A capella vokál překvapí v písničce Dark Night Of The Soul, aby AOF jakoukoli naději hnedle zadupali těžkým hardcorem. Děsivé syntetizátory podprahově umocňují náladu v Survivor's Guilt, trýznivé melodie se ozývají jako vesmírná odysea v Reverse The Curse.

Závěr alba v podobě osmiminutové skladby World Stops Turning je velkolepě epický; jako by se do ní promítly desítky let rock'n'rollu a stupňovitým zatěžkaným crescendem se vyplavily na povrch.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Alexisonfire se posouvají hudebně i textově dopředu. Už to sice není ten přímočarý hardcore jako na začátku, ale mnohem pestřejší muzikantská práce, kterou podmanivě rozvijejí po vlastní ose. Pod nánosy špinavých desert riffů, neurčitých sól a vokálních soubojů tu je v pozadí mnoho sténajících zvukových prvků, které čerpají z industrialu, elektronických stylů, psychedelického rocku, zkrátka z určité „jinakosti“, jak zní ostatně název celého díla.

Alexisonfire začínají svoji novou éru velkolepě. Hudbou, která elektrizuje, pulzuje, s bajkami o vlastním pronikavém strachu a zmučené duši.

Alexisonfire - Otherness

Alexisonfire – Otherness

Alexisonfire Inc. 50:09

Post hardcore

90 %

Tagy Alexisonfire Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY