Přejít k hlavnímu obsahu
Je dost nefér na Yoko Ono házet rozpad zbožňovaných Beatles. | Foto: Eric Koch
Je dost nefér na Yoko Ono házet rozpad zbožňovaných Beatles. | Foto: Eric Koch
Jan Hamerský -

9 zatracovaných hudebních jmen, která si zaslouží druhou šanci

Zkraje prosince měl premiéru šestihodinový dokument o posledních dnech Beatles. Peter Jackson ho sestříhal z dosud neznámých záběrů, a události kolem rozpadu staví do trochu jiného světla, především s ohledem na Yoko Ono. Slavných hudebních osobností a projektů, které si zvláště s odstupem času zaslouží více pochopení nebo přímo odpuštění a druhou šanci, bychom ale našli víc. Koneckonců, kdy jindy by člověk měl být smířlivější, než na startu nového roku?

1. Yoko Ono

Beatles a japonská umělkyně se neměli rádi tolik jako Ono s Lennonem, který ji výstižně popsal jako nejslavnější neznámou umělkyni. Na druhou stranu je dost nefér na ni svalovat vinu za rozpad kapely. Se zprávou, že končí, zaskočil Lennon i ji, a to byla zvyklá na ledacos. Tím se dostáváme k hlavnímu důvodu, proč si Ono zaslouží možná víc pozornosti a uznání než kapela, která podle svých slov byla slavnější než Ježíš. Skandální umělecké projekty Yoko Ono na pomezí hudby, filmu a happeningu sice beatlemaniakům v 60. letech přišly odporné, dnes už jsou ale považovány za relevantní přínos uměleckému světu. Inspirovaly například Sonic Youth nebo Trenta Reznora.

2. The Kinks

Věřte nebo ne, první hipsteři se objevili ještě za Hendrixe. The Kinks ve své době stáli trochu ve stínu Beatles a The Rolling Stones. Jako první je ovšem napadlo pracovat s proprietami dětství jejich rodičů a skládat napůl ironické pocty staré dobré Anglii. Deska The Kinks Are the Village Green Preservation Society (1968) ve své době propadla. Ocenila ji až britpopová scéna o skoro čtvrt století později. Mimoto lze The Kinks připsat zásluhy o punkový sound. Nezaměnitelně syrového zvuku skladby You're Really Got Me o třech jednoduchých akordech docílil kytarista Dave Davies tak, že reprák zesilovače propíchl pletací jehlou a pak ho napojil na další aparát.

3. Captain Beefheart

Ještě za svého života, na přelomu 60. a 70. let, se sice Captain Beefheart (vlastním jménem Don Glen Vliet) dočkal komerčního úspěchu, v souvislosti s jeho jménem ale trochu neprávem padá častěji přívlastek kultovní než přelomový. Jako pionýr v syntéze blues, free jazzu, absurdních slovních hříček a vyšinutého alter ega obestřeného neprostupnou mytologií je totiž častěji vzpomínán jeho velký kamarád Frank Zappa. A přitom se v tomhle spletitém uměleckém směru oba hudebníci doplňovali a ovlivňovali navzájem.

4. Madonna

Ano, je to příšerná herečka, zásobuje produkční koncertů šílenými ridery, které jim pravidelně zvedají tlak, a hodně jí imponuje kardinální macho Donald Trump. A přece pro ženy v popu a pro jejich emancipaci celkově udělala víc než kdokoliv jiný. Její zásluhou si lidé zvykli pohlížet na hudebnice jako na osobnosti s originální vizí. Navíc Madonnu nestvořil žádný producent. Sama si vybírá pilné mravenečky, kteří její grandiozni vize dotáhnou do konce, a umí přijít s kvalitou, u níž je kontroverze spíš přidanou hodnotou.

5. Pet Shop Boys

Paul Verhoeven na přelomu 80. a 90. let točil pro Hollywood tak neuvěřitelně obscénní a brutální filmy, až některé diváky přiměl zamýšlet se nad jejich vlastním vztahem k sexu a násilí. Něco podobného se povedlo v hudbě Pet Shop Boys. Na první dobrou je to tuctová osmdesátková tucka, od druhého poslechu dál už ale funguje víc jako záměrná a přesně cílená parodie spotřebního popu.

6. Jason Newsted

Zbytek Metallicy se na svém největším fandovi a po Cliffu Burtonovi druhém basákovi dopustil spousty křivd. Nejvíc se ale vzpomíná na dvě  jednu z prvních a jednu z posledních. V prvním případě šlo o pokyn produkci alba ... And The Justice of All (!) vyzmizíkovat skoro celý jeho part, ve druhém o vyhazov. Newsted letěl, protože chtěl i něco jiného než na full time potit krev po stadionech. Podlomené zdraví se podepsalo i na jeho pozdější kariéře. Něco zkoušel s EchoBrain, kteří byli zajímaví vlastně jen kvůli němu, a ve Voivod basoval pár let mezi Ericem Forrestem a návratem staronového Jean-Yvese Thériaulta alias Blackyho. Ani sólovému projektu se Newsted dlouho nevěnoval. Zamrzí to obzvláště po poslechu různých fanouškovských remixů typu „... And The Justice for Bass.

7. Courtney Love

Je lákavé si Kurta Cobaina a Courtney Love představovat jako druhého Lennona a druhou Yoko Ono. Jak fanoušci zbožňovali plachého Kurta, tak nenáviděli jeho peprnou ženu. Jenže historie se pouze rýmuje. Nirvana se rozpadla až po Cobainově smrti, ne naopak. A co byl pro grunge Nevermind, to bylo album Live Through This od Hole pro holky, které se ostýchaly jít do hudebnin – totiž silnou vstupní drogou. Courtney Love je zkrátka mnohem talentovanější, než je fandom Nirvany ochoten připustit. Třetí album Hole, Celebrity Skin (1998) mohlo dostat tři Grammy. A její herecký talent taky není k zahození – pro film ji objevil Miloš Forman, který ji obsadil do Muže na Měsíci a Lid vs. Larry Flynt.

8. Lady Gaga

Party hit Just Dance není žádné veledílo, jen se strefil do ducha doby. Kolem Velké recese (2008) nezbývalo, než se odreagovat a doufat, že bude líp. Neznamená to ale, že Lady Gaga nic neumí a její kariéra stojí a padá na nechutné image. Absolvovala několik prestižních hudebních škol (CAP 21, Tisch School of the Art) a živila se jako vyhledávaný ghostwriter. Najaly si ji například Britney Spears, Fergie nebo Pussycat Dolls. A ať nevytahuju jen staré karty, její herecké výkony ve Zrodila se hvězda nebo v nejnovějším trháku Klan Gucci oceňuje publikum i odborná kritika.

9. Kanye West

Přestože totálně pohořel při pokusu o kandidaturu na prezidenta a jeho excesy (nejen) s Kim a spol. plní spíš stránky bulváru než hudební magazíny, zaslouží si i Kanye West větší než malé množství lásky. Předně trpí bipolární afektivní poruchou, která u něj sklony k megalomanii jen přiživuje. A za druhé díky té samé poruše dokáže vyprodukovat haldu prvotřídního rapu, který se od ostatních odlišil tím, že rezignoval na velkohubá gesta a dovolil si pochybovat. Kromě toho Mr. Yeezy změnil Twitter na zbraň hromadného ničení roky předtím, než ho ovládl Trump.

A komu byste odpustili vy a proč? Dejte vědět v diskuzi pod článkem.

Tagy top 10

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY