Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

700 vs 170 W: který aparát je hlasitější?

Při srovnávání hlasitosti (nejen) kytarových zesilovačů se samozřejně primárně orientujeme udaným výkonem, ale tato hodnota je z hlediska lidského vnímání hladiny zvuku ovlivněna řadou faktorů – v případě lampových aparátů zde hraje roli třída, v níž je koncová sekce zapojena, záleží také na nastavení BIASu a stáří elektronek a důležitá je samozřejmě i odpovídající impedance boxu a citlivost reproduktorů.

Oproti lampovým modelům produkují tranzistorové zesilovače signál s rozdílnou charakteristikou, dynamikou a clippingem, což má většinou za následek menší průraznost a projekci. V závislosti na tom je např. 20W lampa vnímána mnohdy jako hlasitější než např. 50W tranzistor. Navíc i při srovnání dvou aparátů s identickým zapojením není rozdíl max. výkonu lineární (100 W není 2 x hlasitější než 50 W), ale liší se většinou v jednotkách decibelů.

Jak si v tomto ohledu vedla dvojice power-ampů SD PowerStage s výkony 700 a 170 W si můžete částečně ověřit v přiloženém videu.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY