Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley - Pá, 29.12.2017 - 08:00

5 tipů, jak si užít (a přežít) silvestrovské hraní

Poslední den v roce nejen bilancujeme rok starý a očekáváme, co přinese ten nový, ale hlavně se snažíme veselit. Jsou ale tací, kteří i v tento den musí pracovat. Kromě policistů, hasičů, lékařů apod. jsou to nezřídka i muzikanti. Následujících pět rad vám pomůže si takové hraní užít a hlavně přežít ve zdraví.

1. Hrajte, jak nejlépe umíte

I když budete mít v průběhu večera pocit, že publikum vás s přibývající mírou alkoholu v krvi poslouchá stále méně a že je vlastně jedno, jak a co hrajete, věřte, že tomu tak zdaleka být nemusí. Zpravidla hned vaší první vážnější chyby si totiž nějaký šťoural všimne a v „opilecké zlomyslnosti“ na ni ještě upozorní všechny přítomné. Pokud už tedy k chybě dojde, snažte se ji nenápadně nebo naopak vtipně zamaskovat. I muzikanti se samozřejmě chtějí na Silvestra bavit, ale není nutné být zrovna v tento den případným terčem posměchu.

2. Během produkce se snažte zůstat střízliví

Tento bod se zrovna poslední den v roce dodržuje trochu obtížněji, ale pokusit byste se o něj měli. Nic proti nějakému tomu pivku, které během hraní většinou i rychle vypotíte, ale pokud už nepoznáváte vlastní skladby nebo dokonce hrajete každý úplně jinou, buďte si jisti, že pořadatel si na příštího Silvestra patrně zjedná kapelu jinou a není radno podceňovat ani nebezpečí moderních technologií. Mobil s možností natáčení videa má u sebe dnes prakticky každý a najít na druhý den na YouTube záznam z vlastního koncertu (který si navíc třeba ani nepamatujete) na němž se sotva držíte na nohou či něco horšího, není zrovna dobrá vizitka.


3. Udržujte si určitý distanc od příliš rozjařených fanoušků

Mít pod pódiem kotel nadšených fanoušků je samozřejmě skvělá věc, ale o poslední noci v roce je potřeba se mít o něco více na pozoru. Vaši příznivci mohou být „rozjařeni“ více, než je obvyklé a jejich chování může být nevyzpytatelné. Pro jistotu si tedy váš pedalboard, nástroje i aparaturu, umístěte o pár desítek centimetrů dál od hrany pódia, než máte ve zvyku, neboť alkohol u některých jedinců probouzí zvídavost a jejich nenechavé ruce, toužící zjistit co se stane, když zmáčknou támhleto tlačítko či vytáhnou tuten káblík, mohou v té nejnevhodnější chvíli zhatit i vaši jinak dokonalou hru. Nehledě na fakt, že můž dojít i k mnohem horším „nehodám“, kdy se vám prostě např. do pedalboardu někdo vyzvrací. Bohužel, znám tento příklad z (naštěstí ne vlastní) praxe.

4. Pozor na pyrotechniku na pódiu i pod ním

K Silvestru prostě pyrotechnika patří. Když se s ní zachází nadmíru opatrně, proč ne. Pokud chcete své vystoupení o nějaké ty pyroefekty obohatit, také nelze mít námitek. Jen asi nebude úplně od věci zjednat si na tu parádu nějakého profíka. Představa, že vám během vystoupení na pódiu nekontrolovatelně vybuchují dělbuchy a okolo hlavy létají rachejtle, asi není snem žádného muzikanta. Co když se ale do role samozvaných pyrotechniků pasuje publikum? Hrajete-li v klubu či jiném uzavřeném prostoru, máte situaci jednodušší, neboť tam se doufám o nějaký ohňostroj nikdo pokoušet nebude, ale může nastat situace, že budete svůj gig hrát venku a tam už může dojít k ledasčemu. Pokud tedy někdo zatouží trochu svého bujarého ohňostrůjectví přenést i k vám na pódium, raději vykliďte pole. Případně se obraťte na pořadatele se žádostí o zajištění pořádku a bezpečnosti. Zdraví máte jen jedno a vaše nástrojové vybavení také zpravidla nebývá za pár korun.

5. Na pódiu si nedávejte žádná unáhlená předsevzetí

Bilancovat úspěchy na hudebním poli lze samozřejmě do jisté míry i na pódiu (jen pozor na zbytečné vychloubání), slíbit fanouškům nové nahrávky či videoklipy v příštím roce také určitě lze (pokud se tedy k takovým počinům skutečně chystáte). Ostatní, víceméně osobní předsevzetí (zhubnu, přestanu kouřit, pít, začnu víc cvičit na nástroj, začnu posilovat, začnu šetřit, atd.) nebo různá „velkohubá“ prohlášení si raději nechte do soukromí. Jednak to fanoušky asi příliš nezajímá a také přeci jen není dobré mít při nějakém tom unáhleném předsevzetí tolik svědků.

Pokud tedy letošní závěr roku budete trávit na pódiu, zkuste se držet těchto pěti pravidel a hraní si užívejte, stejně jako celý následující rok.

Tagy jak na to silvestr

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY