Přejít k hlavnímu obsahu
Mark Tremonti
Mark Tremonti
Leon -

5 oblíbených aparátů Marka Tremontiho

Mark Tremonti je znám především jako kytarista kapel Creed a Alter Bridge, ale už v polovině devadesátých let spolupracoval i s dalšími muzikanty a kapelami tvrdšího ražení jako jsou např. Sevendust, Fozzy, Larry The Cable Guy nebo bleskurychlý kytarista Michael Angelo Batio. Kromě producentských a dalších hudebních aktivit má Tremonti na svém kontě také instruktážní video The Sound And The Story, kde rozebírá i většinu svých sólových partů z CD Blackbird, které v roce 2007 natočil s Alter Bridge. Později se začal věnovat také sólové tvorbě, jejímž výsledkem je album All I Was vydané v roce 2012.

Mark Tremonti je firemním hráčem společnosti Paul Reed Smith, jenž mu postavila signované modely kytar PRS Mark Tremonti I, II a finančně dostupnější verzi PRS MT SE. Všechny nástroje vycházejí z modelové řady PRS Singlecut. V průběhu své kariéry vyzkoušel řadu zesilovačů. My si představíme pětici těch pro Tremontiho nejoblíbenějších.

Fender ’65 Twin Reverb Reissue

Reedici legendárního komba používá Tremonti na čistý zvuk v podstatě už od počátku kapely Creed. V průběhu doby zkoušel také komba Matchless, Roland Jazz Chorus nebo Vox AC 30, ale vždy se vrátil k Twinu. "Při hraní nezkreslených partů používám v případě techniky pravé ruky často kombinaci trsátka a prstů, takže mi pregnantní a výborně čitelné výšky Fenderu maximálně vyhovují," říká na adresu Twinu Tremonti, jenž má na pódiu postavenou vždy dvojici těchto komb zapojených do sterea.

Mesa/Boogie Dual a Triple Rectifier

Na zkreslené doprovodné party začal Tremonti v raných dobách Creed používat starší dvoukanálové verze zesilovačů Mesa/Boogie Triple Rectifier. V současnosti má ve svém arzenálu i novější tříkanály a pro studiové účely také stowattové Dual Rectifiery. Nicméně pro živé hraní dává stále přednost Triple Rectifiru pro jeho větší dynamiku v basech.

Bludotone Bludo-Drive

Tremontiho favoritem od Bludotone je model Bludo-Drive s obvodem vycházejícím z aparátu Dumble ze sedmdesátých let. Modifikace, která je dílem majitele firmy Bludotone Brandona Montgomeryho dává soundu zesilovače průraznější charakter s posíleným pásmem vyšších středů. Tremonti vlastní čtyři exempláře tohoto aparátu a společně s Montgomerym plánuje spolupráci na vývoji a výrobě komba s 1x12 reproduktorem a zabudovaným impedančním měničem Loop-a-Lator pro použití s rackovými procesory.


Cornford Richie Kotzen RK100

První hlavu Cornford měl Tremonti půjčenou a zalíbila se mu natolik, že si z Británie objednal identický aparát, který podle něj ale hraje ještě lépe než původně testovaný kus. Na Cornford Richie Kotzen RK100 byla natočena většina kytarových partů z posledního alba Alter Bridge Fortress (r.2013) a sólového počinu All z r.2012. "Je to poměrně unikátní zesilovač, jenž je trochu podobný snad jen s novým PRS Archon. Můžete točit knoflíky jak chcete a pořád to bude znít skvěle. Prostě bohatý a plný zvuk vhodný na beglajty i sóla," hodnotí Cornford kytarista.

Dumble Overdrive Special

"Vůbec poprvé jsem na zesilovač Dumble hrál před pár lety na promo akci firmy PRS v rámci hudebního veletrhu NAMM. Na pódiu stálo asi osm aparátů a mezi nimi i Dumble. Okamžitě jsem se do něj zapojil a po pár zahraných notách jsem byl tím zvukem naprosto unešen. Expresivní a zpěvný tón velmi citlivě reagující na úder trsátka a podobně jako u Cornfordu skvěle posazené korekce," přibližuje Tremonti své první setkání se značkou Dumble a dodává, "aparáty Dumble jsou obtížně dostupné a pokud se někde nějaký kousek objeví, tak za něj prodávající požaduje klidně i 100 000 dolarů. Měl jsem ale štěstí a jeden exemplář se mi podařilo sehnat za mnohem rozumnější cenu."

Tremonti svého Dumble zásadně nevozí na turné, zesilovač se sériovým č. 218 je určen výhradně pro studiové využití, což je vzhledem k výlučnosti a ceně tohoto aparátu celkem pochopitelné. Slyšet jej můžeme např. na albu Fortress, kde je v některých sólových pasážích mixován společně se signálem z Cornfordu.

Fender ’65 Twin Reverb Reissue Mesa/Boogie Dual a Triple Rectifier Bludotone Bludo-Drive Cornford Richie Kotzen RK100 Dumble Overdrive Special Mark Tremonti
Tagy gear Mark Tremonti

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY