Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

5 novinek roku 2019 s nadstandardním poměrem cena/výkon

V mnoha oborech se konec roku nese ve znamení bilancování a oblast muzikantského gearu rozhodně není výjimkou. V následujícím textu vám přinášíme přehled pětice letošních novinek, které nás zaujaly příznivým poměrem cena/výkon. Nebudeme se věnovat absolutnímu low endu daných kategorií, ale spíše nástrojům a další produktům náležejícím do střední třídy a poskytujícím trvalejší uživatelskou hodnotu.

1. Asijský Paul Reed Smith SE Standard 24 2019

Za cenu pohybující se okolo 14000 Kč dostane případný vlastník tohoto modelu kvalitně vyrobený a zvukově flexibilní nástroj z nové moderně vybavené indonéské továrny, kde výstupní kontrolu zajišťují kmenoví zaměstnanci PRS.

Konstrukce vychází z lety ověřené americké předlohy PRS Custom 24, pro stavbu korpusu byl vybrán mahagonový masiv, tentokrát bez javorového topu, lepený javorový krk se subtilnějším profilem Wide Thin nese hmatník z palisandru osazený 24 pražci a nechybí tradiční „ptačí“ polohové značky. Zvuk přenáší dvojice humbuckerů 85/15 "S" s rozepínatelnými cívkami a struny kotví v patentovaném firemním vibratu.

2. Pětistrunná basa Fender Squier Classic Vibe '70s Jazz Bass V

Starší verze elektrických kytar a baskytar značky Squier jsou opět v módě a vlastnosti těchto vintage modelů nabízí i některé novější edice v čele s povedenou sérií Classic Vibe, do které se řadí také pětistrunná basa Fender Squier Classic Vibe '70s Jazz Bass V s cenovkou nastavenou pod hranicí 9000 Kč.

Tělo z lehčí odrůdy javorového dřeva je kombinováno s krkem z tvrdého javoru s klasickým C profilem, do hmatníku z identického materiálu o radiusu 9.5 palců je usazeno 20 středně silných pražců, černé obdélníkové značky doplňuje lemovka hran a ořech je vyroben z kosti o šířce 47.6 mm. Nástroj inspirovaný Fendery ze 70. let využívá dva single coily s Alnico magnety, klasicky koncipovanou kobylku a strojky v konfiguraci 4+1.

3. Kytarové aparáty Boss Katana MKII

První generace Boss Katana sklidila u kytaristů zcela zasloužený úspěch a v ranku modelingových aparátů se stala jasným bestsellerem, který za sebou nechal i produkty tradičních britských a amerických značek. K dosažení této mety má našlápnuto také inovovaná kolekce Katana MKII, kterou v současné době tvoří komba Katana 50 MkII 1x12, 100 MkII 1x12,100 MkII 2x12 a zesilovač Katana Head MkII s vestavěným pětipalcovým reproduktorem.

Za cenu pohybující se v rozmezí cca 6600 až 12000 Kč jsou k výběru emulace z rozšířené preampové sekce s funkcí Variation, posílena byla efektová jednotka s možností současného zapojení až 5 efektů, vyšší modely disponují okruhem Cab Resonance ovlivňujícím interakci připojeného reproduktoru či boxu a pokročilejší editaci obstarává aplikace Boss Tone Studio.

4. Preamp/multiefekt Mooer GE150

Čínský Mooer představuje dravou štiku v efektovém rybníku, což potvrzuje jak edice kompaktních pedálů Micro Preamp, tak i další efekty včetně populární série podlahových preamp/multiefektů řady GE, jejímž nejmenším zástupcem je nový model GE150 s příznivou cenovkou cca 4300 Kč.

I přes překvapivě nízkou pořizovací cenu zde kromě modelingu založeném na zmíněných pedálech Micro Preamp a jednotky se 151 efekty najdeme looper, port USB-B se specifikací OTG (On-The-Go) a především 26 slotů určených pro uživatelské IR impulsy podporující vzorky v délce 2048 bodů. V kompaktním balení o rozměrech 230 x 160 x 50 mm a hmotnosti 690 g má hráč téměř vše potřebné k vytvoření požadovaného zvuku, a to za náklady srovnatelné s cenou jednoho butikového overdrivu.

5. Zvukové karty Focusrite Scarlett Gen 3

Firma Focusrite není na poli studiové audio techniky žádným nováčkem. Pozici renomované značky jí pomáhají upevňovat především zvukové karty, k nimž letos přibyla nová edice USB-C rozhraní Scarlett Gen 3, sestávající z desktopových modelů Scarlett Solo, 2i2, 4i4, 8i6, 18i8 a rackového provedení 18i20. České ceny startují na částce cca 2500 Kč za Solo 3rd Gen, končí lehce nad hranicí 12000 Kč za vlajkovou loď 18i20 3rd Gen a nabídka obsahuje i sety Solo Studio nebo 2i2 Studio.

Zvukovky Scarlett třetí generace se mohou pochlubit velmi nízkou latencí, modifikovanými mikrofonními preampy s funkcí Air vypůjčenou od předzesilovačů ISA, převodníky pracují s rozlišením 24bit/192 kHz a u nejvyšší verze nechybí mikrofon s funkcí TalkBack nebo dvojice konektorů ADAT.

Nabídka karet Scarlett Gen 3 je dostatečně široká na to, aby pokryla potřeby jak domácího či mobilního studia, tak i větších pracovních projektů. Součástí balení je samozřejmě i software sestavený z aplikací Pro Tools First, Ableton Live Lite,  Focusrite Red 2 & Red 3 Plug-in Suite, Softube Time & Tone Bundle atd.

Tagy Paul Reed Smith CE24 Fender boss Mooer Focusrite Paul Reed Smith SE Standard 24 2019 Fender Squier Classic Vibe '70s Jazz Bass V Boss Katana MKII Mooer GE150 Focusrite Scarlett Gen 3

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY