Přejít k hlavnímu obsahu
Zdroj: Pexels.com
Zdroj: Pexels.com
Jan Sládek - Pá, 19.10.2018 - 08:00

3 cesty, jak rychle nahrát kytaru pro radost: hulvát, karta a mikrofon

Jak doma sejmout kytaru, aby se v pohodě dostala na studiovou nahrávku, si povíme jindy. Tohle je předehra: tři cesty, jak rychle a levně nahrát kytaru, aby vám to místo starostí dělalo radost. Všechny jsem za vás prošel, nahrál a okomentoval.

1. El Gringo: Na hulváta z mobilu

Popis situace: Chcete hlavně hrát, ne nahrávat. Nepůjde to nejspíš na žádný kvalitní poslech, nebude to použito jinak než pro soukromé účely. Není to oficiální forma vaší sebeprezentace, respektive je to hlavně pro kamarády a nadšence. Můžete chvilku laborovat s tím, kam mobil dát a tak, ale v podstatě je hlavní obraz. Je to zpráva pro kamarády na Facebook a Instagram, že jste si zahráli. Nic víc, ale taky nic míň.

Hodnocení: Je to prosté a účinné, jste během půl minuty připraveni a do minuty to máte nahrané a hned to můžete postnout. Radost okamžiku zachycena. Dávám takové věci na síť právě pro radost. Zvukově nic moc, byť se nahrávací vlastnosti mobilů lepší. Nemusíte nic střihat a synchronizovat.

Komentář: Je to cesta srdce. To, jestli umíte hrát a jestli vás to baví, z toho poznat je. Jako kutilská sebeprezentace to stačí, ale kdybych někam posílal své kytareference, tohle bych neposlal. Pokud by tedy o zahrát si někde opravdu šlo. Na druhou stranu, občas vám lidi zavolají proto, že se jim líbí, že dáváte tahle cvičná videa na web a je vidět, že vás to baví. Tak bych to zas nepodceňoval, i když profi natočenou kytaru to suplovat nemůže.

Kytara z mobilu.

2. Robocop: Přes kartu

Popis situace: Z nějakého důvodu musíte nahrávat potichu, anebo se prostě nechcete mazat s ničím, anebo prostě máte nápad a ne prostředí. Asi to známe všichni. Konečně všichni z domu, práce hotova, čas všechno zapojit a skládat. Zapojeno a nápad nikde... možná pošel někde při zapojování ambientního mikrofonu pro váš dokonalý zvuk. Anebo jsou dvě ráno a narozdíl od vás všichni mohli usnout.

Hodnocení: Instantní cesta. Pokud si vyladíte všechno tak, že máte presety, tak je to rychlá cesta k vašemu zvuku. Nepříjemnost je latence, někdy může dost vadit. Z vlastní zkušenosti – některé party jsem si takhle natočil na demo a nakonec je použil i dál. Třetí doprovodná kytara v refrénu to možná i snese. Zkuste si někdy slepý test a posuďte sami. Jestli bych to poslal někomu, kdo mi za to platí? Budu upřímný, asi ne.

Komentář: Asi jako polívka ze sáčku. Řeší problém, ale jestli někoho z nějakého důvodu chcete potěšit dobrou večeří, není to to pravé. Na rychlé demo pro kapelu ve dvě ráno super.

Kytara z karty.

3. Klasik: SM57 vládne všem

Popis situace: Máte čas, máte prostor a dva a půl tisíce na mikrofon. Můžete nahrávat nahlas. Tady není co řešit, snad tedy jen, zdali je přidaná hodnota opravdu taková, že to za to stojí. Má smysl natáčení jednoho refrénu odkládat, protože pořád není čas a prostor, anebo prostě sednout a nahrát do přes kartu?

Hodnocení: Klasika, tohle můžete mít v kufru a natočené tak, že to můžete použít i v profi nahrávce (o tom ale příště, zas tak jednoduché to není).

Komentář: Ruku na srdce – všechny ty kytary, krabičky a zesíky kupujeme pro svou potěchu. Proto i z toho důvodu je mi tato srdeční cesta nejbližší. Tak se nebojme si to užít. Kolikrát doma točím něco tiššího, a tak to natočím přes tenhle levný klasický nerozbitný (i dítě se musí trochu snažit ho oddělat) vynález století, pokud jde o nahrávání kytary.

Kytara přes mikrofon. Poslechněte sami a rozhodněte si, zda vždycky potřebujete mikrofon. Protože pořád jsou to všechno jenom nástroje pro to, aby vznikla nějaké pěkná hudba, no ne? Nebo to řešíte ještě jinak?

Tagy jak na to
JdG
Kytarista Pohřební kapely, záskokář, učitel, nahrávač.   Mým hlavním koníčkem je hudba. Baví mě nejen kytara, ale vcelku cokoliv dobrého. Na kytaru hraju od 1991, v roce 1996 jsem měl první koncert. Mám za sebou několik des…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY