Přejít k hlavnímu obsahu
mbx -

23 překvapivých hudebních drbů, kterými zabodujete při small talku

Máte rádi fakta? Máte rádi hudbu? Jste rádi zábavným společníkem? Jelikož máme rok 2023, nabídnu vám dneska stylově přesně třiadvacet zajímavých hudebních perliček a postřehů. Vykašlete se na zdvořilostní fráze či banality o počasí a rovnou při seznamování prohoďte jenom tak mimoděk, že jediný člen ZZ Top, který nemá plnouvous, je jejich bubeník s maximálně ironickým jménem Frank Beard. A jestli narazíte na fanouška Jasona Mraze, namažte si ho na chleba frází: „Doufám, že letos bude mít Jason bohatou úrodu avokád. Já jenom, aby mu to stačilo pro mexický Chipotle řetězec, který je jeho hlavním odběratelem.“ Ale to je jenom začátek. Pojďme si prosvištět další perličky, které rozhodně zanechají dojem a ohromí vaše náhodné posluchače. 

1. Dexter Holland, frontman pop punkových Offspring, má doktorát z molekulární biologie.

2. Dolly Parton složila své ikonické skladby Jolene a I Will Always Love You během jednoho dne.

3. Bruno Mars se ve skutečnosti jmenuje Peter Hernandez. Jméno Bruno si dal po známém wrestlerovi Bruno Sammartinovi, kterému byl podle svého otce podobný vzhledem. A příjmení Mars si přidal podle reakcí prvních fanoušků, kteří jeho talent oceňovali výroky o mimozemských schopnostech.

4. Freddie Mercury se narodil na ostrově Zanzibar na východním pobřeží Afriky a měl ve své horní čelisti čtyři zuby navíc, což způsobilo nejenom jeho charakteristický předkus, ale podle nepotvrzených domněnek také jeho enormní hlasový rozsah.

5. Elvis Presley natočil během své kariéry přes 600 skladeb, a přitom není autorem ani jediné z nich.

6. Kapela Toto, která se proslavila svým singlem Africa, byla doprovodnou skupinou Michaela Jacksona na albu Thriller.

7. Daft Punk získali své jméno jako reakci na negativní recenzi jejich prvního hudebního pokusu. V časopise Melody Maker v roce 1993 je recenzent označil jako „...daft, punky thrash“.

8. Blur byli sice ikonickou britskou kapelou, ale v USA jsou známí jenom díky svému Song 2, ironické skladbě, kterou napsali jako parodii na americkou grunge scénu.

9. James Brown byl extrémně striktním kapelníkem. Během koncertu měl se svým manažerem domluvené signály, kterými mu dával najevo, když nějaký muzikant udělal chybu. Po koncertě se vše spočítalo a hudebníkům se strhly jejich chyby z výplaty.

10. Ramones se pojmenovali podle falešného jména, které používal Paul McCartney z Beatles při check-inu v hotelech. Podepisoval se jako Paul Ramon, aby unikl pátrání všudypřítomných paparazzi.

11. Van Halen měli velmi specifické požadavky na pořadatele ohledně populárních bonbónů M&M's. V šatně na ně měla vždy čekat velká mísa naplněná právě M&M's, ale nesměly v ní být bonbóny hnědé barvy. Byl to zastírací manévr, podle kterého poznali, zda pořadatel četl všechny jejich požadavky a postaral se o pořádnou přípravu koncertu.

12. Paranoid, jedna z neslavnějších skladeb Black Sabbath, vznikla během neplánovaného jam session ve studiu, protože kapela potřebovala tříminutovou vycpávku na album.

13. Dimebag Darrell, tragicky zastřelený kytarista kapely Pantera, byl v rakvi pohřbený s Bumble Bee kytarou Eddieho Van Halena, na které byly portréty členů Kiss a kterou osobně dodal Gene Simmons.

14. Kamarád Kurta Cobaina o něm prohlásil, že mu něčím připomíná Teen Spirit, což byl v té době populární deodorant pro dospívající dívky. No, a zbytek je historie.

15. První eponymní album Foo Fighters bylo kompletně nahrané pouze Davem Grohlem. Sloužilo jako hudební terapie po smrti Kurta Cobaina a album nebylo původně určené pro vydání. Grohl ho rozdával na kazetách nejbližším kamarádům.

16. Skladba Happy Birthday má majitele autorských práv. Jsou jím Warner/Chappell Music a každý rok mají z reprodukce této nezbytné narozeninové hymny příjmy v rozsahu cca dvou milionů amerických dolarů. Nicméně tento zlatý důl má v USA skončit v roce 2030, přičemž v evropském regionu skončil už v roce 2016. Takže u nás už si k narozeninám zpíváme pár let zadarmo.

17. Přesladký hit z Titanicu My Heart Will Go On od Celine Dion byl natočený na jeden pokus a jedná se vlastně o demo skladby, kterou původně nechtěl do filmu ani jeho režisér James Cameron.

18. Skladba s nejdelším názvem čítá 97 slov a je od Christine Lavin na albu Future Fossils (1994). Pokud byste chtěli extra zabodovat, dejte na párty celý název, který zní: Regretting What I Said to You When You Called Me 11:00 On a Friday Morning to Tell Me that at 1:00 Friday Afternoon You're Gonna Leave Your Office, Go Downstairs, Hail a Cab to Go Out to the Airport to Catch a Plane to Go Skiing in the Alps for Two Weeks, Not that I Wanted to Go With You, I Wasn't Able to Leave Town, I’m Not a Very Good Skier, I Couldn't Expect You to Pay My Way, But After Going Out With You for Three Years I DON'T Like Surprises!! Subtitled: A Musical Apology

19. Skladba Umbrella od Rihanny měla být původně pro Britney Spears, ale její nahrávací společnost song odmítla.

20. Nejdelší sklaba, která kdy byla nahraná, je od kapely Bull of Heaven. A teď si podržte klobouky. Pokud byste si chtěli skladbu s názvem Chosen Priest and the Apostle of Infinite Space poslechnout, vyhraďte si na to celé dva měsíce. 

21. Termiti konzumují dřevo dvakrát rychleji, pokud jim k tomu pustíte heavy metal.

22. Národní symfonický orchestr v mini knížectví Monako má více členů než jejich armádní sbor.

23. Foukací harmonika je nejprodávanějším hudebním nástrojem na světě.

Tento text vyšel u příležitosti letošních 10. narozenin Frontmana, kdy se ohlížíme za úspěšnými články celé dekády. Poprvé byl zveřejněn 6. ledna 2023.

Tagy hudební zajímavosti nový rok album rekordy just for fun

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY