Přejít k hlavnímu obsahu
Je nám 35 až 45? Jo. Máme na 4 členy celkem 7, skoro 8, dětí? Jasný. Počet dalších hudebních projektů, ve kterých jsme různě zakořeněný, ač nárazově, čítá minimálně 10 kapel? Samozřejmě. | Foto: archiv tcheichan
Je nám 35 až 45? Jo. Máme na 4 členy celkem 7, skoro 8, dětí? Jasný. Počet dalších hudebních projektů, ve kterých jsme různě zakořeněný, ač nárazově, čítá minimálně 10 kapel? Samozřejmě. | Foto: archiv tcheichan
Matěj Čejchan -

15 měsíců na 1 singl? S tcheichanem žádný problém!

Je mně 37 a muziku dělám aktivně od šestnácti. Začínal jsem v grindcorový kapele Utopia, přes crossover s Killerpandou a pop-rock s Metrem jsem na rok nakoukl do první ligy u Krucipüsk, abych se následně usadil u folku regionálních rozměrů s tcheichanem, ze kterýho se nakonec vyklubal docela šťavnatej rock-pop. Před pár dny jsme právě s tcheichanem vydali další singl Jizvy a já, jak to většinou při vydání novýho singlu dělávám, začal bilancovat.

Vzpomínal jsem na doby před deseti a více lety, kdy jsme s kapelou vždy na týden vyrazili do studia někam hodně daleko, ve kterým jsme v sedmi dnech nahráli a nazpívali 10, 11 písniček a prostě tam za ten týden to album celý udělali. Úplně zničený jsme pak po cestě domu čerstvě vypálený CD s finálním zvukem dokola točili v autorádiu a buď se dmuli pýchou, nebo se hroutili, podle toho, jak moc výsledek stál za ho*no, nebo jak moc unavený jsme byli. Většinou jsme se spíš hroutili.

Střih. Rok 2024, potažmo 2023. 1 song = (minimálně) 1 rok. Au! Ano. Je nám 35 až 45? Jo. Máme na 4 členy celkem 7, skoro 8, dětí? Jasný. Počet dalších hudebních projektů, ve kterých jsme různě zakořeněný, ač nárazově, čítá minimálně 10 kapel? Samozřejmě. Muziku děláme pro radost a na denní bázi chodíme do práce? Jistě. Ale stejně. Jeden rok na jednu novou píseň?

Celý proces většinou začíná v listopadu, kdy Cti, náš bubeník, za víkend nabouchá 1 až 3 písně ve studiu Stable Records našeho kytaristy Maštika. Následně se po víkendech v rozestupech týdnů až měsíců nahrává basa, přidávají se kytary, finišuje se zpěvem. Do toho průběžně přimícháváme různý samply a další zvuky a kolem května míváme hotovo. Samozřejmě jen ten jeden song, ne všechny tři.

A teď to začíná. Pre-mix. Dohady. Období, kdy řešíme každej milimetr, střídaj dny až týdny, kdy všichni radši předstíráme, že nahrávka vůbec neexistuje, jak už jsme z toho všeho přeposlouchaný a unavený. U Jizev to nakonec dopadlo tak, že jsem mix připomínkoval tak dlouho, že byl leden a uběhlo 15 měsíců od prvního nahrávání bicích. Po pár pivech jsem jednoho večera Maštikovi napsal: „s připomínkama končim, jinak to nikdy nevydáme, miluju pivo“.

Do mixu, který dělal Amák Golden, už jsem pak radši vůbec nekecal, jelikož mi bylo jasný, že píseň jinak vyjde až v roce 2025 (a že to bude stát cca milión) a to už mi přišlo vysloveně trapný. I na nás. No a je to! Máme březen 2024 a píseň jde do světa. Je až úsměvný, jak dlouho dokáže některá část toho procesu trvat (nahrávání, pre-mix, mix, master = 15 měsíců) a s jakou vervou se do toho dokáže člověk opřít v tý finální fázi, ve který jsme za měsíc natočili krásnej klip a píseň poslali do světa snad všema dostupnejma kanálama, který kapela našeho formátu má k dispozici.

Ale o tom vám můžu napsat zase příště, aneb jak čtyřicátníci dobývají sociální sítě, svět mladých, se svým singlem, na který nikdo nečeká.

Jak dlouho a za jakých okolností singly skládáte vy? Podělte se s námi v komentářích nebo napište na redakce@frontman.cz.

Tagy komunita tcheichan

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Čejchan
Frontman liberecké pop-rockové kapely tcheichan
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY