Přejít k hlavnímu obsahu
Entombed: Jedna dotčená umělecká ega se od roku 2007 nezmohla na dlouhohrající album. Druhá, s nimiž chroptil nebožtík Petrov, stihla tři | Foto: Frank Schwichtenberg
Entombed: Jedna dotčená umělecká ega se od roku 2007 nezmohla na dlouhohrající album. Druhá, s nimiž chroptil nebožtík Petrov, stihla tři | Foto: Frank Schwichtenberg
Jan Hamerský -

10 slavných, natruc založených kapel

Jedno měli nedávno zesnulí Radim Pařízek a Lars Göran Petrov společné. Jsou to spory o název, které vyústily v rozpad jejich domovských kapel, Citronu a Entombed. Kromě nich připomenu dalších osm neblaze proslulých schizmat, jichž v posledních dvaceti letech výrazně přibylo. A ať je to srovnání spravedlivé, pět jich bude ze světa a pět z ČR. Seřadil jsem je chronologicky.

1. Beach Boys (1998-2008)

Po smrti Carla Wilsona získal výhradní licenci na jméno Beach Boys zpěvák Mike Love (1998) a spoluhráče zabanoval. Al Jardine to schytal za turné „Al Jardine of the Beach Boys“ a „Beach Boys Family & Friends.“ Bratránek Brian Wilson za nedokončené album SMiLE. O deset let později Love oba z kapely vyhodil.

2. Z pekla ďábla nevyženeš – Venom vs. Venom Inc. (1999-2002)

Kultovní proto-blackmetalové těleso se rozpadlo dvakrát, podruhé zřejmě bolestivěji. Snaha zmírnit napětí v kapele vyhazovem basáka a vokalisty Conrada „Cronose“ Lanta ztroskotala. S Venom bez frontmana nechtěl vydavatel nic mít. Cronos se tedy obklopil novou sestavou a vzbouřenci Abaddon, Demolition Man a Mantas se před pár lety sešli ve Venom Inc. (2015).

3. Scott Weiland vs. Stone Temple Pilots (2013)

Na kapelu napsali práva na jméno, logo, grafiky, ochrannou známku a autorská práva – s výjimkou těch členů, kteří by letěli proto, že to jsou lemplové. Smlouva se skupině vyplatila, jakmile vylila úžasného, a jinak krajně nespolehlivého zpěváka. Scott Weiland chvíli zkoušel pokračovat na vlastní triku s jinou stejnojmennou kapelou. Soud mu však zakázal vydávat svoji doprovodnou kapelu za originál Stone Temple Pilots a nepřiznal mu ani status bývalého člena skupiny.

4. Queensrÿche vs. Operation: Mindcrime (2012-2014)

Zpěvák Geoff Tate při kapele zaměstnal nevlastní dceru Mirandu a manželku Susan. První se starala o fanoušky, druhá o kapelu. Ostatní členové Queensrÿche tudíž usoudili, že jejich skupina není tak docela jejich, mění se na rodinný podnik a obě vyhodili. Geoff Tate se namíchl, a po sérii potyček skončil taky. Kytarista Michael Wilton, basák Eddie Jackson a bubeník Scott Rockenfield se shodli, že tolerovat v kapele dotčenou, jakkoliv talentovanou primadonu, jim za to nestojí. Od té doby Tate jede sólo.

5. Entombed vs. Entombed A. D. (2014)

Sedm let se čekalo na pokračování Serpent Saints Ten Amendments (2007), a když už konečně klasici švédského deathmetalu uzavřeli kontrakt s Century Media, Entombed se rozštěpili. Jedna dotčená umělecká ega se od roku 2007 nezmohla na dlouhohrající album. Druhá, s nimiž chroptil nebožtík Petrov, stihla tři.

… a zatím v tuzemsku

6. Pražský výběr vs. Pražský výběr II (2006-2009)

Jeden z mála příběhů se šťastným koncem. Jako mediátor konfliktu mezi Kocábem na jedné straně a Pavlíčkem na druhé překvapivě zapůsobil Václav Havel. Tváří v tvář majestátu jeho smrti si podali ruce a uznali, že nemá cenu zbývající čas marnit žabomyšími spory. Předtím Pražský výběr tři roky existoval de facto jako sólový projekt Michaela Kocába. Z nejslavnější sestavy přizval jen bubeníka Kryšpína.

7. Törr vs. Henych 666 (2010)

Törr založil kytarista Ota Hereš v roce 1977. Legendární je však až od doby, kdy baskytarista a bývalý bedňák Arakainu Vlasta Henych kapelu přiblížil Venom a Celtic Frost (1986). I tak Hereš Henycha vypudil. Právě jemu navzdory Henych rozjel sólový projekt. Aby mohl hrát starý repertoár a aby ho taky po jednom EP nechal usnout, jednou kvůli obnoveným Master‘s Hammer, podruhé kvůli Zemětřesení 2, poctě Jiřímu Schellingerovi. Ze zjevné příčiny - je pandemie a není kde hrát - tedy Henych 666 ožívá až v poslední době.

8. Když nemáte Citrón, tak tam dejte Limetal (2015)

Bubeník a mediální magnát Radim Pařízek si zaregistroval značku Citron. Ti, co ji vybudovali, si raději na zelené louce postavili vlastní kapely. Pařízkovy výtky, aby přestali hrát jeho hudbu, řešili svérázně; jeho staré texty přepsali. Tak se z Už zase mi scházíš stalo Sto falešných frází a z Dej mi s tím pokoj zase Dej si s tím pohov.

9. Plastic People of the Universe – The Original Series vs. Nová Generace (2015)

Rozkol v kapele prý vyvolali manželé Kabešovi. Violista Jaroslav v kapele hrál, manažerka Irena záležitosti kolem údajně až moc dirigovala. Proto bubeník Jaroslav Kvasnička a baskytarista Eva Turnová z Plasticů odešli. Naneštěstí se tak stalo krátce před slavnostním komponovaným večerem k 17. listopadu. Nebyl čas repertoár secvičit v nové sestavě, tudíž se Kvasnička s Turnovou „ještě jednou, naposled“ zapřeli. Zatím Kabeš a kytarista Josef „Joe“ Karafiát dali od skupiny ruce pryč a založili si vlastní Plastiky. Dohady, kteří jsou ti praví, trvají.

10. Nepřichází v úvahu vs. Vzato v úvahu (2019)

Makeba po třiatřiceti letech v N.V.Ú. cítil, že se stává revivalem sebe sama. Proto je opustil a založil !V.V.Ú. Těžko říct, jestli se dočkal kýžené změny. Pořád hraje staré fláky, a navíc se obklopil lidmi z Na rovinu!, které předtím proslavil ředitel Žižkovské Noci. Marek „Zefv“ Dočekal je za hraní s plackami IVČRN vypoklonkoval s osmaosmdesátikorunovým cesťákem.

Máte věcnou nebo faktickou? Zapomněl jsem na někoho? Prosím, pomozte tento text ještě vylepšit v diskuzi pod článkem.

Tagy top 10

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY