Přejít k hlavnímu obsahu
Kuriózní kytary
Kuriózní kytary
Jan Kyncl - Pá, 31.10.2014 - 12:00

10 nejkurióznějších kytar, které se kdy objevily na pódiích

Mnoho kytaristů se během své kariéry dostane do fáze, kdy cítí nutkání pořídit si custom nástroj. Někteří dychtí po speciálních technických či zvukových vlastnostech, další lpí na designu a jiní si prostě chtějí na pódiu dopřát ten pocit typu "to čumíte, co to mám za bizarní kytaru". My se v našem výčtu zaměříme na poslední jmenovanou skupinu a to ještě konkrétně na ty jedince, kterým se to poněkud vymklo z ruky. Prohlédněte si deset největších kytarových podivností, které se kdy objevily na koncertních pódiích.

Les Paul The Log

Za jakéhosi praotce kytarových bizarností lze považovat Lese Paula. Ačkoliv jeho vynálezy přispěly k definování elektrické kytary jako takové a jeden z nejpopulárnějších kytarových modelů dodnes nese jeho jméno, na přelomu třicátých a čtyřicátých let minulého století působily Paulovy zlepšováky jako výstřednost. Třeba prototyp s názvem The Log ("Poleno"). Les Paul vzal kus borovicového masivu, vsadil do něj dva doma vyrobené snímače a aby se nástroj tak nějak podobal klasické kytaře, přilepil k němu dvě půlky kytarového těla. Firmě Gibson se jeho nápad původně nezamlouval. Až poté, co konkurenční Fender přišel s Esquirem, pověřil šéf Gibsonu své podřízené: "Najděte toho chlápka, co má to koště se snímačema!"PrinceLove Guitar

Je třeba říci, že zrovna u Prince je ta potřeba vlastnit zvláštně vyhlížející nástroj vcelku pochopitelná. Přece jen to tak nějak pasuje k jeho zevnějšku i stylu vystupování. Princeovu legendární Love Guitar postavil Jerry Auerswald a protože Prince s oblibou během koncertů vyhazuje tuto kytaru do vzduchu a nechává roztříštit o zem, musel tento německý nástrojař vyrobit více kusů.


Uli Jon RothSky Guitar

I leader německé heavymetalové legendy Scorpions Uli Jon Roth pocítil nutkání nechat si postavit speciální nástroj. V jeho případě se jednalo o Sky Guitar, která se vyznačuje zejména přidanými pražci, pomocí nichž se Roth snaží napodobit vysoký zvuk houslí.


ZZ TopFur Guitar

Billy Gibbons a Dusty Hill se rozhodli pro tento chlupatý design v době, kdy točili klip ke svému hitu Legs ("Nohy"). Těžko odhadnout, co tím vlastně měli na mysli. Každopádně, kytarář Dean Zelinsky jim promptně vyhověl a nástroje potažené ovčí kůží byly na světě.


Bo DiddleyThe Twang Machine

Veterán rokenrolu Bo Diddley jednou při koncertě tak poskakoval, až si svou kytarou poranil slabiny. Tento trapný moment ho pak přiměl k tomu, aby kontaktoval firmu Gretsch a požádal její nástrojaře o zhotovení menší a lehčí kytary. Tak vznikl legendární Twang Machine.


Steve VaiHeart-Shaped Triple-Neck

Tak tohle je přece jen trochu úlet. Nicméně, zrovna Steve Vai patří mezi ty kytaristy, kterým zbaštíte asi všechno...i tříkrkou růžovou kytaru ve tvaru srdce.


Linda ManzerPicasso Guitar

Pokud vás už šestistrunka nudí a potřebujete nějaký nový impuls, zkuste dvaapadesátistrunou kytaru kanadské nástrojařky Lindy Manzer. Třeba takový Pat Metheny si ji docela oblíbil...


Michael BatioQuad-Neck Guitar

Takhle to dopadá, když kytarový virtuóz popustí uzdu své fantazie. Michael Angelo Batio, jehož můžete znát z kapely Nitro, se svojí čtyřkrkou kytarou postaral o senzaci v v heavymetalovém světě. Posuďte sami v následujícím videu (zmiňovaný nástroj se objeví v čase 2:25).


Rick NielsenFive-neck Guitar

Ne, čtyři krky jsou prostě málo. Rick Nielsen potřeboval ještě o jeden navíc. Co jiného byste ovšem čekali od člověka, který se pyšní sbírkou více než dvou tisíc kytar. Toho už nějaký obyčejný Telecaster nenadchne.


Charlie DealToilet Seat Guitar

Náš přehled kytarových bizarností zakončíme stylově... na záchodě. Neúnavný vyznavač rokenrolu Charlie Deal se s nedostatkem kvalitních materiálů pro výrobu kytar vypořádal po svém. Jak s oblibou říkal: "Jednou na záchodě jsem si uvědomil, že sedím na skvělém hudebním nápadu". Tak vznikla Toilet Seat Guitar (řady Straight Flush, Royal Flush aj.). Někteří tomuto nástroji trefně přezdívají "Shitar". Mimochodem, jeden kus vlastní i Marty Balin z Jefferson Airplane.


Tagy kuriozity

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

foto: Tereza Jirásková
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY