Přejít k hlavnímu obsahu
Thurston Moore jazzmastera opravdu proslavil. | Foto: Paul Hudson, CC BY 2.0
Thurston Moore jazzmastera opravdu proslavil. | Foto: Paul Hudson, CC BY 2.0
Ondřej Bezr - Pá, 10.03.2023 - 08:00

10 kytaristů, kteří nedají dopustit na Fender Jazzmaster

Jazzmaster je kytara s podivuhodným osudem. Firma Fender jej začala vyrábět v roce 1958 s vidinou ovládnutí – jak název napovídá – jazzové scény, které dominovaly lubové elektrické kytary. Jazzmani se nechytli, zato nástroj nejen svým zvukem, ale jistě i vzhledem offsetového těla oslovil surfrockery, do obecného povědomí jej uvedla kapela The Ventures. Ani tak ale žádnou velkou díru do světa neudělal. Fender v roce 1980 výrobu zastavil, vrátil se k ní opět v roce 1984 a od té doby ji ve spoustě modifikací nabízí dodnes. Kytara se nakonec stala vlajkovým nástrojem alternativní kytarové scény. Z prozaického důvodu, který o pár řádek níž vysvětlí jeden z těch, kteří Jazzmastera opravdu proslavili – Thurston Moore.

Přinášíme přehled deseti kytaristů, v jejichž rukou jste mohli nebo dodnes můžete Fender Jazzmaster vídat. A jako vždycky u podobných výčtů: pokud mezi nimi nenajdete toho svého oblíbeného hráče, nekamenujte autora. Jde o můj osobní výběr, který si neklade ambice na definitivu.

Joe Pass

Génius moderní jazzové kytarové školy a mimo jiné úžasný doprovazeč Elly Fitzgerald je jedním z velmi mála jazzmanů, kteří to s Jazzmasterem chvilku zkoušeli, než se opět vrátili k lubovému Gibsonu – ten ostatně firma nabízí v jeho signature modelu. Nicméně ukázka Passova hraní je poučná a zajímavá proto, že Fender Jazzmaster máme zafixovaný s úplně jiným zvukem a jinými hráčskými postupy, než můžeme slyšet právě zde.

Elvis Costello

Jedna z prvních rockových osobností, která se slitovala nad opomíjenou kytarou. Už na obalu svého debutového alba My Aim Is True z roku 1977 je anglický novovlnný zpěvák Elvis Costello vyfotografován s Jazzmasterem, a tahle kytara se pro něj stala typickou i pro další léta. V roce 2008 bylo spojení Costello-Jazzmaster potvrzeno edicí signature modelu.

Tom Verlaine

Letos v lednu zemřelý klasik americké nové vlny, frontman kapely Television, byl také jedním z prvních zastánců Jazzmastera na rockové scéně, byť jsme v jeho rukou mohli vidět i jiné modely, například Fender Stratocaster. Skvělý kytarista, na jehož zvuku byla kariéra jeho kapely postavena, ovšem na Jazzmasteru oceňoval zejména specifické tremolo, jehož používání bylo pro jeho hru typické.

Robert Smith

„Je to skvělá kytara, i když jsem si ji vlastně koupil kvůli tomu, jak vypadala. Asi málokoho tahle slova od frontmana The Cure překvapí. Smith hrál na upraveného Jazzmastera s jedním přidaným snímačem už od debutového alba kapely Three Imaginary Boys (1978). Jeho možná nenápadná, ale rozhodně hlavně zvukově originální hra pak byla s Jazzmasterem léta spojena, v dnešní době už ho vídáme s jinými nástroji, ale jak se můžeme podívat níže, svého starého Jazzmastera stále má.

Thurston Moore

Vůdčí postava někdejších Sonic Youth je jednou z největších osobností spojených s Jazzmasterem. Spolu s kolegou Leem Ranaldem tuhle kytaru naučili hrát opravdu velmi nahlas, vazbit, znít v podivných nestandardních laděních, preparovali ji a vůbec posunuli hraní na kytaru o řádný kus dopředu. Důvod, proč jeho hlavním nástrojem je odedávna Jazzmaster, je ovšem úplně jiný než estetický: „Na Jazzmaster jsem začal hrát někdy v polovině osmdesátých let. Do té doby jsem neměl pěknou kytaru, na začátku neměl nikdo z nás peníze, takže jsme používali levnější nástroje, nakoupené v newyorských zastavárnách. Brali jsme cokoliv, co moc nestálo a bylo funkční, a uzpůsobili našim potřebám,“ řekl Moore před osmi lety časopisu UNI. Kdyby tehdy tušil, že přispěje značnou měrou k tomu, že za pár desítek let budou z oněch kytar skupovaných za pár šupů nástroje, do kterých se bude investovat kapitál...

Lee Ranaldo

Přestože Lee Ranaldo po rozpadu Sonic Youth ve velké části svých sólových i kapelních projektů hraje na akustickou kytaru, Jazzmaster k němu stále neodmyslitelně patří. Kdykoli hraje na elektrický nástroj, můžete vzít jed na to, že to bude z 99 procent právě Jazzmaster. Pokud se chcete trochu potrápit, nahlédněte na dodnes aktivní webové stránky Sonic Youth, kde v záložce Gear najdete přehled všech nástrojů, které byly v majetku kapely, s patřičnými komentáři. Jazzmastery samozřejmě převládají. Ostatně, není náhoda, že v roce 2009 uvedla firma Fender na trh signované modely Jazzmastera obou kytaristů Sonic Youth, Ranalda i Moorea.

J Mascis

Předák Dinosaur Jr je dalším hráčem, v jehož rukou si lze jen těžko představit něco jiného než kytaru Fender Jazzmaster. Vlastní jich velkou sbírku a samozřejmě byly na trhu i dvě verze jeho signature modelů: japonský Fender nabízel od roku 2007 fialovou blyštivou verzi, levnější Squier v roce 2011 představil verzi bílou, obě se zlatým pickguardem a Mascisem navrženými funkčními úpravami. O to zajímavějších je několik Mascisových videí z poslední doby, kde nadšeně hovoří o Fender Telecasteru (jehož signovaný model je aktuálně v nabídce) a tvrdí, že ve studiu je odedávna jeho kytarou číslo jedna právě Tele.

Kevin Shields

Frontman kapely My Bloody Valentine je dalším z hudebníků, kteří nejen posunuli na přelomu 80. a 90. let hudební scénu a iniciovali tehdy módní alternativní styl shoegaze“, ale také patří k výrazným experimentátorům hry na kytaru, k čemuž mu právě Fender Jazzmaster, svojí stavbou ideální pro práci s různými zkresleními, laděními, vibratem a zpětnou vazbou, napomáhal.

Nels Cline

Všestranný kytarista, od roku 2004 člen kapely Wilco, je dalším hráčem, pro kterého je vizuálně i zvukově typický Fender Jazzmaster. Inspiroval se u zmíněného Thurstona Moorea, se kterým kromě řady jiných hudebníků z všemožných žánrů od jazzu přes rock po country spolupracoval. „Když jsem byl mladý, byly Jazzmastery považovány za tak trochu směšné kytary. Já hrál původně na Jaguara, Jazzmastery mě uchvátily poté, co jsem na ně viděl hrát Toma Verlaina z Television a Sonic Youth,“ říká.

Troy Van Leeuwen

Ne že by na jiné nástroje zásadně nehrál, kytarista Queens of the Stone Age s oblibou používá i Telecastery či Jaguary, ale s Jazzmasterem je spojen hlavně proto, že roku 2014 představil Fender jeho signature model této kytary. Bylo to na největším hudebním veletrhu světa NAMM, kde ve stejném roce firma předvedla ještě jeden z této poslední kolekce signovaných Jazzmasterů, zasvěcený Jimu Rootovi, kytaristovi heavymetalových Slipknot.

Tagy Fender Jazzmaster Thurston Moore

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Foto: František Vlček, Lidové noviny
Šéfredaktor kulturního magazínu UNI a dlouholetý dramaturg Blues Alive.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY