Přejít k hlavnímu obsahu
Ana Popovic
Ana Popovic
Stanley -

10 koček, které kytaru nemají jen na okrasu

Svými tvary kytara připomíná ženu. Možná také proto ji páni muzikanti tolik milují a tak rádi na ni hrají. Co když ale tento ladný nástroj třímá v rukou žena a ke všemu ještě krásná? Pak je to dvojnásobná pastva pro oko. Dokáže-li navíc taková dáma svému nástroji i bravurně vládnout, je to i potěcha pro ucho. Tady je deset z nich, které jsou mému srdci nejbližší.

1. Ana Popovic

Srbská rodačka Ana Popovic byla obdařena nejen velkou mírou fyzické krásy, ale i pořádnou porcí talentu a kytarového umu. To ostatně ukázala již v roce 2000 na svém debutu Hush!, kde nabídla vynikající kolekci bluesrockových skladeb. V roce 2003 byla nominována na prestižní cenu Blues Music Awards a začala se čím dál častěji objevovat na pódiu po boku bluesových velikánů. V nastoupené cestě úspěšně pokračuje i v současnosti a její osmé řadové album Blue Room vzniklo jednak ve spolupráci s jejím otcem Miltonem, který je rovněž kytarista a zejména pak s producentem Jimem Gainesem, který produkoval taková kytarová esa jako např. Stevie Ray Vaughan či Carlos Santana.

2. Sue Foley

Z drsného kanadského severu pochází další umělkyně, u které rovněž talent kráčí ruku v ruce s půvabem. Sue Foley se na profesionální dráhu kytaristky vydala již ve svých 16 letech a v roce 1992 se poprvé blýskla svým debutovým albem Young Girl Blues. Za svou kariéru již obdržela 17 cen Maple Blues Awards a v roce 2000 i cenu Juno Awards. Poznávacím znamením této hráčky je její oblíbený růžový Telecaster s květinovou intarzií. V posledních letech spolupracuje s muzikantem Peterem Karpem, se kterým v roce 2012 vydala i své prozatím poslední album Beyond The Crossroads.

3. Lita Ford

Tahle legendární kytarová tygřice nemůže v našem výčtu samozřejmě chybět. Nejenže svým vzhledem způsobovala nelehké spaní celé generaci mužských posluchačů, ona způsobovala nelehké spaní i svým muzikantským kolegům, neboť si s kytarou výborně rozuměla a rozumí dodnes. Ostatně kytarové sólo ve veleúspěšném duetu s Ozzy Osbournem Close My Eyes Forever je dodnes velmi aktuální. Vždyť také jejím učitelem a určitou dobu i přítelem byl sám kytarový mág Tony Iommi. V polovině devadesátých let se Lita stáhla do ústraní, kde řešila své rodinné problémy, aby se po patnácti letech znovu úspěšně vrátila na scénu s albem Wicked Wonderland.

4. Jennifer Batten

Kytaristka, která proslula zejména jako dvorní dáma Michaela Jacksona. Málokdo ale ví, že tato dáma by se, co se techniky hry týče, mohla nejen směle popasovat s leckterými svými mužskými protějšky, ale že je v tomto směru i velkou inovátorkou a také autorkou několika úspěšných videoškol. Spolupracovala mj. i s Jeff Beckem či proslulým bubeníkem Carminem Appicem. Její zatím poslední sólové album z roku 2009 nese název Whatewer a přináší vynikající ukázku její propracované kytarové hry.

5. Samantha Fish

Suverénně nejmladší v našem výběru je šestadvacetiletá Američanka Samantha Fish. A ačkoliv má na kontě teprve dvě alba Runaway a Black Wind Howlin´, je její jméno skloňováno s čím dál větším uznáním a respektem. Její specifické pojetí blues, podpořené na její věk vysoce vyzrálým kytarovým projevem, neuniklo ani pořadatelům velkých bluesových festivalů a tak se Samantha objevila již poněkolikáté společně na jednom pódiu s těmi největšími postavami současné bluesové scény.

6. Allison Robertson

Šestatřicetiletá Allison je známá především ze svého působení v dívčí formaci The Donnas. Tato zprvu velmi podceňovaná skupina má dnes na kontě již sedm alb a je to právě Allison, která je jako autorka hudby podepsána takřka pod všemi jejich písněmi. A jen tak mimochodem, jejich píseň Take It Off můžete slyšet i v reklamě na budějovický Budvar... Zřejmě děvčata při své zatím jediné koncertní návštěvě naší vlasti ochutnala právě tuto značku :-). A pak že pivo nejde na krásu...

7. Joanne Shaw Taylor

I osmá představitelka tohoto výběru splňuje obě zvolená kritéria. Devětadvacetiletá rodačka z britských ostrovů natočila zatím pět řadových alb, z nichž dvě dosáhla na osmou příčku US Billboardu v kategorii blues a v letech 2010 a 2011 si odnesla hlavní cenu British Blues Awards. V roce 2012 hrála Joanne po boku Annie Lennox během slavnostního koncertu Diamond Jubilee před Buckinghamským palácem, kde ji pozorně naslouchalo 12 000 diváků, včetně Stevie Wondera, který později vyjádřil svůj obdiv nad jejím "pravověrně čistým, bluesovým tónem".

8. Joan Jett

Ačkoliv Joan Jett nikdy nepatřila mezi kytaristky s omračující technikou, její perfektně zmáknutá doprovodná hra s ostrým rockovým zpěvem ji svého času vynesla titul "královna rock 'n' rollu". Původně působila spolu s Litou Ford v kapele The Runaways a po jejím rozpadu si postavila vlastní kapelu Blackhearts, se kterou koncertuje dodnes. Díky hitu z roku 1982 I Love Rock 'n' roll, který se již dočkal bezpočtu cover verzí je tahle, na pohled drobná a křehká černovláska, stále v kurzu a to i mezi mladou generací. Ačkoliv nedávno natočený snímek o kapele The Runaways vykresluje určitou řevnivost mezi oběma kytaristkami, dnes je prý už vše zapomenuto a obě dámy spolu zase vycházejí jako staré kámošky.

9. Susan Tedeshi

Bluesová virtuózka Susan Tedeshi není sice v našich končinách příliš známá, ale věřte, že tahle dáma má za sebou osm řadových alb a pět nominací na cenu Grammy v nejrůznějších kategoriích. A v roce 2012 si tuto cenu dokonce odnesla a to v kategorii Nejlepší bluesové album za nahrávku Revelator. Toho, že je to mimo její hráčské schopnosti i pohledná žena si v roce 1999 jistě všiml i kytarista Derek Trucks ze skupiny Allman Brothers Band, když Susan poprvé potkal na turné a v roce 2001 ji pojal za svou zákonitou manželku.

10. Anita Cochran

Důkazem, že spojení krása a talent se nevyhýbá ani oblasti country hudby, může být kytaristka a zpěvačka Anita Cochran. Přestože to k tomu trochu svádí, nemá Anita nic společného s rock 'n' rollovou star z padesátých let Eddie Cochranem, ačkoliv i její otec byl hudebník. Ostatně právě on ji od mládí vedl k hudbě a naučil ji kromě hry na kytaru i hře na banjo, mandolínu a Dobro. Anita má na svém kontě několik nominací na Country Music Awards a kromě řady spoluprací také tři úspěšná sólová alba.

Sue Foley Lita Ford Jennifer Batten Joan Jett Samantha Fish Allison Robertson Joanne Shaw Taylor Susan Tedeschi Anita Cochran
Tagy Jennifer Batten humor Nejlepší kytaristky

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY