Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 08.04.2018 - 00:01

10 aprílových žertíků z oblasti gearu

Také letos se první dubnový den na muzikantských webech objevily „novinky“ z oblasti gearu, s jejichž reálnou podobou se v obchodech nesetkáte. Kromě mystifikátorů z řad hudebních fanoušků přispělo k aprílové kampani tentokrát i několik tradičních značek jako např. TC Electronic, Eastwood, Korg nebo výrobce butikových efektů JHS, které ke svým „novým modelům“ natočily i propagační videa.

TCE Goldblum Butterfly

Smysl pro humor se rozhodně nedá upřít partě vývojářů firmy TC Electronic, která po loňském krabičkovém killswitchi Vacuum Compact letos představila další aprílový efektový speciál Goldblum Butterfly. Krabička s revolučním algoritmem, analogovým obvodem a bez jakýchkoliv ovladačů, využívá k tvorbě zvuku obvod Goldblum doplněný mechanickým segmentem v podobě motýla.

Výrobce upozorňuje, že nášlapný footswitch (zapojený samozřejmě v režimu true bypass) pracuje odděleně od hlavního okruhu, jenž tím pádem reaguje naprosto nepředvídatelně. Tento převratný systém si firma nechala patentovat pod označením Flutterby.


Digitální dudy Akai TheNoo

Některé hudební blogy zveřejnily začátkem dubna zprávu, že společnost Akai se po loňské premiéře produkčních stanic MPC X a MPC Live rozhodla vrátit ke kořenům a vyvinula revoluční digitální dudy TheNoo, kterými chce podpořit prodeje svých výrobků na území Skotska.

Firmou doposud přehlížení zastánci tradiční skotské muziky se tak mohou těšit na moderní a funkcemi nabitý nástroj se zvukovým systémem Ness:E, čtveřicí filtrů North Pole, kontrolerem WhizzKey nebo masteringovou sekcí Highlander.

Fender Slashocaster a Carloscaster

Dlouholetý firemní hráč značky PRS Carlos Santana a ambasador Gibsonu Slash mají nové signované nástroje Fender. Tedy alespoň podle videa natočeného Chappersem a Captainem, hlavními protagonisty Youtube kanálu britského obchodu Andertons Music Co. Kromě testu modelů Fender Slashocaster a Carloscaster jsou součástí záznamu i názory obou přeběhlíků na jejich signatury.


Brexitový Imperial Devices UKLIP

Vzhledem k chystanému brexitu Spojeného království panují mezi muzikantskou veřejností pochyby, zda budou britští hudebníci ochotni i nadále používat modulární synthy využívající formát Eurorack. Pro ortodoxní odpůrce setrvání v EU proto společnost Imperial Devices připravuje novou modulární platformu UKLIP (neplést se zkratkou euroskeptické strany UKIP), jenž samozřejmě nebude kompatibilní s původním formátem.

Dobrou zprávou pro odpůrce brexitu je, že firma uvažuje i o výrobě adapterů umožňujících komunikaci s Eurorack moduly. UKLIP bude dostupný výhradně na britském trhu, ale o distribuci na území Severního Irska se stále jedná.

Fender Les Paul

Současné finanční problémy Gibsonu jsou živnou půdou pro řadu různých spekulací, mezi které patří i „zaručená“ informace, že legendárního výrobce kytar převezme konkurenční společnost Fender. Jak by mohl vypadat výsledek této akvizice představuje model Fender Les Paul s klasickou koncepcí známé verze Custom Black Beauty, jenž má na hlavici logo kalifornské značky.

Monopoly x Korg iMono/Poly

Analogový synth Mono/Poly se podobně jako varianta Polysix objevil v katalogu japonského Korgu v roce 1981 a díky na tu dobu převratné čtyřhlasé polyfonii se stal důležitou součástí gearu mnoha hráčů. Po letech se firma k tomuto synthu vrátila s aplikací iMono/Poly (pro iPad a iPhone) a prvního dubna navíc představila zásadní upgrade s inovovanou grafikou inspirovanou populární deskovou hrou Monopoly, jejíž historie sahá až do roku 1935. Malou potíž ovšem představuje fakt, že inzerovanou aktualizaci v1.1.0 s „inspirujícím“ designem, není kde stáhnout.


Marshall JVM16H

Prvního dubna se v médiích objevila také zpráva, že Marshall připravuje druhou generaci populárního a nadstandardně vybaveného lampového aparátu JVM410H. Z fotky zveřejněné na Instagramu britské značky je patrno, že nová verze s označením JVM16H bude mít 16 kanálů ovládaných celkem 112 potenciometry a 32 tlačítkovými spínači. Toto řešení si ale vyžádalo i úpravu skeletu zesilovače, jehož rozměry budou srovnatelné s kombem.

Eastwood Airline '61 "Jazzbox" Res-O-Glass

Se svou troškou do aprílového mlýna přispěl i kanadský Eastwood, jenž oznámil produkci neexistujícího modelu Airline '61 „Jazzbox“ Res-O-Glass, vycházejícího podle informací výrobce z málo známého prototypu Airline '61, který v minulosti používal country kytarista David „Slim Pickings“ Pickers.

Originál, jenž se po dlouhé době záhadně objevil v hollywoodském studiu Producer's Workshop, byl v sedmdesátých letech použit např. při nahrávání alba Pink Floyd The Wall a pro studiové účely si jej vybraly i kapely Fleetwood Mac nebo Steely Dan. Nástroj s téměř cimrmanovskou historií oslovil některé důvěřivce natolik, že po zhlédnutí fotek údajně připravované repliky, kontaktovali výrobce s dotazem, kdy se novinka objeví v prodeji.

Electro Harmonix BAG9 Bagpipe Machine

Trochu jiným směrem než v předchozích řádcích zmíněný Akai TheNoo se vydávají digitální dudy BAG9 Bagpipe Machine, jejichž obvody uložila firma Electro Harmonix do efektového pedálu. Mystický model, odkazující na rodnou zemi fiktivního hrdiny Connora MacLeoda z filmu Highlander, se řadí k „devítkové“ sérii tvořené efekty EHX B9, C9, Mel 9, Synth 9 a Key 9, nabídne 9 zvukových modů, pod kiltem najdeme zbrusu nový engin a většina komponentů je vyráběna na skotské Vysočině.

JHS Big Muffuletta

S heslem Bigger Is Better se shodou náhod právě na začátku dubna rozhodl vyrazit do boje proti současnému trendu zmenšování efektových pedálů butikový výrobce JHS. Svůj názor, že větší krabička produkuje masivnější zvuk, podpořil videem, na kterém představuje fuzz Big Muffuletta, jenž je rozměrově čtyřnásobkem původního drivu Muffuletta a na rozdíl od něj disponuje rovnou osmi výstupy, takže jej můžete současně zapojit do stejného počtu zesilovačů.

Tagy gear humor
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY