Přejít k hlavnímu obsahu
Silver Shade má propracovanou produkci a spojuje typicky potemnělý osmdesátkový feeling s moderním soundem, díky čemuž Murphy zůstává relevantní. | Foto: Raymond Ahner (Facebook umělce)
Silver Shade má propracovanou produkci a spojuje typicky potemnělý osmdesátkový feeling s moderním soundem, díky čemuž Murphy zůstává relevantní. | Foto: Raymond Ahner (Facebook umělce)
Petr Adamík -

Zpátky do temnoty s Peterem Murphym

Někdejší frontman Bauhaus Peter Murphy se po jedenácti letech připomíná novým albem. Murphy na Silver Shade pokračuje ve své temné cestě, na kterou se vydal už na přelomu 70. a 80. let. Ve dvanácti nových skladbách nabídne i několik zajímavých spoluprací a stylových odboček.

Stejně jako na předchozím albu Lion se i tentokrát ujal produkce Youth z Killing Joke. Ten s Murphym vytvořil silný tým a na Silver Shade se podílel i jako muzikant a spoluautor většiny skladeb.

Úderný nástup obstarává Swoon, jedna ze dvou kolaborací s Trentem Reznorem na albu. Těm dvěma to společně neskutečně šlape. Rozjetý rytmus, chladné syntezátory a Bowieho odkaz ve vzduchu. Frontman Nine Inch Nails se pak ukáže ještě v titulní skladbě, která rovněž nezapře Bowieho vliv.

The Artroom Wonder je vzpomínkou na školní léta strávená s Danielem Ashem, který stál s Murphym u zrodu Bauhaus. Song je slušnou kombinací synth popu a gothic rocku, v níž Murphy předvádí, že jeho hlas má i s blížící se sedmdesátkou stále stejné kouzlo a sílu. A pak, jako pomyslná třešnička na dortu, je tady basa Justina Chancellora! Baskytaristu Tool můžeme slyšet ve vícero skladbách, například ještě ve Xavier New Boy, která má až filmový nádech.

Když vám ale album produkuje basák Killing Joke, je jasné, že využijete i jeho služeb. Youth si však nezahrál jen na basu (skvělá práce v Silver Shade!), vzal na sebe totiž i kytarové party. The Meaning of Life má zajímavé prog rockové pasáže a industrialni nádech, oproti tomu je Soothsayer punkovou rockeřinou s říznými kytarami a svižným rytmem, který dokáže nabudit. Pravý poklad se ovšem ukrývá na samém konci, když se v baladě Let The Flowers Grow k Murphymu připojí další ikona 80. let, popová hvězda Boy George. S něčím takovým by před čtyřiceti lety obsadili první příčky hitparád.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Hlasově je na tom Murphy opravdu skvěle, což nádherně vynikne v The Sailmaker's Charm. Hudební výkony jsou neoddiskutovatelné a když se v Time Waits přidá s kytarou a oudem Amir John Haddad, vnese do gothic, synth, post punkového koktejlu trocha arabského ducha. 

Album Silver Shade má propracovanou produkci a spojuje typicky potemnělý osmdesátkový feeling s moderním soundem, díky čemuž Murphy zůstává relevantní. Přestože stopáž dosahuje téměř hodiny, poslech alba ubíhá a jde o příjemný hudební zážitek.

Peter Murphy - Silver Shade

Peter Murphy – Silver Shade

Metropolis Records, 00:57:22

75 %

Tagy Peter Murphy Bauhaus Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY