Přejít k hlavnímu obsahu
Kromě dvou open callů aktuálně probíhá také Průběžný festival Vinyla, kde zahrají mj. Bibione | Foto: Jan Svora
Kromě dvou open callů aktuálně probíhá také Průběžný festival Vinyla, kde zahrají mj. Bibione | Foto: Jan Svora
redakce - St, 10.11.2021 - 14:00

Vinyla nově podpoří i mladé hudební producentky a producenty

Hned dvě výzvy vyhlásili organizátoři hudebních cen Vinyla. Už podruhé se o Cenu Jany „Apačky“ Grygarové za publicistiku mohou ucházet mladí hudební publicisté a publicistky do 27 let. Společně s Bastl Instruments pak Vinyla vyhlašuje open call Bastl Electronic Track zaměřený na podporu mladých talentů elektronické hudební scény. Uzávěrka obou výzev je 31. ledna 2022. Nominace na samotné XI. hudební ceny Vinyla budou oznámeny v první polovině prosince, termín slavnostního večera v pražském Lucerna Music Baru s vyhlášením výsledků byl stanoven na 23. února 2022.

Ocenění pro mladé hudební novináře/ky doplňuje stávající kategorie Deska roku, Objev roku a Počin roku. Cílem je podpořit hudební publicistiku. Přihlášené práce mohou mít podobu textů, podcastů či jiných audiovizuálních forem. „Když se snažíme ukazovat, co je výjimečná hudba, měli bychom stejně tak pojmenovat, co je výrazná publicistika, protože právě publicisté tvoří obraz hudby v mediálním prostoru. Kulturní publicisté/ky nemají dílům udělovat body a známkovat, ale spíš zviditelňovat společenské kontexty. Doufáme, že prostřednictvím Ceny ‚Apačky‘ pomůžeme zvýšit prestiž oboru, případně motivovat autory/ky, že jejich práce má smysl,“ říká jeden z koordinátorů Vinyly Tomáš Grombíř. Loni Cenu Jany „Apačky“ Grygarové za publicistiku získali Aneta Martínková a Radim Lisa.

Radim Lisa dostal společně s Anetou Martínkovou cenu Jany Apačky Grygarové loni | Foto: Libor Galia

Open call Bastl Electronic Track, který je výsledkem nové spolupráce cen s brněnským výrobcem elektronických hudebních nástrojů Bastl Instruments, cílí na mladé hudební producenty a producentky do 25 let. Přihlásit se můžou formou nahrávky / tracku v maximální délce 10 minut. Odborná komise vybere dvě nejzajímavější nahrávky – jednu producentku a jednoho producenta. „Na tuzemské elektronické scéně působí řada etablovaných tvůrců, kteří jsou úspěšní a známí i v globálním kontextu. V projektu Bastl Electronic Track chceme využít jejich know-how a propojit je s mladými producenty a producentkami,“ dodává za koordinátory Vinyly Pavel Uretšlégr. „Dvěma výbraným účastníkům výzvy poskytneme mentorskou a technickou podporu k vytvoření autorského EP, zapůjčíme naše hudební nástroje, pomůžeme je propagovat a zprostředkujeme jim vystupování na našich i partnerských akcích,” dodává Viktor Piorecký ze společnosti Bastl Instruments, která se nově stala hlavním partnerem Cen Vinyla. Každoročním cílem tohoto projektu je vyprodukovat dvě původní nahrávky, kterým Vinyla a Bastl zajistí další propagaci a podporu v rámci svých akcí nebo prostřednictvím akcí partnerských organizací.

Tábor loni získali desku roku, teď zahrají koncert v rámci Průběžného festivalu Vinyla | Foto: Libor Galia

Nominace na hudební ceny Vinyla budou ohlášeny tradičně v první polovině prosince. Aktuálně stále ještě probíhá Průběžný festival Vinyla v brněnském Kabinetu Múz. Na 18. listopadu se chystá vystoupení kapel Tábor a Kalle, 24. listopadu Tamara a Bibione a 21. prosince kapel Vole a Bahratal. Speciálně pro hudebníky je určený poslední, třetí workshop Vinyla Academy věnovaný produkci a natáčení alba, který proběhne 21. listopadu ve studiu Golden Hive s Michalem „Amákem“ Šťastným. „Hudební ceny Vinyla nejsou jednorázovou událostí spojenou pouze se slavnostním večerem v Praze. Ceny Vinyla chápeme jako celoroční platformu na podporu autorské hudby,“ uzavírá Pavel Uretšlégr.

Uzávěrka obou aktuálních výzev, Ceny Jany „Apačky“ Grygarové a Bastl Electronic Track, je 31. ledna 2022. Slavnostní večer spojený s předáváním všech ocenění Vinyly proběhne 23. února v pražském Lucerna Music Baru. Na exkluzivním koncertu zahraje kapela DVA (za album Nipomo obdrželo duo v roce 2014 Vinylu v kategorii deska roku) a dva zástupci nominovaných umělců.

Bližší informace o hudebních cenách Vinyla včetně obou open callů naleznete na www.vinyla.cz.

Tagy Vinyla hudební ceny

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY