Přejít k hlavnímu obsahu
Perry už samozřejmě není tak inovativní, ale stále se obklopuje zajímavými osobnostmi /Foto: Wikimedia Commons
Perry už samozřejmě není tak inovativní, ale stále se obklopuje zajímavými osobnostmi /Foto: Wikimedia Commons
Petr Adamík -

Veterán Lee „Scratch“ Perry znovu zasahuje

Živoucí legenda reggae a dubu, zvukový inovátor a tak trochu šílenec Lee Scratch Perry se zdá být i ve svých pětaosmdesáti letech k nezastavení. I v pokročilém věku zůstává stále produktivní, chrlí desky jako na běžícím páse a není pro něj problém vydat klidně i dvě během jednoho roku. 

Perryho rok 2021 odstartovala šestipísňová kolekce vzniklá ve spolupráci se Spacewave (což je v podstatě zvukař a producent John Palmer). Nejde o nahrávku s novými písněmi, ale vlastně o dubové remixy starších songů z dobrého, možná trochu přehlíženého, alba Rootz Reggae Dub z roku 2019.

Vybrané skladby obstojí velmi dobře i v upravené podobě, některé naopak dokonce vyznívají lépe než na zmiňovaném albu. Svou zásluhu na tom má určitě i přidaný saxofon Curtise Haywooda, který zpestřil celkový zvukový projev a dodává dubu to správné kouzlo. Písně Stir It Up Dub, Sun Is Shining Dub a Punky Reggae Party Dub nejsou z repertoáru Boba Marleyho, jak by k této domněnce mohly jejich názvy svádět, všechny ale mají silný základ (doprovodná kapela Speak Easy) , neomylnou rytmiku a šaman Lee „Scratch“ Perry jim propůjčuje svůj osobitý hlas, kterým tu a tam pronese nahodile poskládaná slova. Perryho víceméně mluvený projev je v zajímavém kontrastu s melodickými, doprovodnými vokály, které má na starosti dívčí, detroitské soulové trio Dames Brown & The Groovematist. Album nepostrádá houpavé rytmy, dunivou a hravou basu, echo, delay, výraznou hi-hatku (Speak Easy On A Quiet Moonless Night Dub) a další triky charakteristické pro roots reggae/dub nahrávky. K celkovému soundu nemalou zásluhou přispěl rovněž perkusionista a další jamajská legenda Larry McDonald. 

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Perry už samozřejmě není tak inovativní, jak tomu bylo v jeho mladších letech. Už nepřináší nadčasová alba a možná trochu recykluje své dřívější nápady. Nicméně stále se obklopuje zajímavými  osobnostmi, ať už je to John Palmer nebo další zmínění účastníci, kteří dopomáhají svému mistru a učiteli k tomu, aby jeho nahrávky i po tolika dekádách na scéně nepostrádaly smysl a nadále měly ono „pure magic,“ jak by řekl Perry. 

Lee „Scratch“ Perry & Spacewave - Dubz Of The Root

Lee „Scratch“ Perry & Spacewave - Dubz Of The Root

MEGAWAVE, 2021, 40 min.

65 %

Tagy Recenze alb Spacewave Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY