Přejít k hlavnímu obsahu

Shahab Tolouie

Shahab Tolouie

V krvi mám Írán, v rukách Španělsko a žiji v srdci Evropy.

Narodil jsem se v Íránu v roce 1975. Jako mladý chlapec žijící v zemi válečného konfliktu, jsem našel útočiště v hudbě. Brzy mě zaujala kytara a zakázaná undergroundová scéna se stala mým hřištěm. Bylo to to nejlepší prostředí pro setkání se spisovateli, básníky, herci, hudebníky, a nejlepší škola.

Měl jsem velmi specifický a nekonvenční způsob učení. Můj mozek proměnil všechno, co jsem v něm uložil, do něčeho nového, stravitelnějšího, anebo spíše do cesty, která se brzy stala „Mou cestou“. Později jsem se dozvěděl, že se tomu říká ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou).

Můj sen – stát se flamencovým kytaristou – mě přivedl z Íránu do Sevilly v Andalusii. Tam jsem potkal nejlepšího učitele na planetě, který dokonce neuměl číst a psát noty, ale dal mi vizi, díky které jsem dnes tím, kým jsem. Začal jsem mít jasnější představu o tom, kdo jsem a co pro mě znamená hudba. Tehdy jsem se vrátil do Íránu a poprvé jsem začal studovat perskou hudbu a dostal první nápady fúze perské hudby a flamenca, které jsem pojmenoval EthnoFlamenco, abych jej odlišil od tradičního flamenca. V roce 2003 jsem odcestoval do České republiky, kde jsem založil svou první kapelu v Evropě.

Vždy jsem věřil, že existují dva typy hudebníků. Ti, kteří zachovávají tradici pro další generaci, a ti, kteří experimentují a hledají něco nového. Cestování a neustálé hledání mě přivedlo k tomu, že jsem nemohl být nic jiného než ten druhý. Důkazem toho také je experimentální nastroj fusetar, kytara s trojitým krkem: setar, kytara, bezpražcová kytara, který mi umožňuje větší flexibilitu během koncertu a zároveň pomáhá lépe vyjádřit vlastní hudbu.

Stejně jako moje cesta, i můj hudební jazyk začínal být bez hranic. Obsahuje fragmenty z cesty, kterou můj život vedl přes břehy Kaspického moře, na Iberský poloostrov a dále do Čech. Ve skladbách dominují perské a flamenco prvky, ale dá se v nich také zaslechnout stopy arabských, sefardských, židovských, balkánských, severoafrických a mnoha dalších kultur, které mi pomáhají ve vyjádření.

Dobrým příkladem tomu bude nejnovější album Terra Mediterranea, které vzniklo v dnešní sestavě tria: hudebníci z Íránu (Shahab Tolouie), bývalé Jugoslávie (Gavrilo Aleksič) a České republiky (Petr Hádr) hovořící stejným jazykem. Jsme Shahab Tolouie Trio a hrajeme EthnoFlamenco.

Články