Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Út, 05.10.2021 - 00:01

Tube Screamer Ibanez TS808 Tamura-Mod

V roce 1979 japonský elektrotechnik Susumu Tamura nevědomky odstartoval zvukovou revoluci. Ve snaze vytvořit obvod, který by konkuroval dodnes vyhledávanému zkreslovači Boss OD-1, vyvinul Tamura, jenž v té době spolupracoval se značkou Maxon, vlastně neúmyslně pedál, který se stal nejkopírovanějším a nejvíce modifikovaným kytarovým efektem všech dob. Tímto pedálem byl Ibanez TS808 Tube Screamer – první overdrive slavné řady zastoupené následně verzemi TS9, TS10, TS5, TS9DX, TS808DX, TS9B, TSMini apod.

Společnost Godlyke Distributing Inc., sídlící v Cliftonu ve státě New Jersey, se rozhodla kolekci Tube Screamerů rozšířit o speciální limitovanou edici Ibanez Tube Screamer TS808 Tamura-Mod, jež je prodávána se souhlasem firmy Ibanez. Jedním z důvodů této dohody může být fakt, že Godlyke v současnosti vlastní značku MaxonFX, která v minulosti distribuovala efekty, včetně řady TS, v licenci Ibanezu. Na deskách plošných spojů je tak u některých starších pedálů Ibanez (před rokem 2002) možno najít vytištěný popisek Maxon.

Jak název Tube Screamer TS808 Tamura-Mod jasně napovídá, zatím poslední přírůstek edice TS představuje upravenou klasiku, jejíž modifikace se ujal sám autor originálu Susumu Tamura, který věnoval ladění a optimalizaci okruhu tři roky práce, na jejímž konci je podle něj nejlépe znějící replika vintage Tube Screameru.

Po pečlivé analýze stovek variant TS808 pan Tamura zjistil, že všechny špičkově znějící kousky obsahují integrovaný obvod určité (blíže nespecifikované) značky, a že tyto obvody také pocházejí z určitého výrobního období. Tento konkrétní typ čipu byl následně začleněn do modifikace TS808, čímž bylo podle Tamurových slov dosaženo takové transparentnosti a čistoty tónu, že ostatní drivy zní, jako by se hrálo s dekou přehozenou přes reproduktor.

Ručně vybraný integrovaný obvod nabízí také výhodu v podobě změny harmonických složek signálu v závislosti na vstupní úrovni. Při nízkých hodnotách generuje Tamura-mod TS808 především sudé harmonické. Při zvýšení vstupní úrovně se vytváří směs harmonických sudého a lichého řádu, čímž vzniká řada, která s pozoruhodnou přesností napodobuje předzesilovací a výkonovou sekci lampového zesilovače.

Kromě zmíněného čipu je efekt osazen specifickými náhradami součástek, které lépe odpovídají původnímu vintage archetypu pedálu. Bylo provedeno několik klíčových změn rezistorů a kondenzátorů, zatímco do clippingové sekce byly instalovány NOS křemíkové diody Toshiba pro maximální vřelost a artikulaci zkreslení.

Původní obdélníkový spínač nahradil kvalitní footswitch usazený do kovové destičky, instalována byla jasná modrobílá stavová LED dioda a do výsledného zvuku dokonce zasahuje i volba materiálu pro výrobu šasi. Elektronika u verze Tamura-Mod je ukryta v krabičce z tlakově litého zinku, který má jiné elektrostatické a elektromagnetické vlastnosti než tlakově litý hliník, běžně používaný pro pedály, což má za následek nižší šum.

Každý Tube Screamer z limitované série Ibanez TS808 Tamura-Mod, čítající pouhých 100 kusů, je ručně podepsaný konstruktérem Tamurou. Oficiální americká cena za tento sběratelský exemplář byla nastavena těsně pod hranicí 350 dolarů, což rozhodně není příliš vstřícná částka, ovšem cenovka se bude jevit v trochu jiném světle např. ve srovnání s variantou Ibanez TS808HW Handwired, dostupnou za sumu ještě o cca 30 dolarů vyšší.

 

Tagy Ibanez Ibanez Tube Screamer TS808 Tamura-Mod
Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY