Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - So, 14.05.2022 - 00:01

Trojice workstationů Roland řady FANTOM-0

Syntezátory Roland Fantom jsou vlajkovými loděmi japonské značky, čemuž odpovídají jak nepřeberné zvukové možnosti, tak i ceny startující nad hranicí 3000 eur. Roland se nyní rozhodl vyjít vstříc těm muzikantům, pro které jsou cenovky prémiové řady z roku 2019 nad jejich finanční možnosti a navíc nevyužijí plného potenciálu této produktové série. Výsledkem je edice FANTOM-0, zahrnující synthy FANTOM-06, FANTOM-07 a FANTOM-08, lišící se počtem kláves (61/76/88) a na to navazujícími rozměry.

Syntezátory ze série FANTOM-0 nabízejí téměř neomezené možnosti tvorby zvuků díky technologiím Roland ZEN-Core, SuperNATURAL a Virtual ToneWheel Organ s možností dalšího rozšíření prostřednictvím služby Roland Cloud. Hudebníci mohou vytvářet pomocí synthových a a rytmických jednotek zvuky, které definovaly celé žánry, tvořit  organické kompozice s klavíry a dalšími akustickými nástroji nebo formovat sound budoucnosti pomocí nástrojů pro syntézu nové generace.

Modely FANTOM-06/07/08 umožňují realizovat nápady tak rychle, jak přicházejí. Pomocí tzv. Scén mohou ukládat zvuky, patterny, rozvržení koncepceí, části skladeb a další prvky a plynule je vyvolávat. Díky flexibilní editaci, RGB padům, funkcím rychlého samplingu či sekvenceru typu clip-based je práce stěmito nástroji inspirativní a nadstandardně produktivní.

Nejen ve studiu je možno využít integrovanou zvukovou USB kartu 4 x 32 (16 x stereo in, 2x stereo out, 24 bit/96 KHz) a nativní integraci s Logic Pro, MainStage či Ableton Live nebo kombinovat softwarové syntezátory s vestavěnými zvuky FANTOM-0, včetně propojení s oblíbeným MIDI hardwarem prostřednictvím vyhrazeného MIDI výstupu. Varianty 06 a 07 jsou vybaveny novou synthovou klaviaturou s funkcí velocity, zatímco nejvyšší model 08 disponuje vyváženými klávesami PHA-4.

V bankách je uloženo více než 3500 zvukových vzorků,, 90 bicích kitů, nechybí rozsáhlá efektová jednotka s delayi, revrby, chorusy, master kompresorem, ekvalizací, sekcemi Multi-Effects, Part EQ, Drum Part COMP, Insertion, TFX a Input MFX. Připraven je vocoder, SMF Player s transpozicí -5 až +6 půltónů, multisampling (256 MB, 2 min. 44 s. na 1 vzorek, WAV/AIFF 16/24-bit / 44.1/48 kHz), arpeggiator, funkce Chord Memory, barevný dotykový displej o úhlopříčce 5.5 palců atd.

Konektivita sestává z mikrofonního TRS vstupu s vlastním potenciometrem hlasitosti, dvou linkových vstupů, stejného počtu hlavních výstupů doplněných třemi Sub Outy, DIN konektorů MIDI In/Out, sluchátkové zdířky, jacků pro externí footswitche (Hold, Ctrl 1, Ctrl 2), vstupu pro napájecí adapter a trojice USB portů, z nichž jeden je určen pro flash paměť, druhý pro audio/MIDI signál a třetí slouží ke komunikaci s externím zařízením (např. MIDI kontrolery Roland A-49 nebo A-PRO).

S úložištěm Roland Cloud se hráči mohou ponořit do historického i moderního světa syntezátorů, o což se postarají např. autentické zvuky modelů JUPITER-8, JUNO-106 a dalších vintage ikon. Navíc se stále rostoucí nabídkou paketů Wave Expansions, Sound Packů, Sample Packů a pod. je k dispozici neustálý přísun kreativního paliva pro každou hudební cestu.

Workstationy Roland řady FANTOM-0 jsou v případě českého trhu dostupné za tyto oficiální ceny: FANTOM-06 – cca 39000 Kč, FANTOM-07 – cca 47000 Kč a FANTOM-08 – cca 52000 Kč. Výrobci se podařilo ve srovnání s originální kolekcí také zmenšit šasi a téměř na polovinu snížit váhu těchto workstationů.

Rozměry a hmotnost jednotlivých verzí

Roland FANTOM-06: 1006 x 323 x 95 mm, 6 kg
Roland FANTOM-07: 1218 x 323 x 95 mm, 7 kg
Roland FANTOM-08: 1393 x 354 x 138 mm, 14.8 kg

Tagy Roland Roland FANTOM-0

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY