Přejít k hlavnímu obsahu
„Nevyplatí se nám v sále zapnout topení a zaplatit obsluhu.“ Je takováhle brutální upřímnost vůči křehké duši umělcově vůbec legální? | Foto: Nick Vidal-Hall (Flickr)
„Nevyplatí se nám v sále zapnout topení a zaplatit obsluhu.“ Je takováhle brutální upřímnost vůči křehké duši umělcově vůbec legální? | Foto: Nick Vidal-Hall (Flickr)
Anna Marie Schorm -

TOP 5 trapných pořadatelských výmluv pro zrušení vašeho koncertu

V poslední době se nám v hudebním světě rozmohl takový nešvar – je to slovíčko... ZRUŠENO. Zatímco vy jste připraveni odehrát koncert i s nohou v sádře a horečkou a trmácet se s kapelní dodávkou i na místa, kde chcípl pes, důlní kanárek i kultura, někteří pořadatelé si v postcovidové době se svými závazky zdaleka tolik hlavu nelámou. A navíc vynalézají neskutečně pitomé důvody, proč se u nich třeba i předem dlouho plánovaná akce konat nemůže. Následujících pět pořadatelských perel, které muzikanty dokážou nakrknout víc než transpozice do Fis dur, je převzato z důvěryhodného zdroje a skutečně zazněly – někdy i pár dní před danou akcí.

1. „Máme slabý předprodej.“

Odhadovat v dnešní době reálnou účast na koncertě z počtu předem prodaných lístků je zastaralá taktika. To se přece ví už dávno, že po všech těch lockdownech nemají lidi chuť kupovat si lístky dopředu. Často čekají do poslední chvíle, než budou mít jistotu, že oni ani muzikanti nebudou nemocní. Navíc po dlouhém kulturním půstu nastal přetlak a člověk často neví, na kterou akci má vyrazit dřív – rozhodne se až těsně předem podle nálady.

A ano, někdy bohužel zafunguje jakási kolektivní pštrosovitost, že lidi nakonec rezignují i na akci, na kterou jít chtěli, a raději sedí doma u telky. Dobrá kapela a kvalitní propagace by je ale měla umět z gaučů zvednout – vždyť ještě nedávno jsme si nic nepřáli víc, než moci vypadnout ven za kulturou.

2. „Nevyplatí se nám v sále zapnout topení a zaplatit obsluhu.“

Au, tohle bolelo. Je jasné, že kultura pořád ještě nese známky dlouhého covidu a rozpočty tudíž nejsou růžové. Kluby jsou v mínusu, protože se ještě finančně hojí po dvou letech, kdy tak tak zaplatily nájem. A do toho se ceny energií rapidně zvyšují (nejen) v důsledku ruské invaze na Ukrajině. Ale to jsme věděli už na jaře, že podzimní-zimní sezóna bude krušná. To si nemohla produkce klubu propočítat náklady dříve, než nazvala kapely?

A vůbec, je takováhle brutální upřímnost vůči křehké duši umělcově vůbec legální? Pořadatel vám tímto vlastně nevybíravě naznačuje, že vaše publikum – u něhož ani nevěří, že existuje – určitě stojí za houby: těch pár lidí, kteří na váš koncert možná dorazí, určitě bude chtít pít vodu z kohoutku a navíc to budou suchaři, kteří se nehodlají ani trochu zpotit v kotli a po celý večer se budou staticky choulit na židlích. Ok, jestliže má pořadatel o vás takovéhle mínění, zřejmě nemůže čekat, že tam ještě někdy budete chtít hrát.

3. „Během sezóny jsme si pozvali několik drahých kapel, přišlo málo lidí a teď jsme v mínusu.“

Je pravda, že někdy je publikum prostě nevypočitatelné. I když se jako pořadatel snažíte vyhnout při plánování všem termínům, kdy jsou školní prázdniny, státní svátky nebo volby, kdy svítí slunce, napadl čerstvý sníh, nejezdí doprava nebo je noční výprodej v nejbližším hypermarketu, stejně může nastat nějaká blíže nevyvěštitelná chyba a lidi nepřijdou ani na hyperslavné hudební jméno.

Pokud pořadatel nemá pro tyto chmurné případy finanční rezervu (viz předchozí bod, takže nejspíš bohužel opravdu nemá), je hodně nepříjemné, že se rozhodl zrušit koncert zrovna vaší partě – má zřejmě zato, že vy tedy „velké jméno“ rozhodně nejste, že onu hořkou „cancelled“ pilulku bez řečí spolknete a ještě budete rádi, že po vás naopak nikdo nechtěl peníze za pronájem sálu.

4. „Rozhodli jsme se s rodinou, že v termínu vašeho koncertu pojedeme do zahraničí, takže klub bude uzavřen.“

Áááá, tady to naopak na finanční tíseň úplně nevypadá. Co na to říct, takhle z hlavy? Snad jen to, že někteří jedincové během lockdownů patrně už úplně zvlčili a chtít po nich slušné jednání je zřejmě nad jejich intelektovou kapacitu. Podobně jako se s rozvojem technologií a psaných zpráv stalo pro někoho běžnou praxí rušit domluvené schůzky pět minut předem a ani se nenamáhat to druhé straně nějak vynahradit, je pro někoho najednou v pořádku změnit plány a udělat tak čáru přes rozpočet celé kapele. Hranice mezi asertivitou a agresivitou je přece spíš věcí svědomí jednotlivce. A pak, doba je zrychlená a jediná jistota je změna, ne?

5. „Máme nové zastupitelstvo a to právě změnilo celý program vánočních trhů, děkujeme a nashledanou.“

...aneb pohádka o kohoutkovi a slepičce, kdy každý svaluje vinu na někoho jiného, nejlépe výše postaveného a oplývajícího většími pravomocemi. Pořadatel se tak pasuje do role pasivního, málem nedobrovolného vykonavatele (z)vůle vyšší, nadřízené instance.

To nevadí, že takové události, jako je volba nového zastupitelstva, se dají poměrně dobře předvídat. Všecko to naplánujeme – a kdyžtak se to zruší, no co. Ostatně, jestli vaše kapela přeci jen nějaké to jméno a fanoušky má, jistě si obratem najdete na příští neděli jiný kšeft. A pořadatel ušetří, protože dřevěný betlém na rozdíl od vás nepotřebuje zvukaře a backstage.

Setkáváte se také často se zrušenými #kšefty? Jaké zdůvodnění od pořadatele vás odkáže vytočit? A podařilo se vám třeba přijít na způsob, jak rušení koncertů předejít? Napište nám do komentářů. Mezitím si můžeme všichni držet palce, aby zrušených akcí bylo co nejméně.

Tento text vyšel u příležitosti letos už 11. narozenin Frontmana, kdy se ohlížíme za inspirativními články magazínu. Poprvé byl text zveřejněn 2. prosince 2022. 

Tagy TOP 5 zrušený koncert

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Anna Marie Hradecká
Editorka a autorka článků pro Frontman.cz, dramaturgyně pražského kulturního prostoru Čítárna Unijazz, externí redaktorka Českého rozhlasu Vltava (Koncert bez hranic), studentka oboru Tvorba textu a scénáře na VOŠ Jaroslava Ježka, nekonzervativní konzervatoristka a muzikoložka…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY