Přejít k hlavnímu obsahu
Rush
Rush
mbx - Pá, 12.06.2015 - 10:00

TOP 10 kapel, které zestárly důstojně

Kdo říká, že rockeři nestárnou? Pokud udržíte kytaru a stolici, tak hurá na pódium. Pojďme se společně podívat na deset příkladů rockových kapel, které se důstojně dokázaly poprat se stářím a pořád válcují světová pódia. Základními kritérii při výběru byly dlouhodobá kariéra čítající minimálně dvě desetiletí, vydání alespoň jedné kvalitní desky v uplynulých pěti letech a většina původních členů (nebo alespoň víceméně stabilní sestava v průběhu let). Ještě poznámka pro šťouraly: Samozřejmě, že jsme museli některé velmi respektované a slavné kapely z našeho seznamu vynechat. Důvodem je omezený prostor a také, co si budeme povídat, osobní preference autora.

1) Red Hot Chili Peppers (1983-?)

Oblíbená kapela všech milovníků funk-rocku a zejména těch, kteří své dospívání prožili v devadesátých letech. Nemluvě o Flea, idolu snad všech aspirujících baskytaristů.. "Papričky" byli se svým hyperaktivním stylem a divokou pódiovou show magnetem tehdy a jsou pořád i dnes. I přes pár změn sestav (nejnověji již druhý a zřejmě defintivní odchod kytaristy Johna Fruscianteho) si dokázali udržet většinu původní sestavy a nahrávají skvělá alba. Myslíte, že jim někdy dojde energie? Nechme se překvapit.

2) Metallica (1981-?)

Klasici metalového žánru, kteří již od konce osmdesátých let okupují světové stadiony. Jejich příběh je jedinečný a neopakovatelný. Jako jedni z mála měli odvahu vykročit i do jiných hudebních vod (sice nepříliš úspěšně), ale také ukázat všem jak může vypadat hudební a lidská krize v kapele. Říkejte si o Larsu Ulrichovi co chcete, ale rozhodně jeho styl poznáte již po pár taktech. A kdo další také může říct, že hraje v jedné z nejslavnějších a nejúspěšnejších metalových kapel historie? Metallica se nikdy nebála experimentovat a bádat v různých hudebních vodách. A proto je každé její album vždy náležitě očekávané nejenom fanoušky, ale i hudebními kritiky.


3) Rush (1968-?)

Kanadské progresívní trio, které tvoří tři naprosto unikátní hudební osobnosti. Jejich hudba je inteligentní, technicky náročná, ale zároveň poslouchatelná. Nikdo v hudebním byznyse jim nepředpovídal takhle dlouhou a úspěšnou kariéru, ale Rush byli vždycky sví a šli svojí progresívní cestou. Znáte tu vtipnou historku, kdy byli na turné společně s Motörhead, kteří po koncertě řádili jako správní rockeři, zatímco Rush byli hezky spořádaně na hotelovém pokoji, kde si četli knížky? Možná i to je jeden z důvodů jejich vysokých uměleckých a hráčských kvalit i v takto pokročilém věku. Děti, neberte drogy!

4) Bon Jovi (1983-?)

Glamrockové hvězdy osmdesátých let jsou pořád v kurzu i dnes. Jejich poslední studiové album What About Now vydané v roce 2013 bylo na prvním místě v Billboard 200 a po celém světě se ho prodalo přes 1,5 milónu kusů (což je neskutečné číslo s ohledem na stagnaci prodeje desek od nástupu iTunes a mp3). V listopadu 2014 sice kapelu opustil její dlouholetý kytarista a spoluautor zásadních hitů Richie Sambora a sám Jon Bon Jovi přiznává, že už mu dělají problém dlouhé světové tour, ale nic není ztraceno...Bon Jovi to asi hned tak jenom nezabalí.

5) ZZ Top (1969-?)

Nemusíte znát jejich hudbu, ale určitě budete znát jejich plnovousy, které by jim záviděl i Krakonoš. Jsou spolu již skoro padesát let a jejich styl s léty zraje jako víno. Vždyť blues-rock s chytlavými refrény je věčný. Poslední album La Futura vydané v roce 2012 bylo nejenom komerčně úspěšné (číslo 3 v Billboard 200), ale bylo také velice příznivě přijato i hudebními kritiky, kteří ocenili "slizké boogie, košilatý humor a riffy o síle lokomotivy". ZZ Top jsou pořád tady a nic nenasvědčuje tomu, že by se chystali do důchodu.


6) Pearl Jam (1990-?)

Zatím "nejmladší" kapela v našem seznamu je kvitesencí grunge stylu a jednou z mála, která dokázala udržet duch a čistotu hudebního poselství Seattlu až do dnešních dní. I přes svůj fenomenální úspěch si nikdy nepodávali ruce s potentáty hudebního průmyslu, aktivně protestovali proti politice G.W.Bushe a jsou kapelou, která má velice intimní vztah se svými fanoušky. Pearl Jam nejenom, že produkují alba s kvalitním materiálem, ale hlavně jdou příkladem i ostatním, že hudba není o umístění v hitparádách nebo o tučných bankovních kontech. A to už pěkných 25 let. Doufáme, že Eddie Vader a spol. jsou tak maximálně v polovině své karéry.

7) Radiohead (1985-?)

Tihle angličtí studentíci jsou ikonami alternativní scény a jejich album OK Computer z roku 1997 je považováno za jedno z nejlepších alb 90.let a pro mnohé je jedním z nejlepších alb vůbec. Netypickým úkazem je kompletní sestava zakládajících členů, která je stabilní až do dnešních dní. Jejich hudba má přesah a intelektuální hloubku, ale přitom zůstává věrná rock´n´rollovým kořenům. Jedná se o vzácnou symbiózu alternativy a komerčního úspěchu. U Radiohead si také nikdy nejste jistí s čím přijdou na novém albu a jaká nová témata objeví. A proto se neobáváme, že by jejich stárnutí bylo poznamenáno něčím jiným než prohloubením kreativního ducha.

8) Motörhead (1975-?)

Pokud jsou na světě nějaké jistoty, tak jednou z nich je fakt, že Lemmy nikdy "nevyměkne". Chcete rock´n´roll? Tak si poslechněte Motörhead. Lemmy je jedním z posledních mohykánů sex,drugs&rock´n´roll životního stylu. Jeho nekompromisní pohled na svět se odráží v každém albu kapely. Motörhead je Lemmy a Lemmy tady s námi bude, dokud udrží skleničku Jacka Danielse. Je potřeba ještě něco dodávat?


9) Iron Maiden (1975-?)

Stejná trvalka jako Motörhead, ale místo kůže zde vládne denim. Dalším společným rysem je vláda jednoho muže s baskytarou - Steve Harris je kapelníkem a hlavním skladatelem kapely. Nic nedejte na řeči, že jejich alba zní všechna stejně. Fanoušci je budou vždy dychtivě očekávat. Iron Maiden se i přes minimální podporu rádií nebo televize staly jednou z nejúspěšnějších heavy metalových kapel historie s 85 milóny prodanými alby a s více než 2000 koncerty na svém kontě. Už se zdálo, že zpěváka Bruce Dickinsona zastaví v dalším rozletu (mimochodem je také velice zdatným pilotem, což prokázal při turné Somewhere Back in Time) rakovina, ale zdá se, že vše má zdárný konec. Jediný, kdo by totiž mohl zastavit světové tažení Eddieho (maskot kapely) je zdá se jenom Chuck Norris...

10) AC/DC (1973-?)

Další nezastavitelná mašina, která nepodlehla nepřízním osudu (nemoc zakládajícího člena Malcoma Younga a obvinění bubeníka Phila Rudda z přípravy vraždy) a prostě jede dál. Pokud Rick Rubin (jeden z TOP producentů na naší planetě) napíše esej o nějaké kapele a ještě k tomu ji nazve "nejslavnější rock´n´rollovou kapelou všech dob", tak vám musí být jasné, že se jedná o AC/DC. Takže samozřejmě, že víme, jak bude znít další deska kapely, ale také víme, že nás zas a znova dostane!

A na závěr pro vás máme drobnou poťouchlou poznámku. Doufáme, že jste si nemysleli, že U2 nebo Rolling Stones stárnou důstojně? Co vy na to? Podělte se o vaše názory na FB.

Tagy humor
Artist, bassist, tutor, father --- http://marekbero.co.uk
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY