
Teenage Engineering EP-133 K.O. II: ultimátní update 2.0 pro všechny šampiony
Znáte ten pocit, když si něco opravdu moc přejete a ono se vám to splní? Takhle se teď musí cítit všichni majitelé EP-133, tak dlouho volali po vylepšeních, až se jim jich dostalo a zhodnotilo jejich koupi. Teenage Engineering totiž sází na jakousi moderní softwarovou udržitelnost, díky které nemusejí každý rok vydávat nový hardware, stačí, když v tom starém odemknou nové funkce pomocí aktualizovaného firmware. Přivítejte Champions update 2.0!
Ježíšek naděluje na jaře!
K.O. II je asi nejrychlejší a nejintuitivnější sampler na planetě Zemi, nebo spíš byl, za chvíli vysvětlím. K vytváření písní používá čtyři stopy, které se skládají ze scén a patternů uložitelných do deseti projektů. K dispozici máte 64MB paměti pro vaše samply, a když ji naplníte až po okraj, otevřete v prohlížeči ep sample tool, připojíte se pomocí USB-C kabelu a uděláte si zálohu. Na stejném místě můžete také jednoduše přidávat další samply a kombinovat různé projekty dle libosti. Co se tedy mění ve verzi 2.0?
Song mode alá OP-XY přichází
Je krásné ráno, dneska nic nemusíte, tak vytáhnete EP-133, položíte ho na stůl a pohybem prstu přepnete tlačítko pro zapnutí do pozice ON. Světelná vlna projede displejem a vám se otevírá celý kreativní svět. Do tracku A naboucháte základní rytmus na dva takty, basa patří do B, tak si vymyslíte jednouchý groove, v C k němu přidáte melodii na čtyři takty a v D pár hitů, které pořádně proženete reverbem. Hotovo, máte první scénu!
Usrknete vychládající kávu a pustíte se do obměn, tady uberete kopák, tam přidáte přechod, bridge necháte klidný a refrén naopak podpoříte novou melodií. Šálek je prázdný a vy máte půl tucet scén s různě dlouhými patterny. Je na čase vzít do ruky kytaru a něco si ke svému rodícímu se hitu zabrnkat, ale ovládat K.O. II a kytaru naráz nejde. Tedy nešlo, abych byl přesný.
S novým updatem totiž přichází song mode, tedy možnost poskládat si scény za sebe ve vámi zvoleném pořadí. Jde o velmi podobný princip, který Teenage Engineering zvolili u OP-XY. Do song modu vstoupíte stisknutím tlačítek „MAIN“ a „ENTER“, na displeji se vám zobrazí nápis „L.01” a vy jste vytvořili první, ehm, nejspíš layer, tedy vrstvu složenou z aktuální scény a patternů v ní obsažených.
A tady se nám to trošku komplikuje a ta zmíněná jednoduchost se trochu vytrácí. Každopádně, když se budete řídit radou Rickyho Tineze z videa pod tímto odstavcem, značně si to zjednodušíte – píseň si seřaďte až na konci celého procesu, až budete mít všechny scény poskládané. A když už budete potřebovat něco upravit, přemýšlejte, jaké patterny máte ve kterých scénách a kde se nacházejí v song modu, jinak se vám může lehce stát, že jednou změnou ovlivníte různé části písně, které obsahují vámi upravený pattern.
Hands free sampling a resampling
Interní resampling, tedy možnost nahrát kus smyčky, nebo zvuku, který vychází ze sampleru a znovu ho použít, je oblíbenou funkcionalitou. Můžete tak uvolnit další tracky pro jiné nástroje, nebo nahranou smyčku různě modulovat apod. Resampling zvládne i punch-in efekty, takže je následně nemusíte pokaždé hrát živě.
Do módu „RSP“ se dostanete kliknutím na oranžové tlačítko „SAMPLE“ a následným výběrem zdroje samplování na zmíněné „RSP“. Pak pokračujte jako při běžné práci se samplerem – s tím rozdílem, že EP-133 samo ukončí resampling podle počtů taktů scény, kterou mu předložíte.
Teprve nedávno přibyla do OP-XY funkce hands free sampling a rovnou si našla cestu i do tohoto dostupného sampleru. Princip je jednoduchý – během samplování si označíte jeden z padů, kam chcete nahrávat, současným přidržením tlačítka „SHIFT“ a sampler bude připraven začít zaznamenávat cokoliv, co překročí vámi stanovenou minimální hranici hlasitosti bez současného neustálého přidržování vybraného padu, jak to bylo dřív. Nahrávat se mimo jiné dá i do rozjetého groovu, jen si předem musíte stanovit kolik taktů využijete.
MIDI sidechain a vylepšená polyfonie
Když deset let od vydání dostala původní verze OP-1 možnost posílat audio přes USB do počítače, byl to malý zázrak, to nikdo nečekal. Podobným trikem nyní EP-133 dostává vylepšenou polyfonii, která se zvedla ze dvanácti mono zvuků na šestnáct a ze šesti stereo zvuků na dvanáct! Skoro by se dalo říct, že vaše zařízení nyní nese označení MKII.
A ještě jedna bomba pro taneční producenty a tou je MIDI sidechain. Od klasického se liší tím, že k modulaci melodických zvuků nepoužívá průběhovou křivku bicích zvuků, ale pouze její MIDI hodnotu a vy můžete ovlivnit její délku a náběh. Funguje to skvěle a při skládání vám to nabídne úplně nový rozměr práce s rytmem a melodiemi.
Drobnosti, které potěší
Pod povrchem nového firmware se toho ukrývá daleko víc. Například rozlišení sekvenceru lze nastavit už od 1/1 po klasických 1/16, přes 1/16T až na 1/32, záleží pouze na tom, jak moc si věříte při živém nahrávání rytmů a melodií. Ale nebojte se, kvantizace vás kdyžtak zachrání.
Nově také přibyla celá řada vylepšení pro MIDI včetně MIDI THRU, takže K.O. II půjde lépe integrovat do vašeho setu. Nově lze také ukládat úpravy zvuků přímo do knihovny, takže je nemusíte pokaždé upravovat znovu. A přibyla celá řada dalších drobných úprav, zaměřených na lepší práci s nástrojem.
Co nakonec? Poděkování Teenage Engineering, že na svůj nejoblíbenější sampler nezapomněli a pár měsíců potom, co se museli věnovat uvedení OP-XY na trh, vydali tuto novou verzi operačního systému, který neuvěřitelně usnadňuje kreativní práci s EP-133. A jestli jeden takový ještě nemáte doma, tak si tuhle hračku, která vypadá jako by byla vyrobená z Lega, pořiďte, neprohloupíte.
Více o novinkách v Champions update 2.0! se dozvíte na webu výrobce, nový firmware stáhnete zde a obslužný program ep sample tool je tady.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.