Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Studiové monitory Genelec v provedení RAW

Monitory společnosti Genelec nabízejí nejen kvalitní zvuk a špičkové zpracování, ale také moderní a účelný design, jenž v některých případech vybočuje ze zavedeného standardu. Pro zákazníky, kteří před konvenčním černým či bílým provedením z překližky, plastu nebo MDF dávají přednost originálnějšímu vzhledu studiových boxů, připravila firma speciální hliníkovou úpravu RAW, dostupnou u populárních dvoupásmových modelů z produktových řad Studio, AV a Home Audio.

Do edice RAW byly zahrnuty nearfieldy 8020D, 8030C a 8040B, instalační reproduktory z edicí 4020C, 4030C, 4040A, chytré monitory 4420A, 4430A z nové kolekce Smart IP a také varianty G Two, G Three a G Four. Skelet skříně sestává ze dvou tenkých odlitků ze surového hliníku, tvořících extrémně tuhou konstrukci s velkým objemem, což má pozitivní vliv na šířku frekvenční odezvy. Současně se snižuje rezonance a tím i množství potřebného materiálu pro vnitřní tlumení.

Všechny kabinety zmíněných monitorů využívají patentovanou koncepci MDE (Minimum Diffraction Enclosure), vyvinutou společností Genelec v úzké spolupráci s předním průmyslovým designérem Harrim Koskinenem. Tvar skeletu, eliminující ohyb hran, přispívá k frekvenčně neutrálnímu projevu a v neposlední řadě i přesnějšímu zobrazení detailů a jejich lokaci v prostoru nahrávky.

Verze RAW jsou podle slov výrobce také šetrnější k životnímu prostředí – použitý recyklovaný materiál je z velké části taven z plechovek na nápoje a automobilových dílů. Navíc oproti standardním monitorům z MDF desek nevyžadují aluminiové boxy žádný povrchový nátěr a snížila se i spotřeba finálních laků.

Tato technologie přitom není z pohledu finské značky úplnou novinkou. První použití hliníkových boxů Genelec se datuje rokem 1996, kdy byl představen model 1029A s odlévanou konstrukcí a revolučním designem MDE. Obě technologie mimochodem přispěly i k celosvětovému úspěchu aktivních monitorů z edice 8000, kterou firma uvedla poprvé na trh v roce 2004. Vzhledem k tomu, že Genelec se snaží výrobní proces řady RAW neustále zdokonalovat, je více než jasné, že se speciálními sériemi s industriální estetikou se budeme setkávat i v budoucnu.

Tagy Genelec Genelec RAW

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY