Přejít k hlavnímu obsahu
Záznam dělají výjimečným hlavně písně, které v repertoáru Stones obvykle nenajdeme. | Foto: Raph_PH
Záznam dělají výjimečným hlavně písně, které v repertoáru Stones obvykle nenajdeme. | Foto: Raph_PH
Petr Adamík -

Stones vzpomínají na padesátiny zábavným živákem

Rolling Stones jsou nezničitelní. Mick, Keith, a vlastně i „benjamínek“ Ronnie se pomalu blíží k osmdesátce, ale věk, ani nedávná smrt Charlieho Wattse je nezastavila v koncertování. Vloni oslavili šedesát let na scéně a nějakou dobu se mluví také o novém studiovém albu. Proslýchá se, že by se jeho nahrávání dokonce měli zúčastnit i dva zbylí členové Beatles, Ringo a Paul. Od posledního alba coverů Blue & Lonesome uběhlo už devět let a kapela fanoušky v mezičase zásobuje koncertními záznamy, které loví ze svého nekonečného archivu.

Nejnověší živák Grrr Live! zachycuje kapelu během koncertního setu v Newarku, New Jersey před deseti lety, tedy v době, kdy jeli výroční turné k půlstoletí kapely. Jasně, co nového od Stounů čekat, tohle jste slyšeli snad už tisíckrát, ale i tak dokáže Grrr Live! mile překvapit.

Samozřejmě, základ tvoří klasiky jako It's Only Rock'n'roll (But I Like It), Sympathy For The Devil, Satisfaction či Start Me Up. Z těchto letitých stálic živých setlistů zaujme hlavně Gimme Shelter, v níž se ženského vokálního partu ujala se zápalem popová diva Lady Gaga. Úvod obstará rozevlátá verze Get Off The My Cloud a v The Last Time dali přednost původnímu pojetí před moderní úpravou, jakou předvedli například na starším živáku No Security. 

Záznam ale dělají výjimečným hlavně písně, které v repertoáru Stones obvykle nenajdeme. Z těchto se obzvlášť výborně povedla Going Down od The Alabama State Troupers s hostujícími Johnem Mayerem a Garym Clarkem juniorem. Píseň nabízí ty pravé kytarové orgie. Do rozjeté Who Do You Love? Bo Diddleyho si pro změnu pozvali duo The Black Keys, kteří spolu se staříky srší nadšením a připomínají mladá energická léta Stones, kdy jako dvacetiletí hrávali po malých klubech a barech písně svých bluesových a R&B hrdinů. 

Z novějších věcí jsou tady Doom and Gloom a One More Shot, tedy tehdejší novinky z kompilačního alba Grrr! oslavujícího 50. výročí. Keith si po představení kapely střihne Before They Make Me Run a Happy, načež se ke kapele přidá někdejší stoun Mick Taylor, který to roztočí v Midnight Rambler. A ještě nezapomeňme na Bosse! Bruce Springsteen dodá Tumbling Dice říz svým typickým chlapáckým projevem.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Stones jsou unikát, který vždy nadchne a překvapí. Je skvělé si díky tomuto a podobným záznamům připomenout, jak jedinečným bubeníkem a osobností byl Charlie Watts. Je vždy dechberoucí sledovat a poslouchat neuvěřitelnou chemii, která panuje mezi Richardsem a Woodem, současně přitom žasnout nad Mickem Jaggerem, jak ten velký kolos stále dokáže táhnout. Nenahraditelná kapela.

Rolling Stones - Grrr Live!

Rolling Stones – Grrr Live!

Mercury, 02:15:00

rock

80 %

Tagy The Rolling Stones Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY