Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 15.03.2020 - 12:00

Snake Oil: luxusní efekty s viktoriánským designem

Koncem minulého roku představil kytarista, youtuber a majitel firmy Chapman Guitars Rob Chapman novou divizi Snake Oil Fine Instruments, specializující se na výrobu efektů. První přírůstky v mladé stáji představuje dvojice pedálů tvořená boost/drivem The Very Thing a distortionem Marvellous Engine, které kromě poctivé konstrukce a tomu odpovídajícímu zvuku nabízejí také luxusně působící zpracování hlavního panelu s kovovými výlisky ve viktoriánském stylu.

Analogový boost/drive The Very Thing s tradičními ovladači gainu, hlasitosti a tónové clony, jejichž krytky jsou podle informací výrobce lisovány z bronzu, je postaven na lety osvědčeném čipu 4558, který je hlavním prvkem obvodů overdrivů celé řady značek včetně gigantů Boss nebo Ibanez, butikových firem Wampler, Keeley Electronics apod.

Způsob zapojení využívající symetrického clippingu nabízí širokou škálu zvuků počínaje téměř čistým boostem, přes transparentně znějící lehký crunch až po frekvenčně vyrovnaný overdrive s muzikálními středy a příjemnými výškami. Efekt si rozumí jak se single coily, tak s humbuckerovými snímači a i při extrémnějším nastavení si stále zachovává konkrétní projekci a potřebnou dynamickou odezvu.

Větší míru zkreslení poskytuje distortion Marvellous Engine, který je stejně jako předchozí popisovaný pedál vybaven potenciometry hlasitosti, gainu a tónové clony, k nimž přibyl parametr Voice, jenž funguje na bázi presencí ovlivňujících výraznost vyšších středových pásem.

Hlavními devizami tohoto distortionu je dostatečná čitelnost a průraznost doplněná pevnými basy, což je kombinace nutná k prosazení zvuku kytary v kapelovém mixu. Při vyšších hodnotách gainu se uživatel může těšit na moderní sound s agresivním témbrem a dlouhým sustainem – tyto vlastnosti názorně přibližuje jedno z přiložených videí pořízené kytaristou Olou Englundem.

Nášlapné spínače obou modelů jsou zapojeny v režimu true bypass, takže efekty ve vypnutém stavu nijak neovlivňují průchozí signál. Snake Oil The Very Thing a Marvellous Engine o rozměrech 54 x 110 x 50 mm, hmotnosti 350 g a napájením prostřednictvím standardního 9V adapteru nebo baterie jsou ručně sestavovány v anglické centrále značky. Na českém trhu byly ceny za zkreslovače nastaveny shodně pod hranicí 4400 Kč.

Tagy Snake Oil Fine Instruments Snake Oil The Very Thing Snake Oil Marvellous Engine
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY