Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Série Quest: první headless kytary od Ibanez

Když na začátku osmdesátých let uvedl vývojář Ned Steinberg na trh první headless kytaru, tedy nástroj bez hlavice a tradičních ladicích strojků, jejichž funkci převzal mechanismus v modifikované kobylce, řada puristů si klepala na čelo. Prodeje takto koncipovaných kytar a baskytar přesto nebyly vůbec špatné, o což se postaraly také konkurenční značky. Boom headlessek po čase ustal, aby se za několik desetiletí částečně vrátil v podobě špičkových modelů z produkce firem Strandberg, Kiesel a dalších, většinou butikových malovýrobců. Do„bezhlavých“ vod letos poprvé vplouvá i japonský Ibanez, který zařadil do produktového katalogu signovaný model ICHI10 a něj navazují edici Quest, tvořenou kytarami Standard Q52, Q54, QX52, QX54 QM a sedmistrunnou verzí QX527PB.

Společným jmenovatelem všech nových modelů je kromě už zmíněné absence hlavice a integrace speciální kobylky s dolaďovači také tvar těla, vycházející z kolekce Saber, od níž se modely Quest liší výkrojem pro lepší přístup k mechanice, méně zúženým profilem a razantnějším frézováním spodního rohu, umožňující levé ruce pohodlnější hru ve vyšších polohách.

Vlajková loď ICHI10, u jejíhož zrodu stál talentovaný kytarista Ichika Nito, disponuje korpusem z nyatohu, šroubovaným třívrstvým krkem z bubingy a „pečeného“ javoru s profilem Wizard C, hmatníkem ze stejně upraveného javorového přířezu s očkovou kresbou, opatřeného radiusem 305 mm, 24 jumbo pražci Jesca EVO Gold, značkami z pravé perleti a luminiscenčními body na hmatníkové hraně.

Elektronika sestává z trojice pasivních jednocívkových snímačů R1 osazených Alnico magnety, obvodu dyna-MIX8, pětipolohového switche, společné hlasitosti, tónové clony a spínače Alter Switch pro sériové zapojení single coilů (SC1 + SC2 / SC2 + SC3). Struny sedí v kobylce Ibanez Mono-Tune se samostatnými segmenty pro každou strunu, tubusovými ladiči a roztečemi 10.8 mm. SignaturICHI10 je dostupná v odstínu Vintage White Matte s bílým třívrstvým pickguardem.

Finančně dostupnější kolekce Quest Standard startuje modelem Q52, jenž se z konstrukčního a vizuálního hlediska odlišuje od varianty ICHI10 dvojicí humbuckerů Q58 doplněných okruhem dyna-MIX10 a lakem Laser Blue Matte. Verze Q54 v odstínech Black Flat či Sea Foam Green Matte využívá snímačovou konfiguraci HSS složenou z kobylkového humbuckeru Q58 a dvou singlů R1.

Ibanez QX52 stříkaný matným lakem Black Flat je obdobou modelu Q52, vybavenou subtilnějším souměrným krkovým profilem Parallel Wizard (tloušťka na 1. i 12. pražci 19 mm), plochým hmatníkem o radiusu 508 mm a kompenzovanými pražci sešikmenými v úhlu 8 stupňů. Verze QX54 QM se snímači v konfiguraci HSS přidává top z obláčkového javoru v transparentním provedení Blue Sphere Burst Matte.

Prozatím posledním nástrojem z dané série je sedmistrunný Ibanez QX527PB, vyznačující se exoticky vyhlížejícím topolovým očkovým topem nalepeným na nyatohovém korpusu, kompenzovanými pražci, kobylkou Mono-Tune 7, dvěma humbuckery Q58-7 a nadčasovým lakem Antique Brown Stained. U všech kytar s hardwarem v odstínu Cosmo Black najdeme za nultým pražcem uzamykatelný systém Ibanez CSL (Custom String Lock), upínající jednotlivé struny pomocí inbusového klíče.

Oficiální ceny signatury ICHI10 a jednotlivých zástupců edice Ibanez Quest byly v případě amerického trhu nastaveny následovně: ICHI10 – cca 1200 dolarů, Q52 / Q54 / QX52 – shodně cca 1000 dolarů, QX54 QM – cca 1100 dolarů a QX527PB – cca 1200 dolarů. Součástí dodávky je polstrovaný gig bag a servisní klíče.

Tagy Ibanez Ibanez Quest Ibanez ICHI10

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY