Přejít k hlavnímu obsahu
Naše tvorba by se nejlépe dala popsat jako 'artpunk'. | Photo: J. Sobotka
Naše tvorba by se nejlépe dala popsat jako 'artpunk'. | Photo: J. Sobotka
Saskia van der… -

S kapelou Labasheeda jsme se vždy chtěli vymanit ze svých vlastních limitů

V naší kapele Labasheeda (NL) je hraní hudby a skládání písní osobním vyjádřením. Psaní písní je pro nás zásadní, abychom pak měli chuť hrát naživo. I když víme, že je nestihneme dokončit před nadcházejícím turné, pracujeme na mnoha nových písních už v tuto chvíli. Na červencových koncertech v České republice představíme naše nové album Blueprints.

Tvorba kapely Labasheeda by se nejlépe dala popsat jako "artpunk". Naše poslední album Blueprints (distribuované labelem Silver Rocket) je asi nejrozmanitější deskou, jakou jsme dosud natočili. Nejsme ovlivněni jen rockem, posloucháme i jazz a klasickou hudbu. A myslím, že v naší hudbě můžete slyšet i vlivy folku.

Hrát rock je pro mě vzrušující, protože je to velmi energická hudba. Zdá se mi, že je to nejlepší způsob, jak se vyjádřit. Původně jsem malířka, studovala jsem uměleckou školu. Díky tomu dokážu uvažovat o barvách a atmosféře, což mi pomáhá i při skládání písní.

S Labasheedou jsme se vždycky chtěli vymanit z našich vlastních limitů, ale nečekali jsme, že naše nové album Blueprints bude přijato tak dobře. Velmi nás překvapilo, když více zinů napsalo, že Bleuprints je inovativní album, což je pro nás velký kompliment. Není to něco, o co bychom usilovali, prostě jsme napsali písničky tak, jak přišly.

Narozdíl od našich předchozích desek je Blueprints velmi vrstevnatým albem. Dělali jsme hodně overdubů, ve skladbě Minus Minus jsme použili špinavě znějící klávesy z 80. let. Máme tam housle, violu, violoncello a marimbu. Stejně jako ostatní alba má deska Blueprints syrový zvuk, všechny základy skladeb jsou nahrané naživo a celé album bylo nahráno a smícháno na pásku v Lullabye Factory v Amsterdamu.

Labasheeda | Photo: Ruben Verheul

Jsem třeba velmi spokojená s uspořádáním smyčců na Fossils. Při skládání smyčcových aranží někdy pracuji s loop pedálem. Je to zábava, protože můžete pracovat rovnou ve vrstvách a slyšet výsledek. Na desku jsme pak všechny party znovu natočili živě ve studiu.

Novinkou pro nás bylo také použití marimby ve skladbách Vanity a What Remains is Love. Nástroj má velmi vřelý a přirozený zvuk, který v těchto atmosférických písních působí organicky. Videoklip k této písni natočila umělkyně Isolde Kille, moje kamarádka, která žije a pracuje v Novém Mexiku. Na albu je také video k nejkratší písni Curiosity.

Po těžkém období corony jsme začali hodně hrát naživo, myslím, že je to v písničkách slyšet. Byli jsme šťastní, že jsme zase na pódiu.

Českou scénu máme moc rádi, je tu spousta dobrých undergroundových kapel a hodně kreativity. Během koncertů, které jsme odehráli v minulých letech, jsme potkali spoustu skvělých muzikantů z české scény, která mi připadá velmi živá. Na festivalu v Boskovicích, kde hrajeme 5. července, je velmi silný line-up. Mnoho kapel z programu jsem už předtím sledovala.

Zahrajeme si také v Děčíně, Plzni a Praze. I na tyto koncerty se moc těším. A hlavně se těším, že se 4. července vrátíme do Prahy na náš koncert v klubu Cross.

Labasheeda | Photo: Manuel Sprock

Tagy Labasheeda art punk Community

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Saskia van der Giessen
Malířka a zároveň frontwoman, houslistka a kytaristka nizozemské art punkové kapely Labasheeda.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY