Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Roztomilý rohatý Kinsman BMB1

Patříte mezi nás "postižené", kteří zkrátka potřebují mít kytaru kdykoliv a kdekoliv po ruce? Jestliže zní vaše odpověď ano, zbystřete pozornost. Ani desetiwattové kombo se nevleze do kapsy, a tak se nám výrobci kromě vskutku kapesních sluchátkových zesilovačů rozhodli vyjít vstříc s minikombíčky na baterky. Jedním z takových je i Kinsman BMB1. Seženete ho za necelých sedm stovek.

Jasně, pokud hrajete výhradně na akustickou kytaru, máte to jednodušší. Ta se dá vzít skoro všude a vcelku snadno se i přenáší. Jenže co když je váš miláček kytara elektrická? Také ta se dá sice bez problémů přenést či převézt, problém ovšem nastává právě s její elektrifikací. A převážet všude svůj vymazlený "lampáč" je prostě náročné, a to ani nemusíte mít rodinu, která kufr auta zaplní něčím úplně jiným. S menším tranzistorovým kombem je to o něco snazší, ovšem s tímto trpaslíkem je to přece jen úplně jiná písnička.

Jak to vypadá?

Jedním slovem - roztomile! Ale teď vážně. Jedná se o černou, téměř čvercovou patnácticentimetrovou plastovou krabičku s tweedovou průzvučnou tkaninou kryjící miniaturní, třípalcový reproduktor. Díky této barevné kombinaci a zakulaceným rohům má kombíčko tak trochu retro nádech, čemuž nahrává i velice jednoduché ovládání s pouhými dvěma potenciometry Volume a Tone ve tvaru oblíbených "kuřecích hlaviček". Na ovládácím panelu, který je umístěn zhora zesilovače, už pak najdeme jen vstup pro kytaru (příp. klávesy či zpěv - i to tenhle mrňousek umí), kontrolní led diodu indikující jeho chod a třípolohový přepínač OFF-ON-OVERDRIVE.

Kombíčko je tedy dvoukanálové. Na zadní straně nalezneme výstup na sluchátka, vstup pro připojení mp3 či jiného přehrávače pro jam s vaší oblíbenou kapelou či podkladem a zdířku pro 9V adaptér. Baterie je umístěna rovněž na zadní straně a díky snadnému přístupu je lehce vyměnitelná.

Jak to hraje?

Zesilovač disponuje výkonem 1W a tudíž je jasné (i vzhledem k rozměrům), že žádné vlající nohavice tohle kombíčko nezpůsobí, ale o to samozřejmě nejde. Pojďme se podívat, co nám nabízí čistý zvuk.

O jeho čistotě by se samozřejmě opět díky rozměrům aparátku a reproduktoru dalo s úspěchem pochybovat, ale nějaká velká tragédie to není. Plastová konstrukce sice pohřbívá jakýkoliv náznak basů a výškám dává trochu dutý zvuk, ale na bůhvíjak kultivovaný zvuk si přece tenhle prcek nehraje. Tahle škatulka má prostě za úkol zesílit zvuk vaší elektrické kytary všude tam, kde zrovna potřebujete cvičit, aniž byste museli nutně použít sluchátka. A to umí velmi dobře.

Po troše laborování s ovladači Volume a Tone se mi podařilo dostat z Kinsmana několik použitelných nastavení. Nejlépe mi to znělo při nastavení Volume na dvanáct hodin a Tone někde mezi devátou a desátou hodinou. Při vyšších hlasitostech už malý repráček přestával stíhat a začínal trochu chrčet. A při otáčení Tone více doprava už byly dost otravné a za uši tahající výšky.

Po přepnutí na kanál Overdrive se zvuk nijak výrazně neměnil, spíše jen skokově narostla hlasitost a přibylo trochu dynamiky a decentní náznak crunche..., ale budiž. Jen tak pro srandu jsem ještě zkusil připojit Kinsmana za svůj pedalboard a výsledek mě celkem mile překvapil. Použití reverbu či delaye zvuk přeci jen trochu oživilo a aparátek si docela rozumněl i s pořádným distortionem.

Nastavil jsem Tone na dvanáct hodin, k ekvalizaci použil potenciometry na krabičce a výslednému zvuku to velice prospělo. Pokud tedy chcete mít všude s sebou i řádně zkreslený zvuk, pořiďte si na kytaru gigbag, nebo kufr s velkým úložným prostorem, kam se vám vejde nejen minikombíčko, ale i případně nějaká ta krabička. A také nezapomeňte na náhradní baterii, protože připojení na adaptér nedoporučuju. Po jeho připojení leze z neznámého důvodu ze zesilovače neúměrné množství brumu, od kterého nakonec pomohlo až snížení výkonu adaptéru na pouhé 3 volty.

Pro jistotu jsem vyzkoušel tři různé adaptéry, vždy se stejným výsledkem, ale není to problém jen u Kinsmana. Kdysi jsem vlastnil podobný minizesilovač od Marshalla a měl stejný problém. Při bateriovém provozu brum naštěstí zmizí.

Závěr

Sháníte-li skladné, cestovní kombíčko s jednoduchým ovládáním a ucházejícím zvukem, jste na správné adrese. Podobných aparátků je sice dnes na trhu celá řada, ale Kinsman se může navíc pochlubit i velmi dobrou cenou, která je těsně pod hranicí sedmi set korun českých.

+
poměrně slušný zvuk
jednoduchost ovládání
skladnost
cena

-
kanál overdrive
lehce šumící potenciometry
brum po připojení adaptéru

Tagy Kinsman malá komba

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY