Přejít k hlavnímu obsahu
Zdroj: Sweetwater.com
Jan Hamerský -

PRS S2 Singlecut Standard AW: osvěžená tradice

Vypadá jako Les Paul od Godina, má pár vychytávek, ale je to PRS. Vůči zbytku své vcelku konzervativní rodiny se však vymezuje tak napůl. PRS S2 Singlecut Standard AW totiž respektuje bohatou tradici značky Paul Reed Smith a ještě ji chytře inovuje.

Nejdřív k vylepšením: nadchla mě ergonomie čtyř poťáků. Jednak mají mezi sebou výrazně větší rozestupy, než jak je to běžné u Gibsonových kytar, a potom obě volume jsou v řadě nahoře. Takhle si představuju komfortní a naprosto intuitivní ovládání. Cením také, že clony slouží zároveň jako rozpínání. Režim „push“ víc řeže, „pull“ zase zní prostorněji. Vyřádil jsem se s oběma, zvlášť když mi na hraní půjčili velmi tvárný preamp PRS Tremonti MT 15 Head. Geniality se taktéž dotýká řešení pevné kobylky. Struny se provlékají stranou přivrácenou ke kobylkovému humbuckeru a lze je zamykat. Úměrně tomu je svého druhu mistrovství tuhle kytaru rozladit.

Naopak „dokonalost, kterou není potřeba měnit,“ představuje mahagonový single cut s tvaroslovím typickým pro Paul Reed Smith, tj. skosenými hranami a výřezem pro ruku šátralku ve spodním rohu. Avšak na rozdíl od modelů s připáleným vrškem zní uhlazeněji. Mohou za to barevný nátěr, krk složený ne z jednoho, ale několika kusů mahagonu a především dvojice humbuckerů #7. Ty zvuku dodávají jemně zrnící středy s hebkým medovým podtónem, shodně v čistém i zkresleném režimu.

Jinak krk se zvyklostem kytarářům ze Stevensville v Marylandu příliš nevymyká. Pořád jde o skoro přesný kompromis mezi Fenderem a Gibsonem. Menzura (635mm) se odklání od Gibsonových kanonizovaných 629 milimetrů zrovna jako výraznější rádius 10‘‘ od Fenderových hodnot (9,5 palce). Odpovídá tomu i pocit ze hry: přestože nijak neomezuje v pohybu, krku budete mít plnou levačku.

Jestli i přesto jsou pro vás kytary s podpisem Paula Reeda Smithe za čtyřicet tisíc spíš sběratelské kousky, raději svůj postoj přehodnoťte: PRS S2 Singlecut Standard AW možná vychází ze známé konstrukce, ale není to archivní kytara. Její výstroj svědčí spíš o přesném opaku.

Tagy PRS Paul Reed Smith PRS S2 Singlecut Standard AW Gibson Gibson Les Paul

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY