Přejít k hlavnímu obsahu
Karel Janeček převzal patronát nad anketou Český slavík | Foto: Lucie Dvořáková
Karel Janeček převzal patronát nad anketou Český slavík | Foto: Lucie Dvořáková
Zdeněk Neusar -

Promění Karel Janeček s Jakubem Horákem anketu Český slavík?

Po čtyřech letech se na hudební scénu díky miliardáři Karlu Janečkovi a producentovi Jakubu Horákovi vrací anketa Český slavík. Dokáže ji nový hlasovací systém změnit? A podaří se lidem přenést přes panoptikum z roku 2017, po němž anketa zanikla?

„Jsem velmi rád, že mohu pomoci naší hudební scéně, stíhané excesivními až neracionálními restrikcemi, a přispět k renesanci největší české hudební ankety... Spravedlivé hlasování podle hlasovací metody D21 umožní lidem lépe vyjádřit své preference a přináší tak férové a sjednocující výsledky soutěže, kterou považuji za rodinné stříbro české i československé populární hudby,” říká prezident ankety Karel Janeček. Ať už má motivaci jakoukoli a i kdyby mu opravdu šlo o pomoc hudební scéně, nemůžu se ubránit rozpakům. Vážně tuhle anketu pokládá za „rodinné stříbro“?

O dobrém úmyslu řady Janečkových aktivit nepochybuju. Laskavost plodí laskavost, o tom ví své nejen všichni ocenění titulem Laskavec. Jak se ale postavit k obnovení této totálně zprofanované ankety? Je dostatečným garantem jejího obrození producent a marketingový specialista Jakub Horák? Ten post ředitele ankety převzal po Jaroslavu Těšínském a do projektu namočil i respektovanou designérku Viktorii Beldovou, která vytvoří novou podobu slavičí trofeje pro nejpopulárnějšího zpěváka, zpěvačku i skupinu.

Jsou věci, které se v anketě nemění. Jaroslav Těšínský je nadále čestným ředitelem Slavíka a s novými tvůrci zůstává v úzkém kontaktu. Staronové je i angažmá režiséra Pepeho Majeského, který v minulosti vytvořil už čtyři slavíkovské galavečery. Tahle sázka na kontinuitu je do jisté míry i sázkou na jistotu. Tu však organizátoři v žádném případě nemají v tom, jestli se jim podaří získat respekt hudební scény. Její většině anketa totiž už dávno před svým zánikem byla ukradená. Něco mi ale říká, že minimálně povedenou taškařicí by obnovená anketa přece jen být mohla.

Tagy hudební ceny Český slavík

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Zdeněk Neusar
Muziku miluju. Aktivně se kolem ní pohybuju už od druhé poloviny devadesátých let, kdy jsem začal organizovat první koncerty a vydávat fanzin. Frontman a jeho vedení pro mě byla a je výzva. Cesta dál. Znát mě můžete i z Radia 1 nebo festiva…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY