Přejít k hlavnímu obsahu
Skladba Sunny sice čekala tři roky, než se probojovala na přední příčky hitparád, ale následné obrovské pobláznění laické i odborné veřejnosti tehdy ani ne třicetiletý Bobby Hebb opravdu nečekal. | Bobby Hebb | Foto: Wikimedia commons
Skladba Sunny sice čekala tři roky, než se probojovala na přední příčky hitparád, ale následné obrovské pobláznění laické i odborné veřejnosti tehdy ani ne třicetiletý Bobby Hebb opravdu nečekal. | Bobby Hebb | Foto: Wikimedia commons
Matěj Ptaszek -

Před šedesáti lety složil Bobby Hebb legendární hit Sunny

„Sunny, yesterday mi life was filled with rain / Sunny, you smiled at me an really eased the pain...“ První verše dávají tušit, za jakým účelem napsal rodák z Nashville v Tennessee jednu z nejčastěji interpretovaných populárních písní 20. století. Právě před šedesáti lety se Bobbymu Hebbovi během osmačtyřiceti hodin obrátil život vzhůru nohama.

Byla sobotní půlnoc 23. listopadu roku 1963, když byl před klubem Baron v Nashville napaden nožem Bobbyho o šest let starší bratr Harold. Jak uvádí policejní hlášení, jakýsi tvrdohlavý zákazník se odmítl podřídit zákazu vstupu do podniku a pomstil se fatálním útokem s nožem v ruce. Během krátké potyčky se pracovník klubu Harold bránil brokovnicí a útočníka smrtelně postřelil, avšak sám vykrvácel na bodná zranění. Pouhý den předtím byl v texaském Dallasu spáchán atentát na amerického prezidenta Johna Kennedyho.

Bobby Hebb byl oběma tragédiemi zdrcen. Nesmírně si vážil Kennedyho pro jeho zcela novátorský přístup k lidským právům, a v úctě měl rovněž svého staršího bratra, který Bobbyho (stejně jako jejich nevidomí rodiče) od dětství podporoval v milované profesionální hudební dráze. Bobby se tudíž rozhodl poděkovat písní. Působivý, upřímný text plný smutku, ale také naděje a lásky k bližnímu, a originálně pojatá melodie modulující postupně do několika tónin se nesmazatelně zapsaly do dějin moderní hudby. Na svůj úspěch sice skladba s názvem Sunny čekala ještě další tři roky, než se probojovala na přední příčky hitparád, ale následné obrovské pobláznění laické i odborné veřejnosti tehdy ani ne třicetiletý Hebb opravdu nečekal.

Cover verze na sebe nedaly dlouho čekat a píseň se tak dočkala mnoha úprav, a to jak okouzlujícího jazzového přístupu ze strany legendárního pianisty Errolla Garnera, tak strhující interpretace Toma Jonese a Elly Fitzgerald či fenomenální úpravy Jamese Browna. Z komerční kýčovité verze od Boney M bohužel vyšla i česká verze. Na obskurní disko sedmdesátých let byla zkrátka krátká i vynikající interpretační dovednost Nadi Urbánkové a textařská virtuozita Jiřího Suchého.

Jak už to nezřídka bývá, Bobby Hebb už svou další tvorbou píseň Sunny – svou děkovnou modlitbu z onoho tragického listopadu roku 1963 – nepřekonal. Zemřel coby úspěšný autor svého zřejmě jediného, avšak světově proslulého hitu roku 2010 v necelých dvaasedmdesáti letech v Nashville.

Tagy Sunny Bobby Hebb výročí

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Matěj Ptaszek
Bluesový zpěvák a profesionální hráč na foukací diatonické harmoniky. Vystudovaný fotograf a spisovatel. V současnosti je mým hlavním hudebním projektem duo: "Ptaszek & Bužma: Blues and Gospel" Na svém hudebním kontě mám pět oficiálních CD a tři učebnice: Škola hry na fouk…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY