Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Pololubovka z nábytku IKEA

Youtuber vystupující pod přezdívkou Tchiks Guitars se rozhodl vyrobit pololubovou kytaru, na jejíž stavbu byl s výjimkou elektroniky, pražců a uzamykatelných ladicích strojků použit výhradně starší nábytek z produkce švédského gigantu IKEA. „Kytara začala jako vtip,“ vysvětluje. „Vzpomínám si, jak jsem šel nahoru a řekl své ženě: 'Udělám kytaru ze staré postýlky Zoé (dcera)'. Obrátila oči ke stropu a zeptala se mě: 'Proč?'“

Kromě části zmíněné postýlky IKEA Stuva padla na stavbu těla a krku židle Henriksdal a regál Lack. Police Maleras posloužila po opracování jako hmatník, krytky potenciometrů jsou vyřezány z kuchyňského prkénka Aptilig, základní destičku pro výstupní jack zastupuje fragment dveřní kliky Lilangen a funkci popruhových rolen obstaraly úchytné knoflíky z dvířek systému Kallax.

Srážeč strun je vyroben z inbusového klíče dodávaného firmou pro sestavení nábytku, a přenos zvuku zajišťuje kobylkový humbucker Lace Alumitone s push/push přepínačem rozepínajícím cívky a zároveň aktivujícím modrou diodu.

„Brian May mě naučil, že neexistují žádná pravidla, což dokázal tím, že vytvořil legendární kytaru Red Special s tělem, které je v podstatě z borovice a dubu,“ říká autor modelu IKEAHACK. Jednotlivé procesy stavby tohoto nástroje i jeho výsledný zvuk demonstruje přiložené video.

Tagy IKEA IKEAHACK

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY