Přejít k hlavnímu obsahu
Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay
Martin Hošna -

5 zásadních skladeb, co oslavují ženy

Frontman.cz se připojuje k včerejšímu Mezinárodnímu dni žen a přináší pět zásadních skladeb, které se zabývají láskou k ženě, uctívají jejich něžnost, krásu a inteligenci. Anebo jen promlouvají skrze magické jazzové modulace Santany, tvrdé riffy The Guess Who a sborové reggae Boba Marleyho.

1. Woman – John Lennon

Skladba z posledního Lennonova alba Double Fantasy byla vybrána jako úplně první singl poté, co byl slavný ex-Beatle zavražděn 8. prosince 1980. Jak jinak je věnovaná jeho ženě Yoko Ono, nicméně dá se chápat jako pocta něžnému pohlaví po celém světě: „Ženo, prosím, nech mě to vysvětlit/ Nikdy jsem neměl v úmyslu/způsobit ti zármutek nebo bolest/Tak nech mě říct znovu a znovu a znovu../Miluji tě (jo, jo) teď a navždy.“

V mnoha ohledech je právě tato skladba i Lennonova omluva Yoko, kdy se vracel myšlenkami do roku 1973. Tenkrát procházel pár manželskou krizí a Yoko nechala na Johnovi, aby si rozmyslel, jak bude pokračovat. Tento čas pak John označoval jako „Lost Weekend“ a trval 18 měsíců. „Woman mě napadla jednoho slunečného odpoledne na Bermudách. Tehdy mi došlo, co všechno pro nás ženy dělají. Ženy jsou opravdu druhá polovina oblohy, jak šeptám na začátku písně. Je to ‚my‘, nebo to není nic,“ upřesnil John.


2. American Woman – The Guess Who

Jinou poctu ženám složili Kanaďané The Guess Who – neoslavují ale ženy americké, spíše ty kanadské. A aby bylo taky jasné, skladba nemá nic do činění s americkou pýchou nebo patriotismem. „Co mě hned napadlo, když jsem uviděl poprvé holky ve Státech, že stárnou a rostou rychleji než ty naše doma, a taky že o to víc jsou nebezpečnější. Když říkám, holko americká, drž se ode mě dál, ve skutečnosti tím myslím spíš na ty hodné kanadské,“ vysvětlil autor textu Burton Cummings.

Skladba vznikla prakticky jamováním na pódiu během vystoupení v Ontariu. Kytarista Randy Bachman zrovna přetrhl strunu na svém ´59 Les Paulu a během vynucené pauzy ho napadl magický riff, který hned zahrál. Postupně k němu přidal bubeník Garry Peterson, basák Jim Kale a nakonec na pódium přišel i zpěvák Burton Cummings, který z fleku začal zpívat „American woman, stay away from here.“ Přestože American Woman proslavil později Lenny Kravitz, originál v sobě uchovává stále neskutečnou sílu a atmosféru sedmdesátek.


3. No Woman No Cry – Bob Marley & The Wailers

„Skladba je o síle našich maminek a všech žen. A my milujeme ženy, co mají silnou páteř! Jako kosatky nebo lvi. Milujeme ženy, co nejsou závislé na mužích. Samozřejmě, muž je tady od toho, aby ženě pomáhal!“ vysvětlil skladbu basák The Wailers Aston „Family Man“ Barrett.

No Woman No Cry byla prvním hitem Boba Marleyho z alba Live!, natočeným během jednoho horkého červencového večera v Londýně roku 1975. Skladba se stala zásadním mezníkem pro celou kapelu, kterou nakopla do mainstreamu a celý svět rázem začal zjišťovat, že existuje něco jako jamajské reggae.


4. Oh, Pretty Woman – Roy Orbison

Roy Orbison spolu s Billem Deesem pracovali doma na nových písničkách. Royova manželka Claudette nakoukla do místnosti a sdělila, že jde nakupovat. Na otázku, jestli chce nějaké peníze, odpověděla: „Hezká holka žádné peníze nepotřebuje.“ Orbison začal zpívat „Pretty woman walking down the street“ a hit byl na světě. „Roy napsal skladbu v pátek, další pátek jsme ji natočili, další pátek ji vypustili ven. Byla to ta nejrychlejší věc, co jsem udělal. To naše yeah, yeah, yeah přišlo pravděpodobně od Beatles,“ vzpomínal Dees. Byl to poslední velký hit Roye Orbisona a těžko říct, jestli mu přinesl osobní štěstí. Jeho žena Claudette se stala v roce 1966 obětí autohavárie, jeho starší dva synové zemřeli během požáru v roce 1968.


5. Black Magic Woman – Santana

Slavný hit Santany je vlastně coverem od Fleetwood Mac, nicméně od originálu se liší impozantním sólem od 1“49 minuty nazvaným „Gypsy Queen“. Tantiémy značně pomohly Peteru Greenovi po odchodu z Fleetwood Mac, který udělil souhlas s vydáním písně. Ten sám také nahrál tříminutové bravurní sólo na původní verzi. Lepší kytarovou poctu si ženy snad přát ani nemohou…

Tagy TOP 5

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY