Přejít k hlavnímu obsahu
Dr.Hyenik -

Pedal Crush: moderní bible kytarových efektů

Dalším příkladem veleúspěšné, tentokrát mezinárodní crowdfundingové kampaně, je luxusní kniha Pedal Crush. Její vydání podpořilo skoro 1300 přispěvatelů a díky vybraným, v přepočtu téměř 2 milionům Kč, mohla vzniknout doslova a do písmene moderní bible kytarových efektů.

Legendární Steve Vai v předmluvě přirovnává efekty k malířským barvám a přidává pikantní historku o svém prvním pedálu – darovaném kamarádem, který ho ovšem ukradl na koncertě z pódia. Nabízí ho původnímu majiteli po 45 letech vrátit a je to tak intenzivní start této fantastické publikace.

Autor Kim Bjorn už měl za sebou dvě knihy o syntezátorech, a přestože nevlastní žádnou kytaru, společně se Scottem Harperem (Knobs) a dalším týmem spoluautorů, dali dohromady, nebojím se říct, naprosto výjimečné dílo s podtitulem efekty pro kreativní tvorbu. Více než 800 pedálů, 50 rozhovorů s muzikanty a výrobci od slavných jmen po vysoce inspirativní „tajné“ tipy. Vše doplněno více než 200 návody a triky na využití efektů.

Kniha je přepestrým kaleidoskopem v luxusním vydání, přeplněným nádhernými barevnými obrázky všemožných krabiček, o kterých jste možná zatím ani neslyšeli. Doslova božskou hostinou, kterou jsem se pravidelně po malých soustech prokousával tři měsíce, protože je samozřejmě v angličtině. Což je i můj návod na použití Pedal Crush, protože těch téměř 400 stran je tak nabitých informacemi, že nevěřím, že by ji mohl někdo smysluplně strávit v jednom zátahu.

Co bych ovšem vypíchl, nad všechny jmenované efektní i efektivní marketingové výdobytky, je dokonalá systematičnost celé práce. Jestli se chcete dozvědět vše podstatné o kytarových efektech, tak jste na správném místě. Od vysvětlení základních pojmů, propojení řetězce, napájení, příkladů, užitečných triků až po takové rarity, jako jak sestavit pedalboard pro housle nebo harfu!

Neskromně si myslím, že v krabičkách se docela vyznám – a tady nejenom, že jsem nenarazil na jedinou chybějící zásadní informaci, ale dověděl jsem se i pár pro mě nových věcí, a přitom v kondenzované podobě. Například až tady mi docvaklo, že máme více než 10 typů obyčejného boosteru nebo konečně jsem zjistil, jak je přesně definován můj oblíbený univibe pedál. Skládám autorům obrovskou poklonu, protože srozumitelně, vlastně dost zkráceně a přitom dokonale vysvětlit tak složitou a obsáhlou problematiku je obdivuhodné.

Chtěl jsem se podělit o pár zajímavostí, které jsem si při četbě průběžně poznamenával. Ale teď jsem těchto svých poznámek napočítal 37!, takže je jasné, jak silně na mě kniha zapůsobila. Připojím tedy již jen drobnou českou stopu, protože se tam objevuje Banana Boost Honzy Hořínka z Electronic Orange a Dan Pechacek, jako typicky americké jméno konstruktéra Old Blood Noise Endeavors

Pedal Crush je tak perfektní tip na luxusní dárek pro nadšence (ostatně už asi tuším, co mě letos čeká na narozeniny), ke kterému se bude dlouho a pravidelně vracet.

Kim Bjorn & Scott Harper – Pedal Crush

Kim Bjorn & Scott Harper – Pedal Crush

Bjooks, 2019, 376 stran

Efektová bible pro dnešní dobu

101 %

Tagy kytarové efekty kniha

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Dr.Hyenik Orfanik
Multikytarista na experimentální cestě k netradičním zvukovým a stylovým souvislostem za pomoci všemožných nástrojů, technik i obskurních pomůcek... Dle magazínu Whiplash také hudební úchyl, tajuplný intelektuál s vizáží přerostlého Harryho Pottera, akustický Thordendal ze Vse…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY